torba podróżna

Torba podróżna dla dziecka – jak wybrać odpowiednią?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Torba podróżna dla dziecka nie może być dobrana przypadkowo. Dla dorastającej dziewczynki czy chłopca jest ważnym elementem wizerunkowym, podkreślającym jego zainteresowania, a czasem przynależność do określonej grupy.

Planując zakup torby, wybór należy dostosować do preferowanych aktywności pozaszkolnych malucha, ale także wziąć pod uwagę jej ergonomiczny kształt, który nie wpływa niekorzystnie na rozwijającą się sylwetkę. Wielkość torby codziennego użytku ma również diametralne znaczenie dla komfortu i zdrowia młodego organizmu. Jak wybrać właściwy model?


Torba podróżna dla dziecka na wakacje

Podróżna torba codziennego użytku powinna być dobrana do wagi i rozmiarów dorastającego dziecka. Lekka i niezbyt obszerna, pozwala na łatwe przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej i sprawną wędrówkę z jednej sali lekcyjnej do drugiej podczas pobytu w szkole. Wyjątkiem jest torba, która ma zmieścić ubrania i inne akcesoria potrzebne na dłuższy pobyt poza domem.

Aby nie wpływać niekorzystnie na rozwijający się układ mięśniowo-szkieletowy młodego człowieka nadmiernym obciążeniem, warto sprawić dziecku torbę podróżną z kółkami na wyjazd wakacyjny lub ferie zimowe. Jest to niewątpliwie bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza podczas częstych zmian środków transportu. Co charakteryzuje ten rodzaj bagażu?


Praktyczna torba podróżna na kółkach

Ergonomiczny, prostokątny kształt, wyciągany teleskopowy uchwyt i dwa kółka na rogach spodu torby, umożliwiają komfortowe przemieszczanie się z ekwipunkiem po terminalu lotniska lub w przestrzeniach dworców kolejowych. Niektóre z modeli wyposażone są również w plastikowe nóżki znajdujące się na dolnym, wąskim grzbiecie torby, dzięki czemu można ją bezpiecznie postawić w pionie.

Usztywnione dno z zamontowanym stelażem metalowego uchwytu chroni zawartość bagażu, jak również zapobiega odkształcaniu się bagażu podczas jego pionowania. Dzięki bocznym kieszeniom na bokach torby, dziecko ma łatwy dostęp do zamieszczonych tam artykułów pierwszej potrzeby. Solidnie uszyte i wypełnione gąbką paski nośne znacznie ułatwiają załadunek ekwipunku do pociągu lub autobusu.


Sportowa torba podróżna

Wbrew pozorom nieodpowiedni wybór torby może mieć ogromny wpływ na zapał i zaangażowanie młodego człowieka w sportowe aktywności. Niewłaściwie dostosowana pod względem funkcjonalnym, a nawet kolorystycznym torba, może trwale zniechęcić dziecko do uczestnictwa w treningach. Pierwszą kwestią jest ergonomiczny kształt, a także wielkość torby dostosowana do wieku i wymiarów dziecka. Torba powinna być wykonana z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów.

Niezmiernie ważnym elementem, zwłaszcza podczas pobytu dziecka na obozach sportowych, jest model torby wyposażony w dodatkową wentylowaną i odseparowaną przegrodę na mokre obuwie i ubrania. Ekwipunek taki powinien posiadać dodatkowe małe boczne kieszonki na klucze, dokumenty i inne potrzebne drobiazgi. Torba powinna być dobierana pod kątem określonej sportowej aktywności np. posiadać zewnętrzny nośnik na kask.


Miejskie torby podróżne dla dzieci

Kupując młodemu człowiekowi torbę podróżną codziennego użytku, należy pamiętać, że ergonomiczny kształt musi iść w parze z odpowiednim designem. W tym przypadku, warto poznać preferencje naszej pociechy, ponieważ wybór torby “obciachowej” może skończyć się dramatem. Brązowa, skórzana torba z przegrodami na dokumenty formatu A4 to wspaniały prezent dla dorosłego mężczyzny. W przypadku takiego “pożytecznego” podarunku od babci lub cioci, dziecko podziękuje z wymuszonym grzecznościowym uśmiechem, a torba wyląduje na dnie szafy. Jaki model wybrać?


Torba miejska dla dziecka

Kiedy już poznaliśmy wytyczne co do designu torby na podstawie wskazówek od młodego człowieka, musimy to jeszcze połączyć z funkcjonalnością tego przedmiotu. Do codziennych wypraw środkami komunikacji miejskiej na treningi lub do szkoły, najlepiej sprawdzają się niewielkich rozmiarów, lekkie torby podróżne na ramię. Dla starszych dzieci warto wybrać model mogący pomieścić, poza zeszytami i podręcznikami, mały laptop wraz z akcesoriami. Dodatkowe przegrody pozwalają na praktyczne i estetyczne zagospodarowanie zawartością ekwipunku. Regulowany pasek z miękką podkładką na wysokości ramienia pozwala na dostosowanie jego długości do potrzeb indywidualnych dziecka.

Niektóre z modeli toreb dla młodzieży wyposażone są w małą szczelinę umieszczoną na wysokości przegrody przeznaczonej na smartfona. Takie rozwiązanie umożliwia przeciągnięcie słuchawek do gniazda telefonu i swobodne słuchanie muzyki podczas odbywanej zazwyczaj na stojąco podróży, zatłoczonym autobusem lub tramwajem.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *