mezczyzna dolewa plynu do spryskiwaczy do samochodu

Jak zrobić płyn do spryskiwaczy w domu?

Artykuł zaktualizowany 5 lutego 2020


Płyn do spryskiwaczy znajdziemy na każdej stacji benzynowej, a także w dużych supermarketach. Koszt butelki 5 litrowej jest różny w zależności od rodzaju, czy marki. Jeśli nie kupiłaś tego środka, a jest Ci bardzo potrzebny możesz samodzielnie go wykonać. Jak zrobić płyn do spryskiwaczy w domu? Podpowiadamy!


Domowy letni płyn do spryskiwaczy

W ciepłą porę roku płyn do spryskiwaczy nie musi być odporny na niskie temperatury. W jego składzie znajdą się tylko dwa tanie składniki. Będzie to:

  • woda demineralizowana – 4 litry
  • kupny płyn do mycia naczyń – 1 duża łyżka

Te dwa elementy wystarczy dobrze ze sobą wymieszać. Najlepiej przelać całość do starej butelki po wodzie, czy właśnie po płynie do spryskiwaczy. 5 litrowa będzie najlepsza! Zakręć szczelnie kurek i mocno wstrząśnij pojemnikiem. Przed każdym dolaniem substancji do zbiorniczka wykonuj tę czynność, aby zapobiec ewentualnemu osiadaniu płynu na dnie. 

Równie dobrze latem sprawdzi się gotowy płyn do szyb zakupiony w drogerii lub w supermarkecie. Ten z octem lub z alkoholem świetnie radzi sobie nawet z silnymi zabrudzeniami. Co kluczowe trzeba go rozprowadzić w wodzie demineralizowanej. Proporcje wyglądają tu następująco 1:2, czyli porcja środka do szyb na dwie wody. Najłatwiej przygotować mieszankę bazując na litrach. 


Zrób domowy zimowy płyn do spryskiwaczy

Kiedy występują ujemne temperatury nasz domowy środek do spryskiwaczy musi mieć nieco inny skład. Dolanie octu lub alkoholu skażonego sprawi, że będzie odporny na niskie wartości.

Do butelki nalej i ze sobą połącz:

  • 4 litry wody demineralizowanej
  • 1 dużą łyżkę płynu do mycia naczyń
  • szklankę alkoholu izopropylowego 70%.

W innym przepisie znajdzie się zupełnie odmienne zestawienie składników, a także proporcji:

  • 4 litry wody
  • pół szklanki octu spożywczego
  • pół litra alkoholu izopropylowego 99%.

O czym warto pamiętać robiąc domowy płyn do spryskiwaczy?

Domowy płyn do spryskiwaczy jest dość łatwy w przygotowaniu. Polega głównie na dobrym wymieszaniu wszystkich elementów. Choć należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Po pierwsze, nie można dodać zwykłej kranówki, ponieważ zawiera w sobie sporo kamienia. Konieczne jest zastosowanie wody demineralizowanej.
  • Po drugie, w zimowej wersji dorzucenie alkoholu jest niezbędne, dzięki temu domowy środek z pewnością nam nie zamarznie. Kiedy występują naprawdę niskie temperatury warto dolać do naszego preparatu więcej %, wtedy mamy pewność, że nie zmieni on swojego stanu. 
  • Po trzecie, nie zabarwiaj niczym płynu, bo możesz zabrudzić trwale szyby. 

Płyn do spryskiwaczy – niezbędny dodatek w każdym samochodzie

W każdym aucie mamy pojemniczek przeznaczony na płyn do spryskiwaczy. Latem i zimą należy używać zupełnie inny środek ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Niskie temperatury mogą powodować, że nieodpowiedni preparat, czyli ten na ciepłą porę roku najzwyczajniej nam zamarznie.

Dobrze już jesienią pomyśleć o wymianie zanim przyjdą przymrozki. Co ciekawe, wszystkie typy można ze sobą spokojnie mieszać, więc bez problemu w razie konieczności uda się zrobić dolewkę z innego rodzaju. Choć zimą lepiej unikać dodawania letniego wariantu, ponieważ może to się skończyć fatalnie, niekiedy poważną awarią lub uszkodzeniem rurek instalacji od spryskiwacza.

Płyn do spryskiwaczy przede wszystkim:

  • usuwa wszelkie zabrudzenia z szyby
  • niweluje smugi 
  • pomaga pozbyć się zacieków po deszczu 
  • eliminuje rozgniecione owady.

Czysta szyba zapewnia doskonałą widoczność, a co za tym idzie, znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Płynu do spryskiwaczy używamy bardzo często, dlatego zużywamy w ciągu roku pokaźne ilości tego środka. To generuje całkiem spore sumy. W domowych warunkach uda nam się samodzielnie wykonać zarówno płyn letni, jak i ten zimowy. To pozwoli zmniejszyć koszty. Trzeba jednak połączyć ze sobą odpowiednie środki w zalecanej proporcji. Tylko w ten sposób stworzymy zarazem tani i skuteczny preparat!


 

Dodaj komentarz