zimowe skarpetki na rower

Jakie skarpety rowerowe wybrać na zimę?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Przemoczone skarpety to zmora każdego sportowca. Znacząco wpływają na komfort treningu i mogą doprowadzić do przeziębienia, co może wyłączyć nas z treningów na dłuższy czas. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu skarpet? Jakie powinny mieć właściwości? Dowiesz się więcej w tym artykule!


Czy warto zainwestować w skarpety rowerowe?

Skarpetki rowerowe są idealnym rozwiązaniem dla osób które na codzień przemierzają długie dystanse na rowerze. W przypadku krótkich wycieczek czy dojazdów do pracy jest to tylko zbędny gadżet. Wiele zależy od tego w jakim stopniu pocą się nasze stopy.

Jest to cecha osobnicza i sami musimy zdecydować czy warto zainteresować się skarpetkami, które nie dość, że odprowadzą pot to dodatkowo ochłodzą nasze stopy zapewniając im odpowiednią wentylację.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Rower trekkingowy, jak go wybrać?


Najważniejszy parametry skarpet rowerowych

  1. Daj stopie oddychać!

Skarpety stworzone z oddychających materiałów odprowadzają wilgoć, co pozwala na zachowanie suchych stóp. Znacząco zwiększa to komfort treningu i pozwala cieszyć się czasem spędzonym na rowerze.

  1. Izolacja termiczna – dla fanów zimowych rajdów

Nie ma nic gorszego niż wyziębione stopy, zapewnijmy sobie ten komfort i wyposażmy się w skarpetki z izolacją termiczną. Materiały jakie nam to zapewnią to wełna, tkanina frotte i dzianina pętelkowa. Świetnie sprawdzają się zimą!

  1. Stabilność

Stabilność skarpet, uzyskiwana poprzez zastosowanie włókien elastycznych, może zostać wzmocniona ściągaczem na poziomie sklepienia stopy. Podobnie szeroki ściągacz na wysokości kostki lub łydki zwiększa komfort i stabilność skarpet, nie powodując nadmiernego ucisku.


Dowiedz się więcej o skarpetach dla rowerzystów – Skarpety rowerowe DobreRowery


Rodzaje skarpet na rower

Dobór odpowiednich skarpetek jest uzależniony od temperatury powietrza i rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.

W zależności od sezonu powinniśmy dobrać odpowiednie skarpetki:

– Skarpety letnie

Jeżeli regularnie trenujemy przy wysokich temperaturach, powinniśmy zapewnić stopie odpowiednią oddychalność i wybrać skarpetki, które umożliwiają odprowadzania potu. Dyskomfort związany ze spoconymi stopami jest znany każdemu doświadczonemu rowerzyście, zapewnijmy sobie możliwie jak najwyższy komfort treningu i cieszmy się pogodą.

Materiał Coolmax jest jednym z najczęściej spotykanych w tego rodzaju produktach, zapewnia on odpowiednie parametry, które spełnią oczekiwania każdego rowerzysty.

Odpowiednio dobrane skarpety pozwolą nam uniknąć otarć czy problemów skórnych, które spowodowane są zawilgoconymi skarpetkami.

skarpetki citymag

– Skarpety zimowe

Fani zimowego szusowania powinni wybrać skarpetki zapewniające odpowiednią izolację termiczną.

Podczas jazdy na rowerze w zimne dni skarpety powinny zapewnić znakomitą izolację termiczną. Unikniesz w ten sposób ryzyka odmrożeń i zachowasz komfort pedałowania. Zimno może bowiem utrudniać wykonywanie ruchów. W razie silnego wiatru zdecydowanie zalecane są skarpety z wysoką cholewką, dobrze chroniące kostkę.

– Skarpetki kompresyjne

Jest to alternatywny wybór dla prawdziwych zapaleńców. Skarpetki kompresyjne powodują lekki ucisk mięśni, czego efektem jest lepsze rozprowadzenie krwi i rozkład ciśnienia. Ograniczone zostają również nadmierne skurcze mięśni, dzięki czemu ograniczają ich zmęczenie.

Zastosowanie tego rodzaju ubioru przyspiesza również regenerację mięśni po wysiłku zapewniając optymalny odpływ nagromadzonego kwasu mlekowego w mięśniach.


Na co warto zwrócić uwagę?

Ważnym aspektem dobrych skarpet dla rowerzystów są odpowiednie umieszczone wzmocnienia. Szczególnie narażone na otarcia są wszystkie skrajne części stopy, w tych miejscach powinny być umieszczone odpowiednie wzmocnienia, które zminimalizują ryzyko otarć, powstawania pęcherzy i nagniotków.


 

Dodaj komentarz