Artykuł zaktualizowany 27 października 2020
Z roku na rok akumulator traci moc, a więc trzeba po pewnym czasie kupić nowy egzemplarz. Jaki model wybrać? Czym się kierować podczas zakupu? Pomagamy dobrać idealny akumulator do auta!
Typy akumulatorów dostępne na rynku
Jest aż kilka rodzajów akumulatorów. Wszystkie się od siebie różnią i to wieloma względami. Znajdziesz przede wszystkim:
- Akumulator kwasowo–ołowiowy – to najstarsza odmiana ze wszystkim. Wyróżnia go niska cena i wysoka trwałość. Minusem jest to, że istnieje ryzyko zakwaszenia akumulatora, co obniży parametry. Mamy wersję obsługową i bezobsługową tego modelu. Pierwsza to klasyk, w którym sami kontrolujemy poziom elektrolitów. Druga forma nie wymaga takich zabiegów, dzięki szczelnej obudowie nie trzeba dolewać ubytków wody destylowanej, bo ich nie będzie. Akumulator kwasowo-ołowiowy pasuje do samochodów osobowych starszej generacji, motocykli i pojazdów ciężarowych.
- Akumulator żelowy – to wariant kwasowo-ołowiowy, ale ma zamiast płynnych elektrolitów żelową substancję. Cechą charakterystyczną jest długa żywotność oraz to, że nie musimy uzupełniać braków. Ten typ pasuje do wszystkich pojazdów, ponieważ jest odporny na wstrząsy, przechyły, czy wibracje. Minusem jest fakt iż ma niską moc, dlatego zazwyczaj pełni funkcje pomocniczą, na przykład w przyczepach kempingowych.
- Akumulator EFB/AFB/ECM – to nieco zmodyfikowane wersje kwasowo-ołowiowe. Mamy tu większe pojemniki na elektrolity, a co za tym idzie lepszą trwałość cykliczną. Do tego są dwustronne separatory z mikrowłókien polietylenu i poliestru. Wadą będzie wysoka cena produktu oraz to, że ma słabą odporność na rozładowanie.
- Akumulator AGM – to nowoczesna odmiana pasująca do samochodów z układem „Start-Stop”, czy z systemem pozyskiwania energii. Są bardzo wydajne, ale podatne na rozładowanie i źle znaczą wysokie temperatury. Duża cena również nie zachęca do zakupu.
Zwróć uwagę również na parametry takie jak:
- Wymiar – musi idealnie pasować w wyznaczone pole
- Pojemność – nie można wybrać za silnego ani za słabego modelu. Dopuszczalne maksymalne odstępstwo o 10% większy niż sugerowana norma producenta.
Wielu producentów dodaje do akumulatora wydłużoną gwarancję, albo pakiet ubezpieczenia, czyli darmowe odholowanie. Warto skorzystać? To dobre rozwiązania, które podnoszą nasze bezpieczeństwo. Wiadomo, że z czasem ta część traci na mocy, a więc może dojść nawet do rozładowania, a co za tym idzie do uziemienia nas, bo auto zwyczajnie nie odpali.
Zły dobór akumulatora – konsekwencje
Jeśli w niewłaściwy sposób dobierzemy akumulator do danego pojazdu może czekać nas wiele poważnych konsekwencji. Mogą to być:
- problemy z odpalaniem auta
- szybkie rozładowania
- przeciążenia elektryczne
- wybuchy akumulatora.
W sytuacji, gdy masz wątpliwości, jaki model wybrać warto skonsultować się z mechanikiem, albo skorzystać z darmowych dostępnych w sieci wyszukiwarek akumulatorów. Wystarczy wpisać podstawowe informacje o samochodzie i wyświetlą się dopasowane propozycje.
Jak przedłużyć działanie akumulatora?
Dzięki pewnym trikom można przedłużyć żywotność akumulatora, a więc będzie działał on bez zarzutu i to kilka lat. Poniżej znajdziesz kroki, które Ci to zagwarantują:
- odpowiedni wybór akumulatora
- kontrola akumulatora – woltomierz pozwala kontrolować stan naładowania, a więc zapobiec całkowitym rozładowaniom
- odpowiednie użytkowanie pojazdu.
Podczas codziennego użytkowania auta musisz pamiętać o kilku kwestiach, w ten sposób przedłużysz „życie” akumulatora. Po pierwsze, zawsze wyłączaj światło i radio oraz inne niepotrzebne rzeczy, które pochłaniają energię. Po drugie, dbaj o akumulator, a więc czyść w razie konieczności klemy. One bywają zaśniedziałe i brudne, a to utrudnia przepływ prądu. Po trzecie, staraj się raz na jakiś czas przejechać dłuższą trasę, dzięki temu doładujesz akumulator. Pamiętaj, że dopiero po około 5 km alternator odda taką ilość energii. Po czwarte, co jakiś czas sprawdź u mechanika, czy z układem elektrycznym w aucie jest wszystko w porządku.