ubezpieczenie OC

Pakiety OC i AC – czym się kierować przy wyborze najlepszej oferty?

Artykuł zaktualizowany 4 grudnia 2020


Konieczność ubezpieczenia samochodu ciąży na jego właścicielu. Według polskiego prawa niektóre polisy są obowiązkowe, inne uzależnione od decyzji kierowcy. Przekonaj się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego auta i na co zwrócić szczególną uwagę. 


OC to obowiązek

Według obowiązujących przepisów prawa (a dokładniej ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 2003 r.)  każdy zarejestrowany samochód musi posiadać OC. Nie ma tu znaczenia, czy jest on aktywnie wykorzystywany przez właściciela, czy od miesięcy stoi bezużytecznie na parkingu. Zwolnieniem z tego obowiązku jest jedynie oddanie pojazdu do zezłomowania. Zakres polisy również jest określony przez ustawę, a co za tym idzie, taki sam u każdego ubezpieczyciela.

Powinna być opłacana regularnie, ponieważ braki w ciągłości mogą spowodować nałożenie na właściciela samochodu kary finansowej. Warto pamiętać o przestrzeganiu terminów, gdyż konsekwencje bywają dotkliwe. Koszty, które muszą ponieść nierzetelni kierowcy, wynoszą od 170 zł aż do 7800 zł. Na szczęście polisę opłaca się tylko raz w roku i obowiązuje ona przez okres pełnych 12 miesięcy. Istnieje również możliwość automatycznego przedłużenia jej, a większość firm ubezpieczeniowych z wyprzedzeniem informuje o kończącym się terminie ochrony. W wyjątkowych sytuacjach właściciele samochodów mogą również skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC, wykupywanego np. na miesiąc.

AC i NNW to wybór

Oprócz OC istnieją jeszcze inne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych. Należą do nich AC (autocasco) oraz NNW (ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków). Ich zakup jest dobrowolnym działaniem właściciela. Są jednak bardzo przydatne w życiu codziennym i wielokrotnie chronią kierowców przed ponoszeniem licznych konsekwencji finansowych. Wybór dodatkowego ubezpieczenia powinien być dobrze przemyślany.

Wymaga on również wiedzy na temat zakresu ochrony oraz zagadnień takich jak szkoda częściowa czy szkoda całkowita. Osoby, które wiedzą, że ich znajomość tych tematów jest znikoma lub zwyczajnie nie mają czasu się tym zajmować, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców. Mieszkańcy Gdańska chętnie wybierają multiagencję Eurofinance, która współpracuje z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi, oferuje korzystne ceny oraz szeroki zakres usług.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczeń komunikacyjnych?

Dla osoby decydującej się na ubezpieczenia najważniejsze są kwestie takie jak:

  • Zakres ochrony – jak pisaliśmy wcześniej, w przypadku OC jest on określony ustawowo, natomiast w przypadku AC i NNW uzależniony od ubezpieczalni oraz wybranego wariantu.
  • Możliwość otrzymania zniżek – kupując ubezpieczenie komunikacyjne, najpierw otrzymujemy informację o składce podstawowej, natomiast później odlicza się od niej zniżki (jeśli ubezpieczyciel je oferuje). Zazwyczaj przysługują one za staż kierowcy, bezszkodową jazdę lub zakup całego pakietu ubezpieczeń w danej firmie.
  • Ogólne Warunki Umowy – dokładne przeczytanie ich to obowiązek każdej osoby podpisującej jakąkolwiek umowę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *