suplementacja aminokwasami

Czy warto zastosować suplementację aminokwasami?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Przyjmowanie aminokwasów jest ważne, szczególnie wtedy gdy budujemy masę swojego ciała. Wszelkiego rodzaju sporty sylwetkowe opierają się również na suplementacji odpowiednich aminokwasów. Należy zatem wspomnieć, że wszelkiego rodzaju aminokwasy to białko, a białko jest przecież budulcem.

Podczas czynnego uprawiania sportów, które mają za zadanie zbudowanie naszej sylwetki, bardzo wspomagamy się odpowiednią dietą, jeżeli zatem nasza dieta nie dostarcza nam zbyt dużej ilości białka, wtedy musimy wspomóc się różnego rodzaju suplementami.

Na rynku jest wiele różnego rodzaju aminokwasów a jedne z nich to aminokwasy EAA.


Jakie są aminokwasy EAA?

Jest to rodzaj aminokwasów egzogennych czyli takich, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć. Aminokwasy te są więc podawane jako suplement diety lub w posiłkach.

Aminokwasy egzogenne to: leucyna, izoleucyna, walina, fenyloalanina, metionina, treonina, tryptofan. Są one bardzo istotne w budowaniu mięśniowej masy ciała, w momencie gdy, w organizmie, zabraknie chociaż jednego z nich od razu hamowany jest wzrost  i wszelkie procesy ze wzrostem związane.


Aminokwasy EAA występujące w pokarmach naturalnych

W niektórych pokarmach możemy znaleźć aminokwasy. Jedząc odpowiednie kompozycje pokarmów, dostarczamy odpowiednie ilości  białka do swojego organizmu i tak:

– leucyna – mleko odtłuszczone, ser, jaja sproszkowane, soja, nasiona suche.

– izoleucyna – maka sojowa, odtłuszczona,

– walina – len, sezam, ryba wędzona, słonecznik, ser twarogowy

– fenyloalanina – szynka, migdały, polędwica, mięso

– metionina – ryby, mięso kurczaka,

– treonina – mięso, jaja zboża,

– tryptofan – owies, różne inne zboża


Działanie aminokwasów

Nasz organizm powinien otrzymać odpowiednią ilość białek, dzięki aminokwasom białka są rozbijane na różne drobne cząsteczki, przez to są przyswojone przez organizm ludzki a następnie wykorzystane w procesach różnorodnych działań biochemicznych.

Aminokwasy EAA wpływają na nasz wzrost i rozwój tkanki mięśniowej.

Dlatego też osoby, które uprawiają kulturystykę czy wszelkiego rodzaju ćwiczenia budując swoją masę mięśniową potrzebują aminokwasów EAA.


Zastosowanie w kulturystyce

Stosowanie suplementacji aminokwasów polega na ich działaniu antykatabolicznym podczas trudnych i ciężkich treningów. Uprawiając kulturystykę, treningi budujące masę mięśniową czy różnego rodzaju fitnessy, dzięki stosowaniu aminokwasów, budujemy swoją sylwetkę.


Kto powinien korzystać z aminokwasów EAA?

Z aminokwasów egzogennych korzystają osoby, które  ćwiczą i pragną przez to poprawić swoją sylwetkę. Osoby chcące znacznie rozwinąć i rozbudować swoją masę mięśniową nie tylko mają przygotowaną odpowiednią dietę ale także wspomagają się tabletkami aminokwasu EAA.

Spożywanie aminokwasów EAA nie jest szkodliwe, wspomaga jedynie nasz organizm, przeciwdziała zmęczeniu podczas ciężkich i trudnych ćwiczeń oraz uzupełnia niedobory aminokwasów w naszym organizmie.

Suplementacja nie wpływa na nasz układ nerwowy, raczej powoduje przyspieszenie zbudowania sylwetki o jakiej marzymy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *