samochod elektryczny

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy – Ile kosztuje OC?

Artykuł zaktualizowany 16 listopada 2020


Wysokie ceny paliwa oraz dbałość o środowisko sprawiają, że na polskich drogach można spotkać coraz więcej aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Mimo że takie samochody sporo kosztują, to wiele osób traktuje to jako inwestycję. Niskie ceny eksploatacji oraz możliwość skorzystania z bezpłatnych stacji ładujących to główne powody zakupu. Czy w tym przypadku ceny OC również są korzystne? Sprawdziliśmy!


Samochody elektryczne – czy muszą mieć OC?

Technologia cały czas idzie do przodu, a na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane auta. Są one wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne, które mają wpływ na komfort jazdy kierowcy. Jeszcze kilka lat temu udogodnienia takie jak np. czujnik parkowania czy tempomat, były synonimem luksusowych aut. Obecnie funkcje te stają się standardem i stanowią podstawowe wyposażenie w większości pojazdów. Podobnie sprawa wygląda z autami elektrycznymi, których popularność z roku na rok wzrasta. Można więc oczekiwać, że za kilka lat nie będzie już nikogo dziwić posiadanie takiego samochodu i na rynku sukcesywnie będzie wzrastać różnorodność modeli elektrycznych.

Tendencję tę potwierdza to, że stacje ładujące stają się coraz bardziej dostępne. Wzrasta również ilość warsztatów mechanicznych, które specjalizują się w naprawie aut hybrydowych i z napędem elektrycznym. Mimo że takie pojazdy nie korzystają z tradycyjnych paliw to trzeba pamiętać, że ubezpieczenie OC komunikacyjne obowiązuje każdego posiadacza samochodu. Wiele osób obawia się zakupu elektrycznego auta ze względu na problem z jego ubezpieczeniem lub wysokim kosztem polisy. Jest to błędem, gdyż niemalże każda firma ma w swojej ofercie pakiety ochrony dla nowoczesny, ekologicznych aut.

Rodzaj paliwa a cena OC

Firmy ubezpieczeniowe podczas wyliczania wysokości składek kierują się algorytmem, który ma za zadanie określenie stopnia ryzyka wystąpienia szkody. Trudno przewidzieć jakie czynniki będzie brał pod uwagę ubezpieczyciel oraz co może wpłynąć na podwyższenie ceny OC. Oprócz informacji o kierowcy, podstawowym kryterium oceny ryzyka ubezpieczeniowego są dane techniczne pojazdu. Chodzi tu o:

  • markę i model,
  • rodzaj auta,
  • rok pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj paliwa.

Najwięcej zapłacą właściciele aut z zamontowaną sekwencją LPG, natomiast ceny polis dla samochodów benzynowych i diesli są porównywalne. Właściciele pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym nie muszą się jednak obawiać wysokich składek OC. Należą one do jednych z najtańszych, o czym przeczytasz w raporcie zaprezentowanym na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-elektrycznego-i-hybrydy. Na koszt polisy może jednak wpłynąć wiele nietypowych czynników, które są brane pod uwagę przed ubezpieczycieli.

Od czego zależy cena OC dla aut elektrycznych i hybrydowych?

Oprócz standardowych informacji, takich jak np. parametry auta, wiek kierowcy czy zgromadzone zniżki, ubezpieczyciele dokonują oceny ryzyka. Dlaczego towarzystwa mogą wyliczyć wyższą składkę dla aut elektrycznych i hybrydowych?

  • Sposób obsługi –  kierowca, który nie miał doświadczenia z pojazdami elektrycznymi, może początkowo mieć problemy z jego opanowaniem. Różnice wynikające z dynamiki jazdy, przyśpieszenia czy sposobu hamowania mogą stwarzać ryzyko kolizji. 
  • Wartość pojazdu – drogie części zamienne, ograniczony dostęp do mechaników oraz wysokie koszty naprawy. To czynniki, które wpływają na wysokość składek zarówno OC, jak i AC.
  • Specyfika jazdy – pojazdy elektryczne są praktycznie niesłyszalne dla innych uczestników jazdy, gdyż pracują bardzo cicho. Dość szybko wyładowuje się w nich akumulator, co może się wiązać z nagłym zatrzymaniem pojazdu. Te cechy wiążą się z możliwością wystąpienia szkody i mogą podlegać ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

Tak naprawdę trudno określić, czym się kierują ubezpieczyciel przy ustalaniu składek OC dla aut elektrycznych. Czasami niepozorne powody mogą mieć wpływ na podwyższenie ceny polisy. Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy w danym towarzystwie, przeanalizuj oferty od innych firm ubezpieczeniowych.

 

Dodaj komentarz