Legalizacja butli LPG – co należy wiedzieć? Kompendium wiedzy

Artykuł zaktualizowany 30 września 2020


Auta wyposażone w instalację gazową również muszą systematycznie przechodzić przegląd techniczny. W ich przypadku bada się nie tylko stan pojazdu, ale i właśnie tego systemu. Co ważne należy poddawać legalizacji  butlę LPG. Co to oznacza? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł!


Kiedy należy wykonać legalizację zbiornika LPG?

Po instalacji gazowej w naszym aucie znajduje się wewnątrz pojazdu specjalny zamontowany zbiornik LPG. Na każdej takiej legalnej butli jest widoczna tabliczka znamionowa z podstawowymi danymi, głównie są to daty legalizacji i rok produkcji. Poza tym mamy jeszcze:

  • numer seryjny
  • ciśnienie próby
  • numer homologacji
  • dane producenta.

Te wszystkie informacje znajdują się również w dokumentach wystawionych przez Transportowy Dozór Techniczny, czyli w skrócie TDT. Zawsze zabierasz je na przegląd! Wymogi formalne przy instalacji LPG są niebywale szczegółowe, bo chodzi o nasze bezpieczeństwo, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Homologacja zbiornika LPG jest ważna przez 10 lat. Po upływie tego czasu należy wykonać, tak zwaną legalizację butli gazowej. Dzięki temu przedłużamy jej ważność na dalsze lata. Co ważne okres ten zależy głównie od stanu technicznego butli. Zazwyczaj przedłuża się na kolejne 10 lat. Co ważne maksymalny dopuszczalny czas użytkowania to jedynie 20 lat! Jeśli pojemnik nie przejdzie pozytywnie procedury to niestety, ale musimy kupić nowy model, który będzie ważny przez pełne 10 lat.

Nie tylko po 10 latach konieczna jest legalizacja butli LPG, ponieważ istnieją również pewne wyjątki od tej reguły. Ta sama procedura jest przy montażu zupełnie nowego modelu, który został zakupiony. Co ważne po sprowadzeniu auta z zagranicy, czy po jakimkolwiek zdarzeniu drogowym, na przykład wypadku zawsze należy przejść legalizację zbiornika LPG ponownie!

Gdzie wykonać odnowienie homologacji butli?

Kiedy widzimy, że ważność homologacji butli się kończy należy udać się do stacji diagnostycznej, albo innego miejsca, które posiada specjalne uprawnienia. Zakład musi mieć odpowiednie upoważnienie od Transportowego Nadzoru Technicznego. Możesz sprawdzić te informacje online korzystając z oficjalnej strony TDT. Tam jest dokładna lista wszystkich placówek z uprawnieniami.

Inspektorzy badają w przypadku butli LPG przede wszystkim jej powłokę zewnętrzną i wytrzymałość ciśnieniową. Dokładnie sprawdza się także zgodność danych umieszczonych na tabliczce. Oprócz dat wszystkich legalizacji jest do tego data produkcji, stopień napełnienia, czy znak 67 R. Wszystkie informacje muszą pokrywać się w 100% z dokumentacją!

Ile kosztuje legalizacja butli LPG?

Za legalizację płacimy tak samo, jak za przegląd techniczny pojazdu. W zależności od miejsca gdzie dokonujemy tego mogą pojawić się drobne różnice w cenie, suma ta wynosi miej więcej 200-250 złotych. To oznacza, że ponosimy koszty mniejsze 2-3 razy niż gdybyśmy mieli kupić zupełnie nową butlę. To duża oszczędność dla właścicieli pojazdów!

Kiedy nie uzyskamy legalizacji butli LPG?

Niestety, ale może zdarzyć się i tak, że butla LPG nie przejdzie legalizacji. Warto wobec tego wcześniej przyjrzeć się wyglądowi tej części oraz przeanalizować dokumentację. Jeśli zauważmy pewne nieprawidłowości nie ma co nawet wybierać się na przegląd, bo  nie uzyskamy legalizacji. Negatywna opinia pojawia się jedynie z kilku powodów, między innymi mowa o:

  • widocznych wgnieceniach na butli LPG
  • korozji zewnętrznej butli LPG
  • braku wszystkich informacji na tabliczce znamionowej bądź w dokumentach
  • trudności z odczytaniem podstawowych informacji na tabliczce znamionowej bądź w dokumentach
  • braku świadectwa dopuszczenia pojemnika LPG do ruchu.

Niewielkie usterki lub braki w dokumentach automatycznie dyskwalifikują butlę, wobec tego nie uzyska ona niezbędnej legalizacji. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Tak naprawdę tylko jedno, konieczny jest zakup nowego egzemplarza pojemnika LPG. Co ważne trzeba od razu poddać go legalizacji.

Dodaj komentarz