dziecko bawi sie z mama klockami

Klocki i pianki do jogi – czym są i do czego służą?

Artykuł zaktualizowany 25 maja 2022


Każdy, kto chociaż trochę orientuje się w temacie jogi, wie, że do jej ćwiczenia dostępnych jest wiele akcesoriów – pasy, a nawet krzesła i koła. Każda sala do ćwiczeń jogi powinna być wyposażona w maty, koce, kostki i pianki. Przy odpowiednim zaplanowaniu ćwiczeń te akcesoria mogą być doskonałym dodatkiem na każdym etapie zaawansowania.


Do czego służą klocki i pianki?

Klocki i pianki to akcesoria, które pomagają w prawidłowym wykonywaniu pozycji. W praktyce jogi bardzo istotne jest zachowanie prostego kręgosłupa i poruszanie się we własnym zakresie ruchu. Tego typu dodatki są  szczególnie polecane osobom początkującym, dla których niektóre pozycje mogą być trudne ze względu na to, że ciało nie jest jeszcze wystarczająco rozciągnięte.

Zarówno klocki, jak i pianki do jogi mogą służyć za podpórkę do siedzenia, pod dłonie. Dzięki temu ułatwiają zachowanie odpowiedniej postawy ciała podczas praktyki i nie pogłębiają obecnych wad kręgosłupa. Akcesoria wykorzystywane do ćwiczenia jogi są poręczne i lekkie, można je dostać między innymi na stronie https://yogabazar.pl/pol_m_Akcesoria-do-jogi_Kostki-i-klocki-do-jogi-165.html.

Jak wybrać akcesoria do jogi?

Klocki i pianki do jogi wykonywane są z różnych materiałów, co przekłada się na odmienne właściwości. Wyróżniamy 5 najpopularniejszych rodzajów klocków:

  • piankowe (najlżejsze, odporne na odkształcenia, dostępne w wielu kolorach),
  • korkowe (wykonane z naturalnego korka, lekkie, przyjemne w dotyku, świetnie nadają się do zabrania ze sobą na praktykę na świeżym powietrzu,
  • dębowe (najcięższe z wszystkich rodzajów kostek, bardzo wytrzymałe),
  • bukowe (o średniej wadze, zapewniają stabilne podparcie i mają odpowiednią twardość dla osób zaawansowanych),
  • sosnowe (lakierowane, w przystępnej cenie, lekkie oraz trwałe, dostępne w wielu wymiarach).

Wybór kostki powinien zależeć od indywidualnych upodobań oraz potrzeb – jeżeli często podróżujemy i potrzebujemy własnych akcesoriów, to warto wybrać klocek wykonany z lżejszych materiałów. Dla początkujących dużo lepszą opcją są nieco cięższe klocki, ponieważ zapewniają znacznie większą stabilizację. Ze względu na wagę, nadają się przede wszystkim do treningów stacjonarnych (w domu lub w szkole jogi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *