kluczykidosamochodu

Samochód nowy czy używany? Zalety i wady

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Zakup nowego samochodu to nie lada wyzwanie. Pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów, w tym budżet, markę oraz model, który spełni wszystkie oczekiwania. Nie bez znaczenia jest również rocznik oraz przebieg. Wiele osób zastanawia się także, czy kupić samochód nowy, czy używany. Przedstawiamy wady i zalety.


Samochód używany – wady i zalety

Rynek samochodów używanych od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a to wszystko za sprawą korzyści, jakie za sobą niesie. Przede wszystkim:

  1. Niska cena – samochody używane są o wiele tańsze niż nowe. Różnica w cenie to nie kilka stówek, ale nawet kilkadziesiąt tysięcy! Za niewielkie pieniądze możesz znaleźć naprawdę świetne auto np. na stronie https://samochody.pl/.
  2. Niższe koszty ubezpieczenia – ceny ubezpieczenia są z reguły niższe niż w przypadku nowych aut.

Niestety samochody używane mają kilka wad, do których zalicza się:

  1. Brak pewności co do historii pojazdu – niestety nie każdy sprzedawca jest uczciwy. Handlarze często starają się ukryć mankamenty, takie jak stłuczka, a także zaniżyć przebieg.
  2. Długi czas poszukiwań – co prawda, w Internecie znajdziesz mnóstwo ofert. Jednak znalezienie upatrzonego modelu w odpowiednim kolorze, w dobrym stanie, który nie wymaga kosztownych inwestycji, może być czasochłonne.
  3. Wymaga nakładów finansowych – używane samochody często wymagają dodatkowych nakładów finansowych w postaci wymiany oleju, usunięcia drobnych usterek.

Nowe auto – wady i zalety

Decydując się na zakup samochodu z salonu, zyskujesz ogromne możliwości. Przede wszystkim:

  1. Gwarancję – nowe samochody są objęte standardową rękojmią oraz gwarancją producenta. Jeżeli okaże się, że nie jest on całkowicie sprawy, możesz zgłosić i usunąć usterkę.
  2. Możliwość skonfigurowania samochodu – przy zakupie pojazdu używanego musisz dostosować się do tego, jaki jest m.in. manualnej skrzyni biegów, koloru wewnątrz i na zewnątrz. Nowe auta umożliwiają dobranie elementów wyposażenia z katalogu. Dzięki temu tworzysz auto perfekcyjnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Pomimo że auta, które wyjechały z salonu mają wiele zalet, to posiadają również wady:

  1. Wysoka cena – niestety nowe samochody osobowe są bardzo drogie.
  2. Samochód traci na wartości już po opuszczeniu salonu – to największa wada nowych pojazdów. Szacuje się, że nowe auta, które wyjechały z salonu, tracą już 30% pierwotnej ceny.

Samochód nowy czy używany – co wybrać?

Samochód używany czy nowy? To pytanie zadaje sobie każdy, kto decyduje się na zakup samochodu. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz oraz czego potrzebujesz. Używane samochody osobowe to pewnego rodzaju ryzyko, ale jednocześnie szansa na zakup wymarzonego auta w świetnym stanie. Należy pamiętać, że wśród używanych samochodów jest wiele, stosunkowo młodych modeli. Zdarzają się również oferty od osób, które nie jeździły zbyt wiele, a auto jest w stanie idealnym. Dlatego warto rozejrzeć się za autami używanymi, nawet z wyższej półki. Najlepiej u sprawdzonych handlarzy, którzy cieszą się pozytywną opinią lub od znajomych.