kosmetyki z kolagenem

Kosmetyki z kolagenem – jak dbać o jędrność i nawilżenie skóry?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kolagen to białko znajdujące się w organizmie człowieka, które jest bardzo odporne na rozciąganie i elastyczne. Jedną z ról, jaką pełni jest utrzymanie właściwego napięcia skóry oraz jej nawilżenia. Wraz z wiekiem, jego zawartość w skórze maleje, stąd utrata jej elastyczności i pojawianie się zmarszczek. Rozpad kolagenu jest również uwarunkowany przez tak zwany hormon stresu, stąd, w okresie większego narażenia na ten czynnik wskazana jest szczególna dbałość o skórę.

Kolagen, jako białko, ma wiele zastosowań, między innymi w kosmetologii i medycynie (nie tylko estetycznej). Po 25 roku życia spada w skórze zawartość włókien kolagenowych. Co za tym idzie, pojawiają się pierwsze zmarszczki, spada poziom nawilżenia skóry i zwiększa się skłonność do powstawania rozstępów i cellulitu. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc suplementowanie tego białka np. poprzez stosowanie kosmetyków z dodatkiem kolagenu.


Działanie kosmetyków z kolagenem

Kolagen zawarty w kosmetykach może wniknąć wgłąb skóry lub stworzyć na jej powierzchni film – barierę ochronną. W zależności od jego formy w produkcie, działanie może być zróżnicowane. Kolagen, który wnika wgłąb skóry uzupełnia niedobory i nadaje jej elastyczność, sprężystość i wytrzymałość na rozciąganie. Co za tym idzie, zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek lub spowalnia tempo ich tworzenia się. Niestety, jeśli na skórze znajdują się już rozstępy, taki kosmetyk nie jest w stanie ich usunąć. Ponadto, kolagen sprzyja utrzymaniu głębokiego nawilżenia skory ze względu na wiązanie wody. To z kolei wpływa na zdrowy wygląd i może częściowo spłycić zmarszczki mimiczne. Kosmetyki z kolagenem tworzącym film na powierzchni skóry charakteryzują się dużo słabszym działaniem, jednak nie należy go bagatelizować. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry, co jest również krokiem w kierunku zapewnienia skórze młodego wyglądu.


Ważna jest jakość kolagenu

Kosmetyki z kolagenem dostępne na rynku charakteryzują się najczęściej wyższą ceną, niż pozostałe. Cena takich produktów jest zróżnicowana głownie ze względu na rodzaj kolagenu zastosowanego do ich produkcji. Należy pamiętać, że kolagen zawarty w kosmetyku powinien dostać się do skóry właściwej, czyli tam, gdzie pełni swoją funkcję. Mniej skuteczne będą produkty, jeśli kolagen nie będzie w stanie wniknąć wgłąb skóry. Jednak, nie są one bezużyteczne. Kolagen, który tworzy film na powierzchni skóry, ze względu na swoje właściwości pomoże utrzymać prawidłowy poziom jej nawilżenia.

Dobrze dobrany kosmetyk z kolagenem wysokiej jakości i w odpowiedniej formie to doskonały arsenał w walce z procesami starzenia. Oczywiście, nie jest to złoty środek i nie należy pokładać w nim całej nadziei na powstrzymanie pojawiania się zmarszczek.
Czynnikami, które również niekorzystnie wpływają na tempo starzenia są tak zwane wolne rodniki. Wytwarzane są w kontakcie z promieniami UV, dymem tytoniowym, alkoholem i innymi konserwantami. W walce z nimi sprawdzają się antyoksydanty, których stosowanie najlepiej jest połączyć z używaniem kosmetyków z kolagenem. Doskonałymi źródłami antyoksydantów są zielona herbata, ciemna czekolada, kawa i czerwone (fioletowe) owoce i warzywa.


One thought on “Kosmetyki z kolagenem – jak dbać o jędrność i nawilżenie skóry?

  1. Najlepsze nawilżenie daje mi krem Fermentology marki Efektima. Krem jest nawilżająco nawadniający. Uwielbiam za cenę i za jakość 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *