jakie są usterki silnika

Badania techniczne – jakie usterki mogą skutkować negatywnym wynikiem?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Od listopada następuje kolejna zmiana w zasadach przeprowadzania badań technicznych w samochodach. Dowiedz się jakie usterki mogą spowodować dyskwalifikację Twojego auta do przybicia pozytywnego wyniku testów.

Usterki wykryte podczas badania technicznego są podzielone na trzy kategorie: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Druga i trzecia kategoria może skutkować niedopuszczeniem auta do ruchu drogowego. Dodatkowym wprowadzonymi czynnikami dyskwalifikującymi są: brak światłocienia światła mijania, niepokrywające się numery VIN, brak adnotacji o zamontowanym haku holowniczym.

Od listopada nowe przepisy zostaną wprowadzone w życie, więc zadbajcie o to żeby Wasze auta bezproblemowo przeszły badanie techniczne.


Z jakimi usterkami nie przejdziesz badania technicznego?

 • Rdza

Skorodowane elementy konstrukcyjne, podłużnice czy inne kluczowe elementy auta mogą spowodować, że badania zakończy się wynikiem negatywnym. Stale dbajmy o usuwanie rdzy i zabezpieczanie. metalowych części auta.

 • Układ hamulcowy

Podstawowym testem układu hamulcowego są rolki. Mierzą one różnicę w sile hamowania dla wszystkich osi naszego samochodu. Dopuszczalna różnica między nimi jest określona przepisami i nie może wynosić więcej niż 30%.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – 5 akcesoriów które musisz mieć w swoim aucie


 • Opony

Wszystkie opony powinny mieć bieżnik o minimalnej głębokości 1,6mm i musi on być równomierny bo obu stronach. Opony nie mogą posiadać żadnych uszkodzeń mechanicznych.

 • Układ kierowniczy i zawieszenie
Polskie drogi jakie są, każdy widzi. Zużyciu ulegają zarówno elementy gumowe jak i metalowe. Zawieszenie w kiepskim stanie jest powodem jakim diagnosta może posłużyć się do niedopuszczenia naszego auta do ruchu.
Układ kierowniczy możemy sprawdzić sami gwałtownie poruszając kierownicą w trakcie postoju. Jeżeli usłyszymy niepokojące dźwięki, warto wybrać się do mechanika
 • Amortyzatory
Diagnosta sprawdza je za pomocą specjalistycznego urządzenia, które wprowadza samochód w drgania. Nadmierne zużycie amortyzatorów lub wycieki powodują natychmiastowy, negatywny wynik badania.
 • Inne usterki
 1. Wycieki
 2. Przepalone żarówki lub brak oświetlenia
 3. Świecące kontroli ( check engine etc.)
 4. Pęknięta przednia szyba
 5. Brak działającego klaksonu
 6. Niesprawna wycieraczka
 7. Nieszczelny układ wydechowy
 8. Brak nalepki kontrolnej na przedniej szybie
 9. Przekroczone normy emisji spalin

Pamiętajcie, dbajcie o swoje samochody i możliwie jak najszybciej usuwajcie wszelkie wykryte usterki. Zagwarantuje to Wam bezproblemowe przejście badania technicznego!


 

4 thoughts on “Badania techniczne – jakie usterki mogą skutkować negatywnym wynikiem?

Dodaj komentarz