gładka cera kosmetyki

Czym są kosmetyki naturalne i czy warto je stosować?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Z roku na rok rośnie popularność kosmetyków naturalnych. Gwarancja organiczności przyciąga, zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn pragnących żyć zgodnie z naturą.  Jakie składniki zawierają kosmetyki naturalne? Czy warto je stosować? Dowiedz się więcej!


Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki tego rodzaju są produkowane wyłącznie ze składników naturalnych, pozostałe części składowe są efektem przetworzenia poszczególnych składników i konieczne do podtrzymania ich właściwości. Substancje zawarte w kosmetykach naturalnych są pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego.

Jednym z podstawowych wymagań, postawionych producentom jest naturalny proces produkcji, czyli destylacja, tłoczenie, suszenie, ekstrakcja etc.

Kosmetyki naturalne są często znacznie droższe od tych szeroko dostępnych drogeriach. Wynika to ze skomplikowanego procesu produkcji i rygorystycznych norm postawionych ich producentom.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – 5 zwyczajów zdrowych ludzi


Czy warto stosować te kosmetyki?

Składniki naturalne wykorzystywane do produkcji tych kosmetyków, mogą przyczynić się do powstania reakcji alergicznej. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto przetestować dany produkt i obserwować reakcję organizmu.

Warto stosować kosmetyki renomowanych producentów, takich jak: Lavera, Orientana, Avicenna Oil, Joik czy Earthnicity Minerals.


Proces produkcji i testy

Wszystkie składniki i substancje zanim trafią do kremów czy innych kosmetyków muszą zostać poddane szczegółowej analizie chemicznej. Naukowcy muszą przebadać każdą z nich pod kątem potencjalnej szkodliwości i skutków ubocznych. Podczas tych badań dochodzą również odpowiedniego stężenia danej substancji, dobroczynnej dla naszej skóry i organizmu.

Wyciągi roślinne stosowane do produkcji kosmetyków naturalnych, muszą pochodzić z specjalnych plantacji. Nadzorowana jest tam jakość gleby, jakość wody, poziom nasłonecznienia i dbałość o prawidłowe nawożenie roślin, tylko za pomocą certyfikowanych środków.


Organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne

  • ECOCERT – organizacja kontroli i organizacji produktów organicznych i ekologicznych.
  • Soil Association – organizacja certyfikująca ekologiczną żywność i kosmetyki
  • BDIH – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne, między innymi kosmetykom naturalnym.

 

4 thoughts on “Czym są kosmetyki naturalne i czy warto je stosować?

  1. Myślę że naturalną kolej rzeczy jest powrót do natury i stosowanie właśnie takich kosmentyków. Owszem, trzeba odszukać „te nasze” które są najlepsze dla naszej cery ale to jest kwestia czasu i prób. Ja w każdym razie próbuję 🙂

  2. Już jakiś czas temu przerzuciłam się na kosmetyki naturalne, ale w większości inne niż te, o których wspominasz. A mianowicie na naturalne kosmetyki koreańskie, które zawierają ekstrakty naturalne z roślin stosowanych w pielęgnacji azjatyckiej od stuleci, fermentowany ryż czy grzyby oraz odzwierzęce jak filtrat śluzu ślimaka, ekstrakt z gniazd jaskółczych czy propolis, jednak nie ubiegające się o mało ważne certyfikaty. Kosmetyki są dzięki temu bardzo dobrze przebadane i sprawdzone (muszą być ze sprawdzonych firm) i działają cuda 🙂

Dodaj komentarz