dwójka-dzieci-czytają-książkę-z-obrazkami

Edukacja dziecka – jak wykorzystać produkty WSiP?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, znane również pod skrótem WSiP to polska firma zajmująca się drukowaniem podręczników dla szkół, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Profil działalności opiera się na tworzeniu materiałów ukierunkowanych na edukację szkolną i przedszkolną, pozaszkolną, kształcenie zawodowe i doskonalenie się w zawodzie nauczyciela.

Produkty oferowane przez wydawnictwo umożliwiają wszechstronny rozwój w różnych dziedzinach nauki oraz opanowanie podstawowych umiejętności, niezbędnych na początkowym etapie rozwoju dziecka.


WSiP dla przedszkolaków

Materiały przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym są ukierunkowane na ćwiczenie koncentracji maluchów, odkrywanie możliwości manualnych oraz społecznych, a także poznawanie otaczającego świata. Część z nich ma na celu rozwinięcie grafomotoryki, czyli umiejętności pisania i rysowania. Zabawy i ćwiczenia przygotowane przez WSiP zachęcają maluchów do eksperymentowania i podejmowania różnego rodzaju działań, biorąc pod uwagę naturalne potrzeby związane z ruchem. Dodatkowo dzieci rozwijają się emocjonalne i społecznie, analizują otaczający ich świat i wyciągają wnioski.

Materiały przeznaczone dla nauczycieli pracujących w przedszkolu, mają na celu zainspirowanie ich, dostarczenie dodatkowej wiedzy oraz dodanie profesjonalizmu prowadzonym zajęciom. Dzieci otrzymują w ten sposób bardzo dobre wprowadzenie do późniejszego nauczania wczesnoszkolnego.


WSiP dla uczniów szkół podstawowych

Materiały przeznaczone dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają na celu m.in. przygotowanie ich do nauki pisania oraz czytania. W tym celu powstały zeszyty z powiększoną liniaturą, które doskonale sprawdzają się podczas początkowej nauki kreślenia liter, wzmacniając ręce i zwiększając precyzję ruchów. Podobne zeszyty z powiększoną kratownicą służą do nauki pisania pierwszych cyfr. W późniejszym etapie polecane są zeszyty do nauki pisania w jednej linii, dzięki którym dziecko oswoi się z koniecznością zmniejszania pisma, jednocześnie ucząc się staranności. Dla uczniów, którzy opanowali już umiejętność pisania przeznaczono materiały mające na celu naukę ortografii. Mają one postać m.in. ćwiczeń graficznych, które rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie i jednocześnie koncentrację. Dla starszych klas poleca się publikacje ukierunkowane na poznawanie związków frazeologicznych, przysłów i podstawowych form wypowiedzi.

Dostępne są także ćwiczenia wyrównawcze, skierowane dla uczniów mających problemy z nauką i chcących uzupełnić braki. Mają one stopniowaną trudność, dzięki czemu z powodzeniem można dopasować je do poziomu dziecka. Dla najstarszych klas przygotowano repetytoria ułatwiające przygotowanie się do egzaminów końcowych, dzięki którym uczniowie mogą przypomnieć sobie całość przerabianego materiału. Pomocnym dodatkiem są także przykładowe arkusze egzaminacyjne, pozwalające sprawdzić poziom posiadanej wiedzy.

Oferowane materiały umożliwiają ugruntowanie wiedzy dziecka z różnych przedmiotów, w tym języków obcych. Dostępne są także wartościowe publikacje dla rodziców, dostarczające im informacji na temat tego jak mogą się włączyć do nauki swoich pociech, pełniąc jednocześnie rolę partnera. Dla nauczycieli przygotowano z kolei karty pracy umożliwiające przeprowadzenie diagnozy przedszkolnej lub wczesnoszkolnej. Dzięki nim mają oni możliwość poznania potrzeb rozwojowych dziecka, sprawdzenia jego wiedzy i umiejętności oraz tego jak wypadają one w stosunku do obowiązującej podstawy programowej.


 

Dodaj komentarz