Artykuł zaktualizowany 28 maja 2020
Wieczorny relaks w wannie wypełnionej bąbelkami to idealny sposób na odprężenie się po męczącym dniu. Możemy podczas kąpieli dodatkowo skorzystać z domowej aromaterapii, wykorzystującej zbawienne dla naszego ciała i umysłu, działanie naturalnych substancji zapachowych. Co zrobić, by relaksująca kąpiel zapewniła nam jak najwięcej korzyści i które kosmetyki do tego wykorzystać? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Kule do kąpieli
Jest to dodatek, który sprawi, że nasza kąpiel stanie się zdecydowanie bardziej relaksująca i przyjemna. Kulę należy wrzucić do wanny wypełnionej ciepłą wodą,w której powinna błyskawicznie się rozpuścić i jednocześnie zabarwić wodę. Dodatki do kąpieli, takie jak kule, bardzo często zawierają w swoim składzie substancje zmiękczające, które sprawiają, że nasza skóra staje się elastyczna i gładka. Będzie to dobre urozmaicenie kąpieli niezależnie od tego, jakiego typu skóry posiadaczami jesteśmy. Większość kul do kąpieli jest pozbawiona dodatku chemicznych substancji. W kosmetykach tych nie ma ostrych środków, które mogłyby przyczynić się do powstawania podrażnień. Kule do kąpieli bardzo często zawierają także składniki, które skutecznie oczyszczają skórę, jednocześnie sprawiając, że będzie ona dobrze odżywiona. W wielu przypadkach przyjemny, naturalny zapach po kąpieli z użyciem kuli utrzymuje się na naszej skórze przez dłuższy czas, sprawiając, że czujemy się świeżo.
Płyny do kąpieli
Płyny do kąpieli to najbardziej popularny kosmetyk tego typu. Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze płynu do kąpieli jest jego zapach. Aromaty w naszym otoczeniu odgrywają olbrzymią rolę. Niektóre z nich sprawiają, że jesteśmy bardziej pobudzeni. Do tego typu zapachów należą np. cytrusy czy ogórek, które sprawią, że zyskamy dawkę energii. Zapachy te zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas porannego prysznica. Jeżeli natomiast kąpiemy się wieczorem i chcemy zrelaksować się przed snem, warto postawić na zapachy takie, jak lawenda, które ukoją nas i uspokoją, jednocześnie ułatwiając zasypianie.
Sole kąpielowe
Sól do kąpieli sprawia, że kąpiel zrelaksuje nas, odpręży i uspokoi. Może przyczynić się także do zredukowania obrzęków. Pozytywny aspekt kąpieli z użyciem soli to także zmniejszenie bólów mięśni oraz stawów. Warto jednak wiedzieć, ile soli do kąpieli powinniśmy wsypać, by starczyła nam na długo, a jednocześnie zapewniła pozytywne działanie. Przy wykorzystaniu soli do kąpieli całego ciała, powinniśmy użyć jedną, dużą garść kosmetyku. Po wsypaniu należy odczekać, aż sól całkowicie rozpuści się w wodzie. Jeżeli oczekujemy mocniejszego działania, możemy zwiększyć jej ilość i dosypać trochę więcej kosmetyku. W wielu przypadkach do soli do kąpieli producenci dodają między innymi oleje roślinne, dzięki czemu nasza kąpiel zapewni nam jeszcze mocniejsze działanie pielęgnacyjne. Dzięki dużemu wyborowi każdy z nas może zdecydować się na taką sól, która będzie odpowiadała jego potrzebom.
Oleje
Dodatkiem, który urozmaici naszą kąpiel są także olejki. Substancje te sprawiają, że relaks w wannie staje się jeszcze przyjemniejszy, oczywiście z korzyścią dla naszej skóry. Wiele olejków zapewnia działanie pielęgnacyjne. Bardzo często nadają także ładny zapach. Najczęściej wykorzystywane olejki to makadamia, arganowy i lniany. Olej makadamia to źródło substancji takich jak witaminy A, E oraz witaminy z grupy B. Olejek ten bardzo dobrze się wchłania, a ponadto zmiękcza skórę. Po jego zastosowaniu nasza cera powinna być rozświetlona. Olej makadamia leczy także podrażnienia skórne i doskonale nada się do pielęgnacji skóry suchej oraz podrażnionej.
