Spis treści
Artykuł zaktualizowany 30 sierpnia 2020
Redukowanie masy ciała to wieloetapowy proces, do którego należy podchodzić z dużą ostrożnością. Wszelkiego rodzaju restrykcyjne i bardzo drastyczne diety, zamiast oczekiwanych efektów, mogą spowodować bardzo poważne skutki uboczne. Do odchudzanie należy więc podchodzić w odpowiedni sposób, aby oprócz zgrabnej sylwetki zachować także dobre zdrowie.
Aktywność fizyczna
Zbyt duża ilość nadprogramowych kilogramów, może bardzo wpływać na samopoczucie i brak pewności siebie. Wprowadzenie nawet niewielkich zmian w kierunki większej aktywności fizycznej do dobry krok w stronę zdrowia i efektywnego odchudzania. Codzienny spacer, przejażdżka rowerem do sklepu zamiast samochodem i kilkanaście minut lekkich ćwiczeń każdego dnia, mogą przyczynić się do utraty pierwszych centymetrów.
W miarę zwiększania wydolności swojego organizmu, warto zwiększyć ilość aktywności fizycznej, dodając ulubioną dyscyplinę jako regularny trening. Aktywny tryb życia pomaga nie tylko schudnąć, kiedy kilogramów jest za wiele, lecz przede wszystkim utrzymać uzyskane efekty. Drastyczne zmniejszenie ilości aktywności fizycznej po osiągnięciu upragnionej masy ciała, może bardzo szybko doprowadzić do tak zwanego efektu jojo i ponownego przytycia.
Sposób odżywiania się
Dieta to pojęcie o bardzo różnorodnym znaczeniu. Wiele osób traktuje dietę jedynie jako wyrzeczenie i coś bardzo nieprzyjemnego. Jednak dieta to po prostu sposób odżywiania się na co dzień. Redukcja masy ciała w sposób zdrowy powinna odbywać się po konsultacji z dietetykiem i wykonaniu wszystkich potrzebnych badań kontrolnych. Liczenie kalorii to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób, aby schudnąć.
Jednak ograniczanie kalorii do zbyt niskich wartości, może prowadzić także do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poszukiwanie sprawdzonych informacji w internecie na temat odchudzania, warto rozpocząć od dietetyk.edu.pl. Na początku należy bardzo dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniając między innymi swój wzrost, ogólną masę ciała i ilość codziennej aktywności. Od obliczonego zapotrzebowania kalorycznego należy odjąć około 200 lub 300 kalorii i każdego dnia zjadać posiłki zgodne z tą wartością.
Ważne jest także, aby dostarczać sobie wszystkie potrzebne składniki odżywcze, ponieważ braki poszczególnych witamin lub aminokwasów, może być niebezpieczne i zaburzać prawidłową pracę całego organizmu. Dieta nie musi być nieprzyjemna i oznaczać jedynie liczne wyrzeczenia, aby była skuteczna i pozwoliła zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Nastawienie
Najważniejsze podczas całego odchudzania jest nastawienie. Utrzymana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz pozytywne nastawienie, pozwolą osiągnąć oczekiwane efekty w sposób zdrowy i rozsądny. Oczekiwanie zbyt szybkich efektów w krótkim czasie lub stawianie sobie nierealnych celów, to prosta droga do rezygnacji i frustracji spowodowanej nieudaną redukcją masy ciała. Zbyt restrykcyjne podejście do odchudzania, powoduje także szybki powrót utraconych wcześniej kilogramów.