smart home

Rozwiązania smart home, czyli inteligentne drzwi wejściowe

Artykuł zaktualizowany 23 sierpnia 2022


Koncepcja smart home idealnie wpasowuje się w potrzeby dzisiejszych użytkowników. Jej kluczowym elementem są inteligentne drzwi zewnętrzne, bez których system smart home nie byłby kompletny. Poniżej znajdziesz najciekawsze rozwiązania typu smart home dla użytkowników indywidualnych. Przeczytaj!


Jakie elementy składają się na system inteligentnych drzwi? Aby możliwe było otwieranie drzwi bez klucza, konieczne jest zainstalowanie kilku najważniejszych elementów sterujących. Zaliczają się do nich:

  • urządzenie obsługujące dostęp bezkluczykowy (czytnik linii papilarnych, czujnik otwierania/zamykania drzwi poprzez aplikację, RFID na transponder lub klawiatura numeryczna);
  • jednostka sterująca, bazująca na dostępie do internetu;
  • silnik elektryczny napędzający elementy zatrzaskujące i ryglujące drzwi.

Jakie systemy smart home sprawdzają się w domach prywatnych?

Zamek na kod do drzwi wejściowych

Jednym z bardziej popularnych inteligentnych systemów jest zamek do drzwi na kod. Dzięki niemu dostęp do wnętrza jest możliwy bez kluczyka, transpondera lub breloka. Tak zakodowany system bazuje na umieszczonej na drzwiach klawiaturze numerycznej. Każdy z domowników i osób upoważnionych może otrzymać dostęp do wnętrza po wcześniejszym wprowadzeniu kodu. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych osób, które mają tendencję do gubienia kluczy. 

Zamek na brelok lub kartę do drzwi wejściowych

Nie zawsze konieczne jest wprowadzanie kodów liczbowych na klawiaturze numerycznej. W pewnych sytuacjach może to nie być wygodne, dlatego lepiej postawić na inny wariant. To zamek na kod do drzwi wejściowych wykorzystujący brelok lub inny transponder. To system bardzo często stosowany w biurowcach, w których jednocześnie przebywają setki osób. Każda karta lub brelok mogą być zakodowane do otwierania innych drzwi. Gdy niesiesz ciężkie zakupy lub po prostu nie chcesz zapamiętywać ciągów liczbowych, możesz wykorzystać automatycznie otwierane drzwi przy pomocy breloka lub karty.

Drzwi z czytnikiem linii papilarnych

Omawiając koncepcję inteligentnych drzwi wejściowych, nie sposób nie wspomnieć o systemach biometrycznych. Drzwi z czytnikiem linii papilarnych działają intuicyjnie i bezproblemowo. Jedyne co trzeba zrobić po zakodowaniu biometrii poszczególnych domowników, to przyłożenie opuszka palca do specjalnego miejsca, odczytującego linie papilarne. Na skutek dotyku i przeskanowania palca dochodzi do uzyskania dostępu. Warunkiem jest zapamiętanie linii papilarnych w systemie. Osoby, które nie mają udzielonego dostępu do otwierania drzwi, nie będą w stanie ich sobie otworzyć. System biometryczny przydaje się zwłaszcza osobom szukającym intuicyjnego i bezkluczykowego wariantu domu inteligentnego.

Zdalne sterowanie drzwiami przez Internet lub Bluetooth

Uzyskanie dostępu do domu może nastąpić jeszcze inaczej – chodzi o otwieranie drzwi telefonem. Cała procedura polega na wykorzystaniu aplikacji zainstalowanej na smartfonie, przy pomocy której wysyłany zostaje sygnał do jednostki sterującej, odpowiedzialnej za otwieranie i ryglowanie drzwi. Domownik, zbliżając się do domu, może przy pomocy internetowej transmisji danych otworzyć sobie drzwi jednym kliknięciem. Centralka działa również pod wpływem fal Bluetooth, jednak w tym przypadku konieczne jest ustawienie się w zasięgu jej oddziaływania. W praktyce jest to ok. 1 metr od drzwi. Jednocześnie z takim systemem może działać  klamka do drzwi na kod, która posłuży za dodatkowy wariant ich otwierania.

 

sterowanieinteligentnymidrzwiamiwejsciowymi

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/produkt/akcesoria-drzwi/smart-home/

Inteligentne drzwi a wygoda i bezpieczeństwo – wnioski

Nie da się przecenić zalet inteligentnych systemów otwierających i ryglujących drzwi wejściowe. Niektórzy użytkownicy mogą zapytać o bezpieczeństwo takich rozwiązań. Otóż każde z nich posiada szereg zabezpieczeń elektronicznych i mechanicznych, które uniemożliwiają uzyskanie dostępu do domu przez osoby nieupoważnione. To sprawia, że smart home jest nie tylko wygodny, ale też zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa!

Dodaj komentarz