Artykuł zaktualizowany 19 lipca 2022
Zaparcia to jeden z najbardziej dokuczliwych problemów, które dotykają dzieci. Szczególnie niemowlęta należy objąć szczególną troską, ponieważ ich małe, dojrzewające brzuszki dopiero uczą się prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Warto znać sprawdzone sposoby na zapobieganie zaparciom u niemowląt, które pomogą rodzicom uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.
Sprawdzone specyfiki na zaparcia u niemowląt
W przypadku dokuczliwych zaparć należy działać szybko i skutecznie. Świetnym sposobem są mikrowlewki doodbytnicze, które działają błyskawicznie, oczyszczając jelito i działając ochronnie. Czy tego typu specyfiki są drogie? Wbrew pozorom nie – cena Aboca Melilax Pediatric w aptece kształtuje się na poziomie około kilkudziesięciu złotych, przy czym opakowanie starcza na kilka zastosowań. Warto wybrać sprawdzone leki i suplementy, które zawierają naturalne składniki. Dzięki ich obecności zyskujemy pewność, że środek nie tylko działa wypróżniająco, ale także ochronnie na błonę śluzową odbytu.
Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt
Jeżeli problem z zaparciami jest niewielki, możemy spróbować domowych sposobów na zaparcia u niemowlaka. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość podawanej wody. Zbyt małe nawodnienie to często jedna z głównych przyczyn zaparć u dzieci i dorosłych. Sprawdzone produkty z naszej kuchni, które warto podać maluszkowi, to przede wszystkim śliwki. Mogą być to na przykład śliwki suszone ze słoiczka lub przygotowane własnoręcznie gotowane dania. Przede wszystkim należy postawić na produkty bogate w błonnik: na przykład pełnoziarniste kasze, czy pieczywo.
Czego unikać w diecie podczas zaparć?
Jeżeli twoje dziecko zmaga się z zaparciami, postaw na lekkostrawną, ale bogatą w błonnik dietę. Wyklucz chwilowo z jadłospisu produkty zapierające, takie jak ryż czy banan. Absolutnie należy unikać produktów zawierających nadmiar cukru, przede wszystkim słodyczy. Ich obecność nie jest wskazana w diecie malucha, nawet gdy niemowlę nie zmaga się z zaparciami.
Przyczyny zaparć u niemowląt – zła dieta
Skąd biorą się zaparcia u najmłodszych dzieci? Częściowo odpowiada za nie niewłaściwa dieta lub zbyt szybkie i gwałtowne rozszerzanie diety. Niestety, nie zawsze uda się uniknąć tej przykrej dolegliwości ze względu na to, że układ pokarmowy niemowlaka jest jeszcze niedojrzały. Dlatego warto stopniowo wprowadzać nowe produkty, aby uniknąć szoku dla małego brzuszka dziecka. Podczas rozszerzania diety należy także pamiętać o dodatkowym przepajaniu dziecka i podawaniu zwiększonej ilości wody. Jeżeli dziecko karmione jest mieszanką mleka modyfikowanego, pamiętaj o tym, aby przygotowywać je zgodnie z instrukcją.
Zaparcia u niemowląt – sięgnij po pomoc lekarza
Przyczyny zaparć mogą być także zdrowotne. Jedną z nich jest przebyta niedawno biegunka. Zaparcia mogą również powstać w wyniku nieprawidłowej pracy jelit. W każdym z tych przypadków warto skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe zaparcia mogą powodować zaburzenia w zakresie układu pokarmowego i prowadzić do poważniejszych zaburzeń. Lekarz pediatra, a także dietetyk mogą pomóc w zwalczeniu tego problemu.