dziecko w lozeczku

Łóżko dla niemowlaka – jakie wybrać?

Artykuł zaktualizowany 27 kwietnia 2022


Dla niemowlaka sen jest równie ważny jak jedzenie czy picie. Dlatego należy zadbać o stworzenie maluchowi optymalnych warunków do regeneracji i odpoczynku. Większość rodziców decyduje się na tradycyjne łóżeczko, ale ciekawym rozwiązaniem może być też kołyska dla dziecka. Co lepiej się sprawdzi? Podpowiadamy! 


W czym powinno sypiać niemowlę?

W pierwszym miesiącu życia dziecko przesypia nawet 18 godzin na dobę. W kolejnych miesiącach czas snu się skraca i stopniowo wydłuża się okres nocnego odpoczynku, podczas którego organizm malucha może się zregenerować i odzyskać pełną wydajność. Sprzyja temu właściwe miejsce do spania. Na pewno nie powinno być to łóżko rodziców, szczególnie w pierwszych czterech miesiącach, gdy istnieje duże ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest klasyczne łóżko dla niemowlaka, ze szczebelkami i odpowiednim materacem. Dużą popularnością cieszą się też łóżeczka dostawne, ustawiane przy łóżku rodziców, pozwalające kontrolować sen dziecka i ułatwiające mamie jego karmienie, zwłaszcza w nocy.

Do łask powracają kołyski, szczególnie sprawdzające się w pierwszych miesiącach życia malucha. Delikatne kołysanie uspokaja i wycisza niemowlaka, ułatwiając zaśnięcie. Kołyska dla dziecka ćwiczy też zmysł równowagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Jakie łóżko dla niemowlaka wybrać?

Łóżko dla niemowlaka to jeden z najważniejszych sprzętów w pokoju dziecięcym. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Przede wszystkim na solidność oraz spełnienie standardów bezpieczeństwa, czego potwierdzeniem są odpowiednie atesty. Użyte przy produkcji lakiery muszą być antyalergiczne i neutralne dla zdrowia małego użytkownika.

Warto wybrać łóżeczko z regulowaną wysokością położenia materaca, dzięki czemu będzie służyło dziecku nawet przez 3–4 lata życia, a rodzicom ułatwi opiekę. Niektóre meble wyposażone są w praktyczną szufladę, a niekiedy także zintegrowaną komodę z przewijakiem. Bardzo ważnym wyposażeniem łóżeczka jest materac – powinien być idealnie dopasowany, dość twardy i sprężysty, zapobiegający przeciążeniom kręgosłupa.

Jaka kołyska dla niemowlaka będzie dobra?

Kołyska dla dziecka to rozwiązanie warte rozważenia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Taki sprzęt nie tylko pomaga w opiece nad maluchem – kołysanie skutecznie go uspokaja i usypia, ale również jest dość praktyczny, ponieważ zajmuje niewiele miejsca i można go bez problemu przenosić po mieszkaniu.

Jaka kołyska dla niemowlaka jest najlepsza? Miłośnicy klasyki mogą wybrać tradycyjne, drewniane konstrukcje. Stylowo prezentują się również mebelki wiklinowe albo materiałowe. Najważniejsza jest jednak jakość wykonania kołyski, która powinna być bardzo solidna i stabilna, pozbawiona ostrych krawędzi oraz pokryta ekologicznymi farbami czy lakierami. Sprzęt musi posiadać odpowiednie atesty.

Wersalka dla niemowlaka

Wyposażając pokój dziecięcy, często wybieramy meble, które będą służyły młodemu człowiekowi przez wiele lat. Taki sprzętem jest wersalka pełniąca rolę zarówno kanapy, jak i łóżka.

Czy jednak wersalka dla niemowlaka jest dobrym pomysłem? Niekoniecznie. Przede wszystkim nie zabezpiecza dziecka przed spadnięciem na podłogę. Jej siedzisko jest zwykle za miękkie, podczas gdy maluch potrzebuje dość sprężystego materaca.

Łóżeczko ze szczebelkami – o czym warto pamiętać przy zakupie?

Kupując klasyczne łóżeczko ze szczebelkami, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, przede wszystkim na solidność wykonania oraz jakość użytych materiałów. Bardzo ważna jest też np. odległość między szczebelkami, która nie powinna być większa niż 6 cm. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że maluch wciśnie tam główkę.

Warto wybierać łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami pozwalającymi rozwijać samodzielność dorastającego dziecka, które po ich zdemontowaniu będzie mogło wychodzić „na wolność”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *