najlepsze kołysanki

Jakie kołysanki dla dzieci warto znać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Każda mama wie, jak niezmierne jest wypracowanie oraz kultywowanie raz ustalonego rytuału związanego z kładzeniem dziecka spać. Powtarzalność czynności pozwala bowiem maluszkowi zrelaksować się przed snem i przygotować się spokojnie do nocnego wypoczynku. Do stałych elementów należących do przygotowań do snu zalicza się też śpiewanie kołysanek. Jest to element wspomagający budowanie relacji z dzieckiem oraz wzmacnianie więzi na linii rodzic-maluch.

Jakie zatem kołysanki dla dzieci warto znać na pamięć, aby umilić naszej pociesze zasypianie? Które z nich przypadną do gustu, zdecydowanie ułatwiając maleństwu przeniesienie się w objęcia Morfeusza?


Klasyczne kołysanki dla dzieci

Usypiając maleństwo, dobrze jest postawić na sprawdzone melodie – czyli te, które nas samych przygotowywały do snu. Warto w tym temacie zasięgnąć języka u naszych mam i babć, aby w pełni zorientować się, jakie dźwięki przypadły nam do gustu, gdy byliśmy małymi brzdącami. Mama oraz babcia to z pewnością kopalnie użytecznych informacji na ten temat. Możemy też mieć pewność, iż poza sprawdzonymi kołysankami otrzymamy szereg praktycznych wskazówek, pomagających uśpić każde maleństwo.

Wybierając kołysankę, z pewnością warto zwrócić uwagę na nieśmiertelne „Kotki dwa”, które są w każdym pokoleniu hitem i pomagają usypiać maluchy od pokoleń. Równie dobrym wyborem kołysanek dla dzieci, które warto znać na pamięć, jest „Na Wojtusia z popielnika” – jej łagodna melodia z łatwością przeniesie malucha w świat sennych marzeń i odpoczynku po męczącym dniu.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Kilka sprawdzonych sposobów na sen


Korzystaj z pomocników

Usypianie dziecka nie należy do łatwych zadań, zatem warto mieć pod ręką arsenał pomocników przy tej czynności – ulubioną przytulankę dziecka, smoczek, butelkę mleka oraz oczywiście zapas usypiających, monotonnych dźwięków: kołysankę. Jak sama nazwa wskazuje, pomoże nam ona utulić  malucha do snu;  jednoczesne kołysanie i śpiewanie sprawia, iż dziecko czuje się w ramionach mamy wyjątkowo bezpiecznie – na tyle, by spokojnie zasnąć i nabrać sił na kolejny, ekscytujący oraz pełen nowych wyzwań dzień.


 

One thought on “Jakie kołysanki dla dzieci warto znać?

Dodaj komentarz