jak pozbyć się trądziku

Trądzik u dorosłych – jak sobie z nim radzić?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Masz przed sobą ważne spotkanie, ale na Twojej twarzy nagle pojawił się niespodziewany i nieproszony gość? Pryszcze to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatki, ale coraz częściej dotyczy kobiet, które okres dojrzewania mają za sobą. Jak sobie poradzić z trądzikiem u dorosłych?


Czym jest trądzik u dorosłych?

Gdy widzisz nastolatka z niedoskonałą cerą, myślisz, że to w pełni normalne. W końcu dojrzewanie wiąże się z szalejącymi hormonami. Jednak, gdy ten problem pojawia się u Ciebie, a „naście” lat masz dawno za sobą, czujesz niepokój. Niepotrzebnie.

Trądzik u osób dojrzałych występuje coraz częściej. Choroba, która przez lata była utożsamiana z młodymi ludźmi, atakuje bez względu na wiek. Z czego to wynika?

Odpowiada za to kilka czynników. Przede wszystkim wynika ona ze zmiany stylu życia. Ciągły pośpiech, niezdrowe odżywianie, stres mają ogromny wpływ na stan Twojego organizmu, a co za tym idzie wystąpienie trądziku.

Zmiany na skórze u dorosłych znacznie różnią się od tych, które pojawiają się u nastolatków. Po okresie dojrzewania trądzik atakuje konkretne miejsca na twarzy.

Są to:

  • Broda
  • Okolice nosa
  • Obszar wokół ust
  • Na szyi

Trądzik u dorosłych pojawia się tam, gdzie skóra jest mocno przesuszona. Ponadto łatwo go rozpoznać, ponieważ charakteryzuje się występowaniem w skupiskach – nie jest rozproszony tak jak w przypadku trądziku młodzieńczego.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak radzić sobie ze skórą naczyniową?


Dermatolog – pierwszy krok

Gdy na Twojej twarzy pojawia się trądzik, w walce z nim pomoże dermatolog. W Warszawie znajdziesz kilkunastu specjalistów,, którzy pomogą w diagnozie. Po szeregu pytań i dokładnym wywiadzie dobiorą odpowiednie leczenie, a jeśli będzie to konieczne, przepiszą antybiotyk lub kurację specyfikami z apteki (np. retinoidy).

Szukasz właściwego dermatologa? Warszawa w tej kwestii oferuje spory wybór. Przed podjęciem ostatecznej decyzji do kogo się udasz warto, abyś zapoznała z opiniami na temat specjalistów. Pomocne będą opinie i komentarze w sieci, na przykład na dedykowanych portalach do rezerwacji wizyt. Być może któryś z użytkowników borykał się z podobnym problemem i już wcześniej znalazł odpowiedniego dermatologa, który skutecznie pomógł.


Czego powinnaś unikać?

W walce z problematycznymi defektami możesz pomóc sobie sama, wspomagając leczenie specjalisty. Warto zastosować kilka sposobów:

  • Unikaj ostrego jedzenia, alkoholu i papierosów
  • Wybierz kosmetyki, które nie zatykają porów
  • Ogranicz słodycze
  • Nawilżaj skórę
  • Żel na trądzik będzie Twoim przyjacielem, używaj go rano i wieczorem
  • Pij dużo ziołowych herbat

Dzięki temu przyśpieszysz proces leczenia i Twoja skóra szybciej się zregeneruje. W przyszłości unikniesz również nawrotu trądziku.

Dodaj komentarz