jaki ekspres kolbowy

Kolbowy ekspres do kawy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Ekspres kolbowy to wymarzone urządzenie dla każdego domowego baristy. Pomimo tego, że tak jak ekspres automatyczny parzy kawę pod ciśnieniem, to praca z nim wymaga od nas większego zaangażowania. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do kawy i chcesz poczuć się jak prawdziwy kawiarz, to ekspres kolbowy jest właśnie dla Ciebie. Poznaj wszystkie jego wady oraz zalety.


Kolbowy ekspres do kawy – jak wybrać?

Ekspres kolbowy to urządzenie, które od początku do końca wymaga od nas dużego zaangażowania w proces parzenia kawy. Jednak, gdy już opanujemy tę sztukę, to będziemy czerpać z niej wyłącznie samą zabawę. W odróżnieniu od ekspresów automatycznych kolbówki nie posiadają automatycznego spieniacza do mleka. Jeżeli jesteś fanem cappuccino, to mleko musisz spienić ręcznie za pomocą manualnej dyszy. Zwróć uwagę na to, czy zamontowana dysza do spieniania mleka jest wystarczająco wygodna dla Ciebie i czy z łatwością możesz nią sterować. Ważne jest to, aby Twoje urządzenie nie przeszkadzało Ci w parzeniu kawy, a żeby przynosiło samą radość.

Pamiętaj, że kupując ekspres kolbowy, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w młynek do kawy ziarnistej. W odróżnieniu od urządzeń automatycznych nie wszystkie kolbówki posiadają wbudowane młynki. Wyjątkiem w tym przypadku są ekspresy kolbowe Lelit. Cała linia Anita włoskiego producenta została wyposażona w młynki, które doskonale mielą ziarna kawy. Jest to o tyle wygodne, że nie musisz zastanawiać się nad kupnem dodatkowego, drogiego sprzętu.


Zalety ekspresu kolbowego

Dużą zaletą ekspresów kolbowych jest możliwość przygotowania kawy w saszetkach E.S.E. Coraz więcej producentów wypuszcza swoje najlepsze mieszanki w wygodnych saszetkach, które gwarantują idealną porcję espresso i przede wszystkim oszczędność czasu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy ekspres został wyposażony w specjalne sitka do saszetek E.S.E.
Do uzyskania odpowiedniej temperatury wody oraz pary wodnej ekspresy kolbowe wykorzystują różne technologie.

Starsze modele zostały wyposażone w bardzo popularne stalowe bojlery, a w nowszych ekspresach częściej używa się systemu termoblok. Zastosowanie bojlera może sprawić, że przygotowanie kilku kaw za jednym razem może być niemożliwe, ponieważ musimy odczekać, aż woda znów zostanie podgrzana do odpowiedniej temperatury. Termoblok sprawia, że woda jest podgrzewana w przewodach już podczas samego parzenia kawy i pozwala nam to zaoszczędzić czas.


Jaki ekspres kolbowy kupić?

Ceny ekspresów kolbowych są bardzo różne. Najtańsze urządzenia do domu możemy kupić już za 300 zł, ale równie dobrze możemy znaleźć ekspres za 5000 zł. Logiczne powinno być to, że droższe ekspresy gwarantują nam dużo wyższą jakość przygotowywanej kawy, dłuższą żywotność i większą wygodę obsługi. Jednak kupując swój pierwszy ekspres, nie ma sensu sięgać po urządzenia z wyższej półki. Bardzo dobre ekspresy kolbowe do domu możemy kupić już w przedziale 1000-2500 zł.

Kolbowe ekspresy do kawy sprawiają, że możesz poczuć się w domu jak we włoskiej kawiarni. Najlepsze jednak jest to, że to od Ciebie zależy jakość przygotowanej kawy. To Ty kontrolujesz każdy proces i to Ty zbierasz największe laury za wyśmienity napój. Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy i pragniesz rozwijać swoją pasję, to koniecznie przyjrzyj się ekspresom kolbowym z bliska.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *