Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Skrzynia manualna czy automatyczna? Jedną z najważniejszym decyzji do podjęcia przy zakupie samochodu jest wybór rodzaju skrzyni biegów. Zdecydowana większość nowych samochodów jest wyposażona w automatyczną skrzynię biegów. Charakteryzuje się ona niespotykaną wygodą użytkowania. Jednak „manual” ma swoich zagorzałych fanów. Która skrzynia warto wybrać?
Podstawowe zalety i wady poszczególnych skrzyń
Największą zaletą manualnej skrzyni biegów jest możliwość dobrania biegu, w zależności od potrzeby i bez względu na obroty silnika. W przypadku skrzyni automatycznej problem może sprawiać manewr wyprzedzania i podjazdy pod strome wzniesienia. Jednak w przypadku jazdy poza miastem, zdecydowanie wygodniejsza i bardziej ekonomiczna.
Skrzynia a sposób użytkowania auta
Dobranie odpowiedniej skrzyni biegów jest w dużej mierze uzależnione od stylu jazdy i sposobu użytkowania. Jeżeli używamy auta głównie do poruszania się po mieście, to skrzynia automatyczna będzie luksusem. Ciągłe zatrzymywanie się i ponowne ruszanie może być bardzo uciążliwe, auto wyposażone w automatyczną skrzynię biegów znacząco podniesie komfort jazdy po mieście.
Skrzynia manualna świetnie sprawdzi się na pagórkowatym czy górzystym terenie. Jeżeli lubimy dynamiczna, sportową jazdę do warto zdecydować się na zakup auta wyposażonego w tą skrzynię.
Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Zagotowało Ci się auto? Usterki układu chłodzenia
Wygoda użytkowania skrzyni automatycznej
Osoby które użytkowały samochody ze skrzynią automatyczną, ciężko jest przyzwyczaić się do „manuala”. Skrzynia automatyczna pozwala w pełni skupić na samym kierowaniu samochodem, co teoretycznie zwiększa bezpieczeństwo.
Największą bolączką zmiany ze skrzyni manualnej na automatyczną, jest przyzwyczajenie do tego, że nie ma potrzeby wciskania sprzęgła. Trzeba mieć się na baczności, gdyż pedał hamulca w automatach jest dużo szerszy i przypadkowa próba naciśnięcia sprzęgła może skończyć się gwałtownym hamowaniem.
Różnice cenowe
Samochody wyposażone w skrzynie automatyczne są z zasady droższe. Komponenty składające się na nią są droższe i wymagają wykorzystania szerszego zaplecza technologicznego. Wyższy jest również koszt naprawy i musimy liczyć się z tym, że „automaty” zużywają więcej benzyny.
Manualna skrzynia biegów w przypadku uszkodzenia, wymaga dużo niższego wkładu finansowego. Poza tym sama jazda sprawia większą frajdę.