klimatyzacja w aucie

Ogrzewanie postojowe Webasto – co to jest i jak działa?

Artykuł zaktualizowany 25 września 2020


W wielu autach pojawia się ogrzewanie postojowe Webasto. Co to jest? Jak działa? Który wariant wybrać? W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym wciąż mało popularnym systemie!


Ogrzewanie postojowe Webasto – co to jest?

Ogrzewanie postojowe Webasto to wciąż mało znany system ogrzewania, który można zamontować w każdym aucie bez względu na klasę, czy na kategorię. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że działa nawet na zgaszonym silniku, dlatego też ma właśnie taką nazwę – ogrzewanie postojowe. To zdecydowanie podnosi komfort kierowcy i pasażera, zwłaszcza w okresie zimowym.

Natomiast latem działamy odwrotnie, a więc schładzamy kabinę, na przykład gdy pojazd długo stoi w pełnym słońcu. Co ważne ten system można uruchomić zdalnie bądź zaplanować włączenie na konkretną godzinę, aczkolwiek wszystko zależy od wariantu.

Zasada działania ogrzewania postojowego Webasto

System ogrzewania postojowego Webasto typ powietrzny posiada agregat grzewczy, który jest niewielkich gabarytów, a mimo to jest niebywale wydajny. Po uruchomieniu pompa paliwa tłoczy paliwo z baku właśnie do tego urządzenia. W tym samym czasie do komory agregatu jest zasysane powietrze. Wtedy powstaje mieszanka powietrzno-paliwowa, odpalana dopiero po osiągnięcia temperatury zapłonu.

Co ważne wokół rozgrzanej komory spalania przepływa zimne chłodziwo, które pochodzi z układu chłodzenia silnika. Dopiero po ogrzaniu ciecz ta wędruje do nagrzewnicy. To właśnie przez nią ciepło zostaje przekazane wraz z powietrzem do wnętrza kabiny auta. Ten proces trwa miej więcej 20 minut w średniej wielkości pojeździe.

Warto wiedzieć, iż system ogrzewania postojowego Webasto nie marnuje ciepła, ponieważ wykorzystuje je także do rozgrzania jednostki napędowej. Latem za to działa inaczej, bo do chłodzenia oraz wentylowania kabiny auta. Tutaj cały proces jest bardzo podobny do ogrzewania, jednak główna różnica polega na tym, że pominięty jest element spalania oraz ogrzewania zimnego powietrza.

Istnieje ogrzewanie postojowe także wodne, które potrzebuje zdecydowanie więcej paliwa niż wariant powietrzny. Wobec tego kwestie ekonomiczne znacząco rosną. Choć ten typ szybciej się nagrzewa, dlatego że już po kilku minutach czuć ciepło. Właśnie to wielu przekonuje do instalacji tego rozwiązania.

Czy ogrzewanie postojowe Webasto jest przydatne?

Nie ma wątpliwości, że ogrzewanie postojowe Webasto jest niebywale funkcjonalne, bo zarówno ogrzewa, jak i chłodzi powietrze wewnątrz pojazdu. Wobec tego możemy korzystać z niego w zasadzie przez cały rok, od uporczywych upałów, po mroźne zimy. Nie musimy znajdować się w pojeździe, aby uruchomić system – to kolejny plus.

Posiadacze ogrzewania postojowego Webasto cenią je za to, że bez względu na warunki atmosferyczne system zapewnia wysoki komfort. Zupełnie inaczej wsiada się w czasie mroźnego poranku do ciepłego samochodu, nie trzeba czekać kiedy pojazd się rozgrzeje. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią marnować czasu właśnie na poranne ogrzewanie oblodzonego auta. Co kluczowe ten system rozgrzewa nie tylko wnętrze pojazdu, ale również silnik. Zyskujemy wtedy dużo innych korzyści, między innymi lepsze smarowanie już od momentu odpalenia. Mało tego z rury spalinowej wydobywa się zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, które powstały w trakcie spalania.

Montaż ogrzewania postojowego Webasto kosztuje w granicach 500-700 złotych, bardziej skomplikowane systemy to już spory wydatek miej więcej 3000-4000 złotych. Zaawansowane technologicznie, a zatem najdroższe rozwiązania pozwalają nam sterować wszystkim zdalnie. Właściciele większych pojazdów będą musieli być przygotowani nawet na cenę 8000 złotych.

Sam system Webasto jest dość oszczędny, bo pobiera niewielką moc z akumulatora. Dużej różnicy nie zobaczymy także w kwestii zużycia paliwa. Więc po montażu nie odczujemy aż tak dużych kosztów, które będą się wiązały z korzystaniem z ogrzewania postojowego.

Dodaj komentarz