opona zimowa

Kiedy zmienić opony na zimowe? Wszystko co musisz wiedzieć

Artykuł zaktualizowany 30 listopada 2020


Jeśli mamy opony sezonowe jesteśmy zmuszeni je wymieniać co pół roku. Czasem kompletnie nie wiemy kiedy następuje najlepszy moment, żeby to zrobić. Ty też nie masz pojęcia? Sprawdź, kiedy należy zmienić opony na zimowe!


Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zimowe opony są tak skonstruowane, że doskonale radzą sobie na oblodzonej powierzchni. Letnie miałby poważny problem z wyhamowaniem, a nawet z pokonaniem śliskiej nawierzchni drogi. Dlatego tak ważne jest wymienienie ich na czas! Kiedy jest najlepsza pora? Jeśli zauważysz, że temperatura powietrza osiąga okolice 7 stopni i utrzymuje się tak przez kilka dni z rzędu to najwyższy czas by zmienić opony letnie na zimowy wariant. Nie ma co czekać do pierwszych przymrozków ani tym bardziej do obfitych opadów śniegu. Taka aura źle wpływa na letnie ogumienie, poza tym mocno odbija się na jakości jazdy. Również zbyt pochopna zmiana opon na zimowe nie jest korzystna. Dlaczego? Przy wyższych temperaturach taka mieszanka nie spełnia założeń, bo została zaprojektowana do zupełnie innej okoliczności pogodowe.

W sytuacji, gdy pojawi się nagle mróz i śnieg musimy liczyć się z faktem, iż w serwisie ogumienia będą na nas czekać długie kolejki. Wielu kierowców odkłada wymianę na ostatnią chwilę, a to powoduje że liczba chętnych jednego dnia jest naprawdę ogromna. Z reguły taka sytuacja ma miejsce tuż przed 1 listopadem, czyli przed wyjazdami na groby. To najczęstszy moment wymiany w okresie zimowym.

Wymiana opon – czy jest konieczna?

Jazda na zimowych oponach przez cały rok wpływa na szybsze zużycie ogumienia, poza tym na jakość jazdy, a co za tym idzie na nasze bezpieczeństwo. Dlatego też należy regularnie sprawdzać stan opon, przede wszystkim bieżnik. To właśnie on decyduje o przyczepności na śniegu. Jeśli poziom jest niższy niż 4 mm musimy zakupić nowy komplet opon. Maksymalnie można korzystać z zestawu przez 10 lat, potem koniecznością staje się wymiana na nowe egzemplarze. Czas bywa różny, ale nigdy nie powinno się przekracza tego okresu!

Wymiana opon – ile kosztuje taka usługa?

Można samodzielnie wymienić opony jednak nie mamy szansy ich wyważyć ani tym bardziej w razie konieczności dopompować, bo nie dysponujemy odpowiednim sprzętem do tego typu zabiegów. Zazwyczaj jedynie odkręcamy stare i w to miejsce montujemy nowe. Warto skorzystać z pomocy fachowca i jego doświadczenia. Ile kosztuje wymiana opon? Tutaj cennik wygląda różnie w zależności od tego, czy zmieniamy tylko opony (przekładamy je na felgi), czy wymianie podlega całe koło. Koszt będzie dlatego nieco inny, waha się w granicach od 50, do 150 złotych. Wszystko również zależy od miasta, od konkretnego serwisu oraz zakresu usług – bywa konieczne łatanie, czy wymiana nakrętki na wentyle.

W wielu punktach mamy możliwość sezonować ogumienie. To kumuluje w naszym budżecie dodatkowe koszty, ale mamy pewność, że opony przebywają w dobrych warunkach i będą od razu gotowe do montażu.

Dodaj komentarz