Artykuł zaktualizowany 11 maja 2021
Każdy posiadacz samochodu odwiedza myjnię samochodową kilka razy w roku. Na ogół skupia się na czyszczeniu karoserii z zewnątrz samochodu i wyczyszczenie kabiny kierowcy. Generalnie auto ma wyglądać lepiej, niż przed jego przybyciem na myjnię samochodową. Niemniej jednak są osoby wymagające, dla których zwykłe mycie samochodu to za mało. Tutaj właśnie pojawia się pojęcie detailingu.
Czym jest detailing i kto z niego korzysta?
Detailing jest często określany pojęciem samochodowego SPA. Zatem już na wstępnie możemy powiedzieć, że jest to szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które mają doprowadzić auto do perfekcyjnego wyglądu. Z detailingiem spotykamy się na etapie produkcji samochodu. Z tego typu pielęgnacji korzystają niektórzy producenci, ale też kolekcjonerzy, którzy mają w swoim posiadaniu wartościowe okazy kolekcjonerskie pojazdów mechanicznych.
Należy tutaj podkreślić, że car detailing nie trwa kilka minut, jak w przypadku zwykłego mycia samochodu. To proces, w którym auto jest dokładnie konserwowane i pielęgnowane przez kilka dni.
Najpopularniejsze zabiegi car detailingu
To, co jest szczególnie istotne w tej formie pielęgnacji samochodu, to dobór wysokiej jakości produktów do mycia i konserwacji samochodu oraz precyzja, doświadczenie i pełen profesjonalizm wykonywaniu nieraz wręcz misternej pracy pielęgnacyjnej samochodu. Na tej stronie możecie znaleźć przykładowe ceny zabiegów car detalingowych – https://elite-detailing.pl/detailing-cennik-piaseczno. Jakie podstawowe zabiegi stosuje się w car detailingu?
Mycie samochodu
Mycie wysokiej jakości pianką aktywną. Pokrywamy całą karoserię preparatem metodą od dołu do góry. Czekamy kilka minut, aż zanieczyszczenie zaczną się rozpuszczać. Następnie całość spłukujemy myjką ciśnieniową. Następnie przechodzimy do takich detali jak:
- Mycie wnęki zakamarków i drzwi- preparatem typu APC i pędzelkami do detailingu.
- Mycie kół i nadkoli- używamy preparatu APC i środka do felg, który rozpuszcza brud.
- Usuwamy ciężkie zabrudzenia, takie jak: smoła, guma i asfalt. W tym celu stosuje się dedykowane środki specjalistyczne.
- Zasadnicze mycie- metoda na dwa wiadra- to swego rodzaju ręczne mycie samochodu. W ten sposób oczyszcza się samochód z zanieczyszczeń, które osiadły na dnie po umyciu wstępnym.
Suszenie karoserii
W tym wypadku używamy ręcznika typu Fluffy Dryer, który jest bardzo chłonny. Ręcznik rozkładamy na karoserii i ściągamy jednostajnym ruchem. Nie wykonujemy ruchów kolistych.
Glinkowanie
Glinkowanie jest to przygotowanie lakieru do kolejnych prac pielęgnacyjnych. Wymaga dużej precyzji i umiejętności, aby nie porysować lakieru. Wykonuje się go za pomocą ugniatania karoserii miękką glinką, które dokładnie zbiera pozostałości nieczystości.
Polerowanie
Na tym etapie wykonuje się korektę lakieru, za pomocą metody mechanicznej, czyli maszyn polerskich lub ręcznie. Najlepszą w tym wypadku techniką jest metoda ręczna.
Cleaner
Usuwa się wszystkie pozostałości zabrudzeń na lakierze po poprzednich etapach. W tym celu używa się środka o właściwościach polerująco- czyszczących.
Powyżej przedstawiono pięć podstawowych działań w zakresie pielęgnacji samochodu w car detailingu. W następnych etapach stosuje się metody, mające na celu konserwację i pielęgnację poszczególnych detali samochodu, łącznie z uzupełnieniem i utrzymaniem lakieru w dobrej kondycji.