jak leczyć skórę naczyniową

Co to jest skóra naczyniowa i jakie są objawy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Alkohol i pikantne potrawy, nagłe wahania temperatury, stres czy opalenizna – czynniki te, w przypadku osób ze skórą naczyniową, często prowadzą do pojawienia się na skórze rumienia, niekiedy przechodzącego w nieestetyczne „pajączki”. Co więcej, tego typu uwarunkowania sprzyjają także powstawaniu zmian z rodzaju trądziku różowatego.

W efekcie, dolegliwości ciała są w stanie wywoływać problemy natury psychicznej. Jak zatem zapobiegać trudnościom związanym ze skórą naczyniową?


Co to jest skóra naczyniowa?

Zaburzenia krążenia, nadmiernie rozszerzone naczynia i napadowo pojawiający się rumień to symptomy świadczące o dość złożonym charakterze problemu cery naczyniowej. Tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że wspomniane zmiany w wyglądzie mogą powodować duży dyskomfort i spadek poczucia pewności siebie – zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami skóry naczyniowej. Takie jak zabiegi laserowe, przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – 3 kosmetyki które odmienią Twoją codzienność


Cera naczyniowa – istota problemu

Opisywane dolegliwości wynikają ze słabości naczyń krwionośnych, które rozszerzają się za sprawą ciśnienia przepływającej przez nie krwi. Tymczasem źródłem tego problemu są uwarunkowania genetyczne. Warto też zaznaczyć, że trudności wynikające z posiadania cery naczyniowej częściej dokuczają kobietom. Odpowiadają za to estrogeny, czyli hormony działające na naczynia krwionośne rozluźniająco i przyczyniające się do zaczerwienienia skóry oraz powstawania „pajączków”.

Podłoże tego problemu sprawia, że niestety nie można się go całkowicie pozbyć. Co za tym idzie, skóra naczyniowa wymaga stosownej i regularnej pielęgnacji, która pozwoli zapobiegać pojawianiu się kolejnych, nieestetycznych zmian. Najczęściej są one zlokalizowane na szyi i dekolcie, w okolicach nóg oraz na nosie i policzkach.


Na co należy uważać przy skórze naczyniowej

O zmianach skórnych, z którymi muszą zmagać się osoby o skórze naczyniowej, decydują różne czynniki. Dlatego walkę z tym problemem powinno zacząć się od unikania sytuacji, które sprzyjają jego powstawaniu. Warto m.in. zatroszczyć się o właściwą dietę, w miarę możliwości rezygnując ze spożywania ostrych przypraw i posiłków, gorących napojów oraz alkoholu. Dobrym rozwiązaniem będzie również rzucenie palenia oraz zniwelowanie stresu.

Przede wszystkim jednak trzeba unikać raptownych zmian temperatury. Mowa tu zarówno o spędzaniu czasu na mrozie, jak i o korzystaniu z sauny czy opalaniu się. Z tego względu też lepiej zrezygnować z uprawiania zimowych dyscyplin sportowych.

Ponadto, należy wziąć pod uwagę skład stosowanych preparatów kosmetycznych. Niewskazane jest bowiem korzystanie ze środków pielęgnacyjnych na bazie alkoholu czy posiadających w swym składzie kwasy AHA i BHA. Warto też odstawić kosmetyki zawierające mentol, eukaliptus lub miętę pieprzową, jak również gruboziarniste rodzaje peelingów.


Czytaj dalej – Peeling kawitacyjny – czym jest i kiedy stosować?


Laserowe sposoby na cerę naczyniową

Współczesna medycyna estetyczna zna skuteczne metody, pozwalające w zauważalnym stopniu redukować zmiany charakterystyczne dla skóry naczyniowej. Chodzi tu głównie o zabiegi z użyciem lasera IPL oraz wykorzystujące zjawisko fototermolizy. Jednak dla uzyskania jak najlepszych efektów, tego typu terapie przeprowadza się w seriach, liczących zazwyczaj około 5 wizyt w gabinecie. Podczas nich skóra poddawana jest światłu emitowanemu przez specjalne urządzenie. Absorbowane jest ono przez hemoglobinę (białko krwi), która ulega podgrzaniu. W rezultacie, naczynie zostaje zamknięte, a następnie ulega samoistnemu wchłonięciu.

W przypadku występującego rumienia najlepiej sprawdzi się IPL, zaś teleangiektazji – czyli rozszerzonych naczynek – silniejszy laser (barwnikowy lub bromkowo-miedziowy), o długości fali wynoszącej 532 nm. Niemniej, trzeba wspomnieć, że ten ostatni wykazuje mniejszą skuteczność, natomiast może powodować nieco bardziej bolesne odczucia.


Właściwa pielęgnacja skóry naczyniowej – o czym pamiętać?

Korzystanie z profesjonalnych zabiegów nie wystarcza jednak do odpowiedniego zadbania o cerę naczyniową. Równie istotna w tym przypadku jest codzienna pielęgnacja skóry w warunkach domowych. Warto postawić na kosmetyki zawierające składniki naturalne, takie jak działający uszczelniająco kasztanowiec, obniżający kruchość naczyń wyciąg z miłorzębu japońskiego, czy arnika, która niweluje obrzęki, a także obkurcza naczynia, zmniejszając ich widoczność. Ważne też okażą się filtry UV oraz preparaty zawierające algi, pozwalające nawilżyć skórę, „przygasić” występujące zmiany i złagodzić podrażnienia. Dobrze też uwzględnić w codziennej diecie większe ilości jabłek, cytrusów, czarnej porzeczki, zielonych warzyw czy pomidorów, będących źródłem dobroczynnych dla cery naczyniowej witamin C i K.

Zabiegi z użyciem lasera niestety nie są w stanie całkowicie i trwale zniwelować problemu skóry naczyniowej. W związku z tym, najlepiej powtarzać serie wizyt w gabinecie co około półtora roku. Ponadto, jak już było wspomniane – nie można zapominać o właściwych nawykach żywieniowych i pielęgnacyjnych oraz unikaniu okoliczności sprzyjających powstawaniu rumienia oraz „pajączków”. Natomiast jeśli już zmiany skórne zaczną się pojawiać, warto reagować jak najszybciej. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo ich skuteczniejszej redukcji.


 

5 thoughts on “Co to jest skóra naczyniowa i jakie są objawy?

Dodaj komentarz