wyjazd moto

Motocyklowy wyjazd za granicę – o czym pamiętać?

Artykuł zaktualizowany 25 października 2022

Jeżeli wybierasz się na motocyklową podróż poza granicę naszego kraju, musisz się do niej dokładnie przygotować. Zagraniczny wyjazd wiąże się m.in. ze skompletowaniem odpowiednich dokumentów, kompleksowym sprawdzeniem motocykla, a także zakupem odpowiedniej odzieży. W tekście wskażemy na najważniejsze kwestie dotyczące zagranicznej podróży motocyklowej, a także podpowiemy, w jakie rejony warto pojechać. 

Pamiętaj, że zagraniczna podróż motocyklem to pomysł raczej dla doświadczonych fanów jednośladów, posiadających maszyny turystyczne o większej mocy, wyposażone m.in. w bagażniki czy specjalne kufry turystyczne. Wyjazd wiąże się najczęściej z kilkudniową nieobecnością w domu, stąd musisz zabrać ze sobą wiele rzeczy, pozwalających na bezpieczne i komfortowe przejeżdżanie kolejnych odcinków drogi.

Przygotuj wszystkie dokumenty i zabezpiecz się na różne sytuacje

Kompletując ekwipunek, pamiętaj przede wszystkim o dokumentach. W Polsce nie musisz już jeździć z prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym i OC w portfelu. Poza granicami naszego kraju przepisy są inne. Tutaj konieczne jest posiadanie wszystkich wyżej wymienionych certyfikatów i zaświadczeń, które musisz okazać policjantom na wypadek kontroli. W zagraniczną podróż zabierz ze sobą również kartę EKUZ – to dowód ubezpieczenia zdrowotnego, który pozwala korzystać z opieki zdrowotnej poza granicami kraju na koszt NFZ (możesz wyrobić ją np. przez Internet). Warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel może wyrobić Ci też Zieloną Kartę. To międzynarodowy dokument, będący dowodem opłacenia składki OC na dany pojazd, uznawany również poza krajami Unii Europejskiej – jeżeli jedziesz poza obszar wspólnoty, warto mieć go ze sobą.

Co poza tym? Koniecznie wykup zagraniczne autocasco, które uwzględnia m.in. kradzież czy zniszczenie motocykla. W polisie powinien być zawarty rozbudowany pakiet assistance. W ten sposób ewentualna usterka jednośladu nie będzie dla Ciebie oznaczać kłopotów finansowych (a holowanie pojazdu np. na niemieckiej autostradzie jest niezwykle drogie). Wykup też dodatkową polisę na życie, która pomoże Ci np. w razie kolizji czy ewentualnego wypadku.

Zapoznaj się też z przepisami drogowymi w krajach, do których chcesz się udać. Pamiętaj o zweryfikowaniu swoich uprawnień. Niektóre kategorie prawa jazdy na motocykl nie są uwzględniane za granicą. Najlepiej mieć więc prawo jazdy kat. A, które pozwala na poruszanie się każdym jednośladem, praktycznie na całym świecie. Zwróć też uwagę na kwestie wyposażenia motocykla. Niekiedy kraj narzuca np. obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej czy apteczki.

Skompletuj odzież motocyklową i sprawdź motocykl przed podróżą

Czas przejść do akcesoriów i ubrań oraz sprawdzenia jednośladu. Kontrolę maszyny zacznij od hamulców, amortyzatorów i stanu ogumienia. Zobacz, czy wszystkie światła działają prawidłowo, a układ kierowniczy jest odpowiednio ustawiony. Zwróć uwagę na pracę jednostki napędowej i uzupełnij wszystkie konieczne płyny. Naładuj też akumulator. Na wszelki wypadek warto wybrać się na stację diagnostyczną, gdzie uprawniony pracownik dokładnie skontroluje wszystkie elementy pojazdu i wskaże ewentualne usterki, które trzeba naprawić przed wyjazdem. To inwestycja w Twoje bezpieczeństwo.

Teraz możesz przejść do kompletowania swojego stroju. Podstawową kwestią jest ochrona głowy. W daleką podróż możesz zabrać kask szczękowy, który z jednej strony zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, a z drugiej jest bardzo wygodny. Umożliwia on otwarcie części szczękowej, co eliminuje konieczność zdejmowania skorupy podczas odpoczynku lub spożywania posiłków. Jeżeli chcesz kupić taki kask, zwróć uwagę, czy ma on odpowiednie certyfikaty oraz z jakich tworzyw został wykonany (najlepiej znaleźć model z kompozytów czy włókna szklanego).

Zabierz ze sobą dobrze dobrane ubrania. Ważne są tu buty motocyklowe (wysokie, trwałe, wygodne i usztywniające nogę), ale także spodnie czy kurtka. Idealnie sprawdzi się m.in. kurtka Rebelhorn ze specjalną, wiatroodporną podpinką czy spodnie tej firmy w wersji tekstylnej z mocnymi protektorami. W podróż należy wziąć też warstwę przeciwdeszczową, która osłoni przed opadami podczas jazdy. Nie zapomnij o odzieży termoaktywnej (jeżeli wybierasz się np. w chłodne rejony Europy) oraz rękawicach.

Na koniec pamiętaj, aby zabrać ze sobą wodę, przekąski, kanapki, a także koc. Wskazana jest też latarka, apteczka, podstawowe klucze i zestawy naprawcze oraz wspomniana już kamizelka odblaskowa czy trójkąt ostrzegawczy.

Jakie kraje warto zobaczyć? W jaki sposób planować trasę?

Planując trasę, uwzględnij między innymi kwestię postojów, posiłków i noclegów. Każdy kierowca musi co jakiś czas odpoczywać, a poruszanie się motocyklem jest szczególnie wymagające – oznacza konieczność ciągłego skupienia i szerokiego analizowania sytuacji na drodze. Najlepiej zatrzymywać się w hotelach w pobliżu właściwej trasy, co zmniejsza ryzyko ewentualnej kradzieży motocykla czy jego zniszczenia.

Gdzie warto pojechać? Jeżeli lubisz ciepłe kraje, to zachodnie wybrzeże Francji, Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Cypr będą idealnym rozwiązaniem. Osobom chcącym przeżyć prawdziwą przygodę polecamy wybrać się promem na Półwysep Skandynawski albo odwiedzić Islandię. Bardziej doświadczeni motocykliści mogą pojechać m.in. do Tunezji czy Egiptu, z kolei osoby sporadycznie wybierające się poza granice kraju powinny zacząć od wyjazdu do Niemiec, Czech czy na Litwę, skąd do naszego kraju jest dość blisko. Pamiętaj, aby wytyczając plan, uwzględnić zabytki i atrakcje, które chcesz zobaczyć. Jednocześnie weź pod uwagę czas, który możesz poświęcić na wyprawę. Życzymy samych pozytywnych wrażeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *