wszczepienie endoprotezy biodra

Wszczepienie protezy biodra – jak przebiega i rehabilitacja po zabiegu

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Endoproteza biodra (wszczepienie specjalnej protezy stawu biodrowego) to coraz popularniejszy w naszym kraju zabieg chirurgiczny, który najprościej rzecz mówiąc polega  na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej lub kości biodra sztuczną protezą.

Jak powszechnie wiadomo staw biodrowy tworzy panewka stawu biodrowego kości miednicy i głowa kości udowej. Uszkodzone tkanki zastępowane są przez protezę – panewka zastępowana jest przez specjalny element w kształcie gniazda wykonany z tworzywa sztucznego, a głowa kości udowej zastępowana jest metalową kulką. Proteza montowana jest zazwyczaj do centralnego rdzenia kości udowej, za pomocą cementu kostna.

Protezy posiadają specjalne mikroskopijne pory, w które to może swobodnie wrastać kość. Endoprotezy z porami charakteryzują się bardzo dużą trwałością, dzięki czemu doskonale nadają się zwłaszcza dla młodszych pacjentów.


Jak wygląda zabieg wszczepienia protezy?

Specjalne protezy stawu biodrowego najczęściej wszczepia się pacjentom cierpiącym na przewlekłe zapalenie stawu biodrowego. Najczęściej spotykanymi chorobami są obecnie: choroby zwyrodnienia, martwica kości i reumatoidalne zapalenie stawów. Bardzo silny ból, który często połączony jest w upośledzeniem wykonywania codziennych czynności skłaniają chorych, jak i również samych ortopedów do rozważenia wykonania operacji. Endoproteza biodra rozważana jest głównie w sytuacji, gdy ból jest przewlekły i co najważniejsze – utrudnia normalne funkcjonowanie nawet po przyjęciu odpowiednich leków przeciwbólowych. Pamiętać należy także i o tym, że wszczepienie protezy stawu biodrowego, to tak naprawdę leczenie z wyboru, dlatego też każdą decyzję należy bardzo dobrze przemyśleć. Ortopeda powinien uświadomić swoich pacjentów nie tylko o korzyściach zabiegu, ale również o potencjalnym ryzyku. Więcej na temat zabiegu wszczepienia endoprotezy na http://www.sport-med.pl/leczenie/endoproteza-stawu-biodrowego.


Jakie są zalecenie przedoperacyjne? 

Operacja wymiany stawu biodrowego w wielu przypadkach może wiązać się z utratą sporej ilości krwi, dlatego też zaleca się, aby przed zabiegiem pacjenci oddali własną krew do transplantacji. Pamiętać należy także i o tym, że tydzień przed samą operacją nie powinny być przyjmowane żadne leki przeciwzapalne (również aspiryna). Przed zabiegiem należy wykonać pełną morfologię krwi, EKG, badanie elektrolitów, badania moczu, funkcji nerek i wątroby. Ortopeda zdecyduje, które z wymienionych badań należy wykonać w oparciu o stan zdrowia i wiek pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być ciężka choroba serca, zakażenia, niestabilna cukrzyca i wiele innych chorób, dlatego też ważny jest odpowiedni wywiad z lekarzem.


Rehabilitacja po zabiegu 

Zaraz po operacji rozpoczyna się rehabilitacja pacjenta. Już pierwszego dnia po operacji powinny być wykonane delikatne ruchy podczas swobodnego siedzenia na krześle. Przy wykonywaniu pierwszych ćwiczeń niezbędne są kule. Ból jest na bieżąco monitorowany, a niewielki dyskomfort jest jak najbardziej normalną rzeczą. Fizjoterapia odgrywa bardzo ważną rolę, aby w pełni powrócić do zdrowia. Jej najważniejszym zadaniem jest zapobiegania przykurczom i systematyczne wzmacnianie mięśni. Tekst przy współpracy z Sport-Med.


 

2 thoughts on “Wszczepienie protezy biodra – jak przebiega i rehabilitacja po zabiegu

Dodaj komentarz