Artykuł zaktualizowany 20 grudnia 2021
Wymarzony wypoczynek w upalne dni może szybko zmienić się w dni wypełnione bólem. Nadmierna ekspozycja na słońce, zamiast pięknej opalenizny może bowiem przynieść zaczerwienioną skórę lub inne bolesne objawy. Przed każdym opalaniem należy zatem stosować pewne zasady. Warto też wiedzieć czym są oparzenia słoneczne i jak im zapobiegać.
Co to jest oparzenie słoneczne?
Nie każdy objaw wyglądający jak oparzenie w rzeczywistości nim będzie. Oparzeniem słonecznym nazywamy reakcję organizmu na nadmierną ekspozycję na słońce. Każde przebywanie na zewnątrz – nawet zimą i czasie zachmurzenia – wiąże się z działaniem promieniowania słonecznego. Przed jego niebezpiecznymi skutkami chroni melanina, jednak nie zdziała ona zbyt wiele, gdy działanie promieniowania jest zbyt silne.
Na oparzenia słoneczne szczególnie wrażliwa jest skóra miejsc eksponowanych na słońcu, ale też tych, które zazwyczaj są zakryte. Ich odsłonięcie sprawia, że stają się bardzo podatne na oparzenia.
Jakie mogą być stopnie oparzenia słonecznego?
Wyróżnia się zasadniczo 3 stopnie oparzeń. Pierwszy charakteryzuje się zaczerwienioną skórą, która staje się bardzo wrażliwa na dotyk. Oparzenia te dotykają jedynie naskórka i zazwyczaj nie niosą większego zagrożenia, ponieważ objawy przechodzą samoistnie po kilku dniach.
Obrażenia drugiego stopnia dotykają już głębszych partii skóry, a ich symptomami są pęcherze oraz obrzęki. Wymagają one konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiedni preparat na gojenie się ran. Leczenie może potrwać do 6 tygodni. Ostatni, trzeci stopień oparzeń słonecznych kończy się martwicą skóry i zdarza się niezwykle rzadko.
Odpowiedni krem z filtrem najważniejszym elementem profilaktyki
Mimo tego, że ciągle mówi się o ogromnym znaczeniu odpowiednich kremów z filtrem, to wiele osób i tak je, lekceważy, chcąc na przykład uzyskać piękną opaleniznę. W efekcie kończy się to czerwoną i złuszczającą się skórą, która nie prezentuje się najlepiej.
Jeśli chcesz zagwarantować sobie piękną opaleniznę, zastosuj krem o nieco mniejszym filtrze, na przykład SPF 20. Preparat należy nakładać 30 minut przed ekspozycją na słońce, by zdążył się wchłonąć. Aplikację warto powtarzać po kontakcie z wodą, ponieważ nawet wodoodporne kosmetyki będą działały wówczas słabiej.
Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce w najcieplejszych częściach dnia
Słońce operuje najmocniej pomiędzy 10 a 15, więc w tych godzinach najlepiej zrezygnować z opalania. Zamiast tego możesz na przykład ochłodzić się w basenie albo wybrać na zwiedzanie zamkniętych pomieszczeń.
Jeśli nie chcesz rezygnować z opalania się w tych godzinach, pamiętaj o tym, by co jakiś czas zejść ze słońca i przenieść się w cień, na przykład pod parasol przeciwsłoneczny. Masz wtedy większą szansę na uniknięcie nie tylko oparzeń, lecz także groźnego w skutkach udaru słonecznego.
Mamy nadzieję, że wiesz już, czym są oparzenia słoneczne i jak im zapobiegać.