czym jest rower trekkingowy

Rower trekkingowy – jak go wybrać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kolarstwo w Polsce zyskuje coraz większą popularność – dzięki temu rośnie zainteresowanie również rowerami trekkingowymi, które są przystosowane do dłuższych wycieczek za miasto. Ty również należysz do miłośników rowerowych podróży? W tym artykule podpowiemy, jaki rower trekkingowy wybrać do pozamiejskich tras.


Jaki rower: trekkingowy czy miejski?

Rodzaj roweru zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób będziesz go użytkować i dokąd będziesz nim jeździć.

Rower miejski ma w sobie więcej elegancji i jest wygodny, gdy nasza codzienna aktywność to głównie dojazdy do pracy i do domu – mówi ekspert ze sklepu rowerystylowe.pl.Często jest wyposażony w duży koszyk, do którego można włożyć torbę, poza tym jest zaprojektowany w taki sposób, by można było na nim jeździć nawet w spódnicy czy spodniach od garnituru. Nie ma możliwości, by materiał wkręcił się w łańcuch. Jeżdżąc na rowerze miejskim, utrzymujemy wyprostowaną postawę, która jest wygodna i zapewnia szeroki kąt widzenia.

Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą wycieczkę poza miasto, to większość standardowych rowerów miejskich nie poradzi sobie w przypadku trudniejszego terenu (las, góry, wiejskie drogi). Opony w miejskich rowerach są dużo cieńsze i bardziej podatne na przebicie niż opony w rowerach trekkingowych.

Jeżeli więc potrzebujesz roweru głównie do wycieczek pozamiejskich, zdecydowanie polecamy rower trekkingowy. Rowery trekkingowe są idealne do przemierzania nawierzchni asfaltowych i nieutwardzanych: to właśnie dzięki temu są nazywane przez większość użytkowników jednymi z bardziej uniwersalnych jednośladów. Dodatkowo łatwo jest w nich zamontować bagażnik i specjalne sakwy, które pomogą w dłuższych podróżach.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Zimowe skarpety dla rowerzysty


Rower trekkingowy – co to?

Rower trekkingowy to rower, który służy do uprawiania turystyki rowerowej – najczęściej osoby, które decydują się na jego zakup, przemierzają dość długie, nierzadko wielodniowe trasy zarówno po asfalcie, jak i po nawierzchni nieutwardzanej. Te jednoślady są wyposażone w specjalnie wyprofilowaną ramę, która umożliwia jazdę w bardziej wyprostowanej pozycji, niż ma to miejsce w rowerach wyścigowych. W tego typu sprzęcie stawia się przede wszystkim na jakość, trwałość i niezawodność, przez co jest on dość ciężki i raczej nie nadaje się do przenoszenia czy codziennego wnoszenia na 4 piętro.

Rowery trekkingowe są cięższe, bo mają zamontowane solidniejsze elementy – tłumaczy ekspert z firmy rowerystylowe.pl. Są masywniejsze, ale dzięki temu mamy pewność, że będą bardziej wytrzymałe niż rowery miejskie. Jest to konieczność zwłaszcza przy kilkudniowych trasach po trudnym terenie.


Jaki rower trekkingowy dla kobiet i mężczyzn?

Rower trekkingowy damski i męski różni się od siebie głównie ramą – chodzi zarówno o wysokość ramy, jak i jej wyprofilowanie. Rowery trekkingowe damskie mają inaczej ułożony korpus, w przeciwieństwie do rowerów trekkingowych miejskich – górna część ramy jest ułożona po skosie, a w rowerach męskich jest ona ułożona prostopadle do ziemi. Oprócz tego mianem rowerów trekkingowych damskich określa się rowery z niższą ramą, dostosowane do osób o mniejszym wzroście.

Jak wybrać rower trekkingowy?

Na pewno należy zwróć uwagę na bagażnik, błotniki i koła. Porządny rower trekkingowy da się rozpoznać już na pierwszy rzut oka: bagażnik musi być solidny, błotniki koniecznie pełne, a koła powinny mieć rozmiar od 28 do 29 cali. W oponach znajdziesz drobniejszy i mniejszy bieżnik, niż w przypadku rowerów górskich, a rama i cały rower pozwalają na zachowanie wyprostowanej postawy. Rama w rowerach trekkingowych może być zarówno stalowa, jak i aluminiowa: aluminiowa na pewno jest lżejsza, jednak bardziej problematyczna przy ewentualnych naprawach. Dodatkowo każdy z elementów powinien być solidnie przymocowany do roweru – dzięki temu unikniesz problemu, gdyby coś odpadło podczas kilkudniowej wycieczki po lesie.

Upewnij się również, że w razie czego prowizoryczna naprawa łańcucha lub hamulca nie sprawi Ci problemów. Zwracaj uwagę też na siodełko – musi być ono szersze niż w rowerze górskim, ale węższe niż w miejskim. Jeżeli kupisz za szerokie siodełko, to możesz nabawić się otarć na udach. My polecamy dokupienie do roweru sakw bocznych, zwłaszcza że rzadko kiedy są one oferowane w standardzie.

Jeżeli chcesz kupić rower trekkingowy, to na początku sprecyzuj własne oczekiwania co do ceny jednośladu i jego przeznaczenia. Dzięki temu znacznie zaoszczędzisz swój czas. Zakupu roweru dokonuj w profesjonalnych sklepach rowerowych stacjonarnych i internetowych – odradza się kupowanie rowerów trekkingowych używanych z niesprawdzonego źródła (np. z bazaru czy podrzędnego komisu). Pamiętaj – od sprawności tego roweru zależy nie tylko przyjemność wycieczki, ale również Twoje bezpieczeństwo. Wybieraj tylko sprawdzone marki wśród renomowanych sklepów rowerowych.


 

One thought on “Rower trekkingowy – jak go wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *