buty sportowe

O czym warto wiedzieć kupując obuwie sportowe dla kobiet?

Artykuł zaktualizowany 19 stycznia 2023

Uprawianie sportu to dobry nawyk który pozwala nam zachować zdrowie. Jakie obuwie wybrać, aby uniknąć kontuzji i móc się cieszyć pełną swobodą ruchów?

1. Sport a obuwie – dlaczego wybór właściwych butów jest tak istotny?

2. Czy kobieca anatomia ma wpływ na wybór obuwia do biegania i innych sportów?

3. Jak wybrać najlepsze buty dla siebie?

4. Jak dbać i jak często wymieniać obuwie sportowe?

Sport a obuwie – dlaczego wybór właściwych butów jest tak istotny?

Uprawianie aktywności fizycznej to dobry nawyk, który pozwala nam na utrzymanie naszego ciała w dobrej kondycji i zdrowiu. Jednak aby sport faktycznie był dla nas zdrowy, musimy nauczyć się wykonywać go w bezpieczny sposób, a także wyposażyć się w odpowiednią odzież, obuwie i niezbędne, zależne od dyscypliny akcesoria. W przypadku biegania – i dyscyplin je zawierających – poza dopasowaną do aktualnej pogody odzieżą bardzo ważne są także buty. Stanowią one ochronę dla naszych stóp, ale również mają wpływ na amortyzację wstrząsów, jakim poddawane są nasze stawy przy każdym kolejnym kroku. Samo obuwie nie jest jednak wystarczającym zabezpieczeniem przed kontuzjami – poza doborem odpowiedniego produktu powinniśmy również nauczyć się poprawnej techniki biegania zarówno na miękkim, jak i twardym podłożu.

Czy kobieca anatomia ma wpływ na wybór obuwia do biegania i innych sportów?

Bieganie jest sportem pozwalającym rozwinąć całe ciało i zwiększyć swoją wydolność, jednak jest również kontuzjogenne. Chociaż każdy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo, na przykład poprzez zastosowanie poprawnej rozgrzewki, szczególnie panie muszą uważać na urazy podczas joggingu. Dzieje się tak ze względu na różnice w budowie anatomicznej naszego ciała. Ponieważ kobieta ma szerszą miednicę, jej kości udowe są nachylone względem kolan pod nieco większym kątem. Nosi on miano kąta Q i dla mężczyzn wynosi około 13-14 stopni, a dla kobiet 17-18. Z tego powodu kolana u pań są poddawane większemu obciążeniu, szczególnie podczas biegania czy nagłej zmiany kierunku ruchu. Dlatego wybór właściwego obuwia, jak i dobór odpowiedniej techniki biegania to podstawa, jeżeli chcemy uniknąć przypadkowej kontuzji.

Jak wybrać najlepsze buty dla siebie?

Buty sportowe damskie powinny być dostosowane do naszej sylwetki, wagi, uprawianego sportu, a także rodzaju podłoża po jakim się poruszamy. Gdy uprawiamy jogging lub inną dyscyplinę na trawie, w lesie lub po podobnych rodzajach podłoża miękkiego, możemy pozwolić sobie na buty z płaską podeszwą lub w stylu barefoot. Z kolei aktywność wykonywana na twardym podłożu, jak na przykład beton czy parkiet na hali sportowej, wymagają od nas obuwia z amortyzacją, która zmniejszy wstrząs przekładający się na staw skokowy oraz kolano przy każdym kroku. Istotna jest również wysokość cholewki – sporty takie, jak trekking czy wspinaczka często wymagają butów za kostkę, aby zminimalizować ryzyko jej skręcenia. Możliwym jest uprawianie ich również w obuwiu typu barefoot, jednak potrzeba do tego odpowiedniego treningu mięśni nóg, jak i doświadczenia z korzystania z tego typu butów.

Jak dbać i jak często wymieniać obuwie sportowe?

Aby buty sportowe długo nam służyły i dobrze spełniały swoją funkcję, musimy o nie należycie zadbać. Regularne czyszczenie lub pranie – zgodnie z zaleceniem producenta – to podstawa. Powinniśmy także przywiązywać dużą uwagę do tego, jak wiążemy sznurówki, szczególnie w przypadku butów trekkingowych i przeznaczonych do wspinaczki. Ich poprawne zawiązanie warunkuje bowiem bezpieczeństwo naszych stawów skokowych. W przypadku intensywnego użytkowania obuwia sportowego dobrą praktyką jest jego wymiana po 1-2 latach lub wcześniej, jeżeli zauważymy wyraźne ślady zużycia.

Dodaj komentarz