nastolatka trzyma kluczyki do auta

Samochód bez prawa jazdy – czy to w ogóle możliwe?

Artykuł zaktualizowany 7 listopada 2020


Jest kilkanaście kategorii prawa jazdy, na każdy pojazd jest wymagana nieco inna. Ale czy można jeździć bez uprawnień? Czy legalne jest kierowanie samochodem bez standardowego prawa jazdy? Czy to w ogóle możliwe? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi i wskazówki!


Przepisy w Polsce dotyczące prawa jazdy

Warto śledzić na bieżąco przepisy ruchu drogowego i te dotyczące innych kwestii związanych z samochodami, bo co jakiś czas pojawiają się pewne zmiany. Do niedawna kierowanie motorowerami bez uprawnień było całkowicie legalne, obecnie już nie. Teraz trzeba mieć kategorię AM, albo inną dużo wyższą. W przypadku czterokołowców także konieczne jest posiadanie prawo jazdy – B1, tudzież B lub A. Co to za środek transportu?

To pojazd na czterech kołach z masą nieprzekraczającą 350 kilogramów. Nie osiąga on wyższej prędkości niż 45 km na godzinę. Trzeba zatem zrobić kurs i przystąpić do egzaminu, opłata jest nieco niższa niż na kategorie A. To miej więcej 900-1500 złotych. Co ważne pułap wieku jest niższy niż przy standardowych uprawnieniach. Ile wynosi? Kategoria AM i B1 to opcja dla nieletnich, mimo to konieczne jest skończenie 14 lat. Na kurs można zapisać się nawet 3 miesiące wcześniej przed urodzinami.

Tak naprawdę nie można kierować autem bez posiadania prawo jazdy. Zdarza się tak, że do prowadzenia niektórych samochodów wystarcza niższa kategoria niż B, czyli ta na motorower lub na czterokołowiec. O jakich środkach transportu mowa? To będzie, na przykład Smart, Bellier, Aixam, Microcar, czy też Ligier.

Jakie pojazdy dla małoletnich kierowców?

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia również mogą legalnie kierować pojazdami mechanicznymi, ale niestety, nie wszystkimi. Poniżej znajdziesz konkretne wytyczne dla młodszych kierowców:

  • 14-latek – może uzyskać prawo jazdy kategorii AM, czyli będzie prowadzić motorower lub czterokołowiec lekki. Konieczna jest jednak zgoda rodziców oraz przejście kursu oraz zdanie egzaminu.
  • 16-latek – może uzyskać prawo jazdy kategorii B1. W tym wypadku uda się prowadzić czterokołowiec o wyższej masie, aczkolwiek nie przekraczającej 550kg. Tu także wymagany jest kurs oraz egzamin.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o pojazdach, którymi można kierować z niższą kategorią prawa jazdy niż B?

Na rynku motoryzacyjnym jest wiele pojazdów nazywanych microcar. Masa znanych firm motoryzacyjnych oferuje właśnie takie propozycje. Ich cena nie zawsze jest niska, to w zależności od modelu i marki dość spory koszt nawet sięgający 9-16 tysięcy złotych. Do wyboru jest kilka homologacji:

  • L6e – na czterokołowce lekkie, uprawnienia na motorower
  • L7e – prawo jazdy kategorii B1.

Niezbędne jest zapisanie się na kurs na prawo jazdy i jego ukończenie. Tutaj z reguły, jak przy kategorii B mamy 30 godzin teorii oraz 30 godzin jazdy – dzieli się to na jazdę po placyku oraz po mieście. W zależności od miejsca zamieszkania, a także od szkoły koszt danej kategorii wynosi mniej bądź więcej. Do tego trzeba doliczyć cenę egzaminu – teoretycznego i praktycznego, poza tym należność za wyrobienie dokumentów. Dla młodych osób to będzie ogromny wydatek, nie wspominając o zakupie samego pojazdu.

Co ważne tutaj również musimy dopełnić wszelkich formalności, jak przy klasycznym samochodzie osobowym, czy ciężarowym, a więc trzeba je zarejestrować w urzędzie i wykupić polisę ubezpieczeniową. Należy pamiętać, że młody kierowca nie będzie miał żadnych zniżek. Wiele osób stara się to obejść, wobec tego decyduje się na wpisanie dwóch właścicieli – rodzica i dziecka. To pozwala zaoszczędzić na składce OC, poza tym młody kierowca ma szansę na zbieranie profitów, które będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

Dodaj komentarz