kradziez samochodu

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? 10 praktycznych rozwiązań

Artykuł zaktualizowany 19 listopada 2020


Kradzież auta to bardzo duży problem dla właściciela. Na szczęście z roku na rok ilość takich procederów spada. Istnieją pewne patenty, które mogą nas uchronić przed kradzieżą. Jak zabezpieczyć samochód? Poznaj 10 praktycznych rozwiązań!


10 praktycznych zabezpieczeń samochodu przed kradzieżą

Kradzież aut to opłacalny proceder. Niestety, ale czasami sami właściciele przyczyniają się do tego, że ich samochód staje się obiektem złodziei. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą? Co warto zrobić? O czym należy pomyśleć? Poniżej masz 10 praktycznych rozwiązań:

1. Zawsze zamykaj wszystkie drzwi samochodu! Wiele osób zostawia auto „na chodzie”, bo czegoś zapomniało, albo zamyka w tym czasie bramę itd. Nigdy nie stwarzaj złodziejowi dodatkowej szansy na łatwy łup!

2. Nawet w garażu stosuj alarm, albo zamykaj pojazd standardowo, czyli na kluczyk. To znacznie utrudni kradzież, ponieważ zajmie ona więcej czasu.

3. Alarm to popularna ochrona pojazdu. Koniecznie zainwestuj w droższy typ, bo on za każdym razem wysyła zupełnie inny kod, a więc szansa na kradzież maleje.

4. Zawsze zabieraj z wnętrza auta cenne przedmioty, takie jak telefon, komputer, czy torebka. Pozostawianie ich na widoku kusi!

5. Parkuj w bezpiecznym miejscu, najlepiej na strzeżonym parkingu lub na dobrze oświetlonym, czy z monitoringiem. To zmniejsza ryzyko ewentualnej kradzieży.

6. Trzymaj kluczyki w bezpiecznym miejscu, a nie na widoku w przedpokoju, czy na stole w kuchni.

7. Zamontuj w aucie dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed kradzieżą, na przykład blokadę kierownicy, czy skrzyni biegów. W zależności od rozwiązania koszt wynosi mniej bądź więcej, cena waha się w granicach 500-2000 złotych. W porównaniu z drogim pojazdem to niewielki wydatek, a może naprawdę pomóc.

8. Zainstaluj lokalizator GPS, dzięki niemu na bieżąco możesz sprawdzić lokalizację pojazdu. Bywa jednak, że złodzieje mają swoje sposoby na zagłuszenie sygnału, warto wobec tego zdecydować się na wariant z funkcją antyzagłuszacza.

9. Wykup polisę AC, czyli auto-casco. Jej koszt to około 20-30% ubezpieczenia OC. Przy zakupie obu często kierowca ma rabat.

10. Chroń nie tylko sam pojazd, ale i poszczególne części. Zabezpiecz przede wszystkim felgi – kup specjalne nakrętki antykradzieżowe bądź śruby zabezpieczające. Chowaj antenę jeśli jest taka możliwość. Spytaj mechanika o możliwe warianty chroniące dane części pojazdu.

Kradzież auta – jak się przed tym ustrzec?

W Polsce spada odsetek kradzieży aut, ale to nie oznacza, że do takich sytuacji nie dochodzi. Wciąż giną drogie samochody, jak i te ze średniej półki cenowej, przede wszystkim mowa tu o modelach Audi, BMW oraz Volkswagen. Koniecznie pomyśl o zabezpieczeniu swojej własności na wielu polach. Najlepiej stosować kilka różnych rozwiązań, dzięki temu utrudnimy potencjalnemu złodziejowi kradzież, a w razie ewentualnej utraty mamy większą szansę na odzyskanie pieniędzy, na przykład gdy posiadamy ubezpieczenie AC.

Należy jednak pamiętać, iż rozwój nowoczesnych technologii oraz spryt przestępców stale rośnie. Metody są różne, dlatego trzeba zachować cały czas czujność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na każdym etapie podróży.

Jeśli montujesz alarm, albo innego typu zabezpieczenia najlepiej robić to w renomowanych firmach. Mamy wtedy 100% gwarancji, że wszystko będzie działać bez zarzutu, a ochrona spełni swoje zadanie. W niektórych salonach aut od razu możemy dokupić dodatkowe wyposażenie w tym różne formy podnoszące bezpieczeństwo naszego samochodu. To doskonałe rozwiązanie, które można załatwić „od ręki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *