przyciemniane szyby

Przyciemnianie szyb – jak to zrobić, aby było stylowo i legalnie?

Artykuł zaktualizowany 27 kwietnia 2022


Przyciemnianie szyb w samochodzie to wciąż popularna metoda tuningowania pojazdów, która ma wielu zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego. Przyciemnione szyby nadają charakteru, sprawia, że auto wygląda stylowo i elegancko. Co więcej, rozwiązanie to może dodatkowo zwiększyć nasz komfort (np. podczas jazdy w czasie słonecznych dni). Warto jednak mieć świadomość, że zabieg ten jest regulowany przepisami prawa. Sprawdźmy więc, jak stylowo i legalnie przyciemnić szyby samochodowe.


Sposoby przyciemniania szyb

Istnieją dwa podstawowe sposoby przyciemniania szyb. Pierwszym z nich jest metoda piecowa polegająca na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim przez producentów aut do fabrycznego przyciemniania szyb samochodowych. Drugą, zdecydowanie tańszą oraz bardziej popularną metodą przyciemniania szyb jest naklejanie specjalnej, ciemnej folii. Minusem tego rozwiązania jest trwałość – szczególnie gdy wybieramy folie najtańsze, o nieco gorszej jakości.

Czy możemy przyciemnić szyby samodzielnie?

Na terenie naszego kraju działa wiele warsztatów i salonów, które zajmują się profesjonalnym oklejaniem i przyciemnianiem szyb. Mimo to, część osób chcąc zaoszczędzić zastanawia się, czy mogliby zrobić to samodzielnie. Odpowiedź brzmi – tak, samodzielne oklejanie szyb jest możliwe. Niemniej jednak chcąc przyciemnić je na własną rękę musimy pamiętać, że jest to zajęcie wymagające dokładnego oczyszczenia oraz odtłuszczenia szyby a także precyzji. Wystarczy drobny błąd, by pod folią znalazły się bąbelki powietrza lub zaczęła się ona odklejać. Lepiej więc zdać się na profesjonalistów.

Przyciemnione szyby a przepisy polskiego prawa

Wiele osób uważa, że przyciemnianie szyb jest w naszym kraju nielegalne i jedynie samochody, które fabrycznie posiadają takie szyby mogą poruszać się po drodze. Nic bardziej mylnego. Szyby możemy przyciemnić, jednak ważne jest to, aby nie przekraczać wskazanych w przepisach prawa parametrów dotyczących przepuszczalności światła. Co mówią? W przypadku przednich oraz bocznych szyb pojazdów powinniśmy wybierać folię, która przepuszczalność światła na poziomie 70%. Co więcej, nie powinniśmy przyciemniać firm, które już fabrycznie zostały przyciemnione.
Co zaś z pozostałymi oknami w naszym samochodzie? Możemy przyciemniać je dowolnie pod warunkiem, że posiadamy sprawnie działające lusterka boczne. Warto również wspomnieć o odpowiedzialności karnej. Osoby, których auta posiadają przyciemnione szyby niezgodnie z polskim prawem mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości aż do 500 złotych.

Dlaczego warto zdecydować się na przyciemnienie szyb?

Przyciemniane szyby w samochodzie to nie tylko poprawa estetyki auta oraz zmiana jego wyglądu. To również brak problemów z rażącym słońcem czy odblaskami. Co więcej, auto z przyciemnionymi szybami wolniej się nagrzewa. dodatkowo, jeśli posiadamy okna oklejone folią w przypadku stłuczenia szyby nie tłucze się ona na tysiące drobinek, lecz pozostają przyczepione do folii. Pośrednio zwiększa to więc także bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Nie dziwi więc fakt, że przyciemnianie szyb cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dodaj komentarz