W składzie olejku arganowego znajdziemy między innymi substancje takie, jak kwas oleinowy i witamina E. Olejek arganowy będzie dokładnie nawilżał naszą skórę. Produkt ten zawiera wiele przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni naszą skórę przed oznakami starzenia. Dodatkowo olej arganowy powinien wygładzić zmarszczki, które pojawiają się na naszej skórze. Będzie również wspomagał walkę z cellulitem. Powinien także zmniejszyć widoczność blizn. Olej lniany to z kolei skuteczna broń jeśli chcemy, by nasza skóra odzyskała blask i nawilżenie. Sprawdzi się nie tylko do skóry suchej, ale także tłustej, ponieważ pomaga wyrównać tempo produkcji łoju. Dzięki temu zmniejszy się liczba powstających krostek.
Galaretki do kąpieli
Jest to produkt stosunkowo nowy. Galaretki mają wiele niezwykłych zapachów i kolorów. Z pewnością doskonale nadadzą się do kąpieli dla naszego dziecka, ale jeśli jesteś fanką kosmetycznych nowości, sama możesz wypróbować ich działanie! Tego typu produkty bardzo często wzbogacone są o substancje takie, jak pantenol czy ekstrakty z aloesu. Dzięki temu jest to kosmetyk, który nie tylko ciekawie wygląda, ale także skutecznie oczyszcza i pielęgnuje Twoją skórę. Galaretkę można zarówno włożyć do wody i rozpuścić, ale równie dobrze może ona posłużyć jako żel pod prysznic. Jeżeli natomiast nie przekonują nas tego typu nowości, możemy użyć klasycznych płynów do kąpieli, na przykład marki Tesori d’Oriente, o przyjemnych i intensywnych zapachach, które znajdziesz pod adresem https://eurochemia.com/35_tesori-d-oriente.
Peelingi
Peeling to kosmetyk, który stosujemy w celu usunięcia martwego naskórka. Wyróżniamy kilka rodzajów peelingu. Mogą one służyć np. do twarzy lub do ciała. W zależności od części ciała, do której używamy danego kosmetyku, będzie on różnił się składem. W przypadku peelingów do twarzy używamy kosmetyków o drobniejszych i bardziej delikatnych substancjach ścierających. Do ciała kosmetyków nieco silniejszych, a najsilniejszych do miejsc takich, jak pięty, gdzie skóra jest grubsza.
Peelingi dzielimy na gruboziarniste oraz drobnoziarniste. Gruboziarniste zapewniają bardziej intensywne złuszczanie. Drobnoziarniste natomiast delikatnie oczyszczają naszą skórę z toksyn oraz poprawiają jej ukrwienie i elastyczność. Często możemy także kupić peelingi o podwójnym działaniu – które zarówno myją naszą skórę jak i usuwają resztki martwego naskórka. Peelingi zazwyczaj zawierają dodatek olejów takich, jak olej z pestek winogron czy też olej z awokado lub kokosowy. Substancje te sprawiają, że nasza skóra jest lepiej odżywiona i miękka w dotyku.
Konsekwencje zdrowotne
Ciepła, relaksująca kąpiel w wannie będzie dla nas niezwykle przydatna jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa lub nerwobóle. Jeżeli natomiast nie jesteśmy fanami gorących kąpieli, możemy wybrać kąpiel w letniej wodzie. Temperatura 25-27 stopni powinna zadziałać na nas odprężająco. Warto także zwrócić uwagę na to, że czynność ta nie powinna trwać zbyt długo. Kąpiel w wannie może trwać maksymalnie pół godziny. Woda nie powinna przekraczać temperatury 40 stopni Celsjusza. Optymalne będzie ustawienie temperatury na poziomie ciepła naszego ciała, zatem około 37 stopni. Jeżeli będziemy zbyt długo przebywać w wodzie o za wysokiej temperaturze, mogą nas spotkać konsekwencje takie, jak podwyższenie ciśnienia krwi i przyspieszenie pracy serca.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom Twoja wieczorna kąpiel stanie się źródłem odprężenia i relaksu! Być może niektóre z opisanych przez nas rozwiązań zagoszczą w Twojej łazience na stałe?
W ofertach sklepów możemy znaleźć szeroką gamę produktów do kąpieli, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Moim najczęściej wybieranym produktem są sole do kąpieli, które relaksują mnie po ciężkim dniu.