Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Darmowa energia elektryczna to marzenie każdego z nas. Tym bardziej że ceny prądu z roku na rok idą do góry. Niemniej jednak jest to całkiem możliwe, wystarczy tylko zainwestować w panele fotowoltaiczne.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, która może być wykorzystywana na własny użytek lub oddawana do sieci dystrybucyjnej, dzięki programowi Prosument. Panele możemy podzielić na dwa rodzaje”
Pierwsze z nich to moduły monokrystaliczne, które są wytwarzane z ogniw monokrystalicznych. Panele wykonane są z jednego kryształu, którego struktura ukierunkowana jest w jednym kierunku. Dzięki temu charakteryzują się najwyższą sprawnością i żywotnością co najmniej 30 lat. Niemniej jednak nakłady produkcyjne na ten rodzaj paneli i koszty ich wytworzenia są duże, co przedkłada się na ich cenę.
Bardziej dostępne cenowe są ogniwa polikrystaliczne, które wykorzystywane są w praktycznie 90% instalacjach fotowoltaicznych. Ich proces produkcyjny wygląda nieco odmiennie od monokrystalicznych. Czysty półprzewodnik krzem jest rozpuszczany podciśnieniem pod ochronnym szkłem, a następnie przelewany do tzw. kokili. W kokili rozpuszczony krzem w odpowiedniej temperaturze kierunkowo zastyga. Gotowe bloczki krzemu są obrabiane i formowane do postaci kwadratowych słupków o komórkowej powierzchni. Potem są krojone oraz czyszczone, tak aby stanowiły jednolitą płytkę.
Sprawność takich ogniw jest niewiele niższa od monokryształów, ale cena jest znacząco niższa. Ten rodzaj paneli charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Dofinansowanie do ogniw fotowoltaicznych
Program Prosument 2 umożliwia uzyskanie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej zarówno dla inwestorów indywidualnych, domów wielorodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach programu instalację można wykorzystywać do potrzeb własnych z możliwością oddawania nadwyżek do sieci dystrybucyjnej.
Tutaj przewidziane są dwa warianty:
- dofinansowanie ogniw w wysokości od 15%- 30% – w zależności od województwa.
- niskooprocentowany kredyt na instalację. Wysokość oprocentowania: 1%, maksymalny czas spłaty 15 lat.
Jakie dokumenty należy złożyć i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Dofinansowaniem zajmują się instytucje rządowe i samorządowe. Dlatego najlepiej udać się do gminy lub urzędu miejskiego i tam zostaniemy odpowiednio pokierowani.
Inwestor starający się o dofinansowanie powinien wypełnić formularz oraz dostarczyć:
– projekt instalacji fotowoltaicznej, zawierający: schemat, opis, parametry techniczne, kosztorys oraz licznik wytworzonej energii.
– poświadczenie Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
– certyfikat na instalację ogniw fotowoltaicznych
Projekt instalacji paneli może wykonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, w przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony.