kobieta z kolczykiem w jezyku

Profesjonalny piercing – jak powinien wyglądać?

Artykuł zaktualizowany 8 maja 2021


Ozdabianie ciała jest znane od zarania czasów. Już w czasach starożytnych, wiele tysięcy lat przed naszą erą, odkrycia archeologiczne wykazały, że  już pierwsi ludzie lubili przyozdabiać swoje ciała. Od malowania  go, po noszenie różnych ozdób, aż do  kolczykowania niektórych miejsc na ciele.

Piercing jest dość młodą dziedziną przyozdabiania ciała. Narodził się w latach 70-tych XX wieku, został zapoczątkowany przez kulturę punkową. Do dziś jest popularnym sposobem na podkreślenie swojego własnego indywidualizmu.


Czym jest piercing?

Piercing jest jednym ze sposobów przyozdabiania ciała przy użyciu kolczyków. Tego typu zabieg polegający na przekuwaniu ciała, bezpośrednio ingeruje w naszą skórę. Dlatego ważne jest utrzymanie sterylnych warunków wykonywania tej operacji. Wyróżniamy wiele rodzajów Percingu, w zależności od miejsca usytuowania kolczyka, i tak może być navel (kolczyk w pępku), nipple (sutki), sternum (pomiędzy piersiami) lub genitals (strefy intymne). Oczywiście dziś kolczyk można umieścić praktycznie w każdym miejscu, kwestia tylko doboru dobrego fachowca i odpowiednich warunków do wykonania takiego zabiegu.

Jak powinien wyglądać profesjonalny piercing?

Należy pamiętać, że piercing to nie jest zwykłe przekuwanie uszu, które na ogół wykonujemy u kosmetyczki. Piercer, osoba wykonująca tego typu zabieg, musi mieć specjalne przeszkolenie w zakresie budowy ciała, higieny oraz sterylizacji. Ważna też jest wrodzona umiejętność. To, co charakteryzuje fachowca w tej dziedzinie, to zachowanie czystości i higieny nie tylko przy samym zabiegu, ale też i w studiu piercingu.  Piercing zawsze jest wykonywany w warunkach sterylnych. Narzędzia dedykowane  do piercingu powinny być każdorazowo wysterylizowane. Specjalista przy pracy używa rękawiczek jednorazowych. Osoba wykonująca taki zabieg nie dotyka narzędzi gołymi rękami, ani kolczyka oraz miejsca przekucia. Po nakłuciu ranę odkaża, zanim włoży kolczyk.

Generalnie zabieg piercingu jest traktowany praktycznie jak operacja chirurgiczna. Dlatego na ogół przeprowadzana jest w warunkach zapewniających zachowanie wszelkich środków ostrożności i właściwej higieny samego zabiegu, jak i osoby wykonującej piercing. Przy tym liczy się sama precyzja specjalisty od piercingu, który dokładnie wie, jak nakłuć pewną część ciała, aby nie wdało się w nią zakażenie. Wiadomo, że taka rana może się goić długo, z tego też względu należy ją tak zaopatrzyć w środki higieny, aby ten proces u klienta przechodził w miarę sprawnie i szybko.  Z tego też względu istotną sprawą jest też sama ozdoba, czyli kolczyk.

Kolczyki do piercingu

Salony piercingu oferują specjalne kolczyki, które otrzymujemy w ramach usługi. Na ogół piercer pokazuje klientowi kilka modeli. Kolczyki muszą być wykonane z materiałów, które nie powodują alergii na skórze.

Specjalista w tej dziedzinie wie, że nie każdy kolczyk będzie odpowiedni do każdego rodzaju przekłucia. W zależności od miejsca przekłucia dedykowane są różne kolczyki. Profesjonalny piercer potrafi dopasować odpowiednie rodzaje tych klejnotów, do ich usytuowania na ciele. Zatem możesz wybrać sobie biżuterie z asortymentu, który ci zaproponuje piercer lub odpowiednio wcześniej zasięgnąć jego porady, zanim zakupisz odpowiedni model.

Kiedy już mamy wybrany kolczyk, wtedy biżuteria najpierw trafia do specjalnego urządzenia, zwanego autoklawem. Tam jest sterylizowana. Proces ten trwa od 30 minut do 2 godzin. Po tym czasie kolczyk jest już gotowy do umiejscowienia go w miejscu przekucia.

Artykuł powstał we współpracy ze studiem piercingu w Rzeszowie – https://badneedle.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *