Artykuł zaktualizowany 10 września 2020
Porzeczki czarne oraz czerwone uprawiane są w Polsce na większą skalę. Inaczej jest z porzeczką białą. Jest to owoc najczęściej spotykany w przydomowych ogródkach, bądź rosnący na amatorskich plantacjach. Ich smak świetnie komponuje się ze słodkimi deserami, spożywanymi szczególnie latem.
Porzeczka biała – najczęściej występujące odmiany
W przydomowych ogródkach najczęściej uprawiana jest porzeczka biała „Biała z Juteborg”. Ma ona duże owoce, o barwie jasnej, podobnej do żółtego. Owoce zebrane są w długie i zwarte grona. Inną odmianą równie często spotykaną w małych ogrodach jest odmiana „Primus”. Ma ona owoce średniej wielkości, cechujące się słodko-kwaśnym smakiem. Cechuje się długimi gronami, dlatego tak łatwo ją zbierać.
Bardzo wcześnie dojrzewa- już w połowie lipca. Kolejną odmianą porzeczki białej jest „Wersalska Biała”. Sadzona jest dużo rzadziej, ponieważ rzadko mocno owocuje oraz nie ma dużej odporności na choroby i szkodniki. Najnowszą zaś odmianą jest porzeczka biała „Blanka”. W ostatnim czasie najczęściej występują w przydomowych ogródkach. Jest łatwa do amatorskiej uprawy. Jej owoce dojrzewają pod koniec lipca.
Uprawa porzeczki białej
Może być sadzona na terenie całej Polski. Okres wegetacji zaczyna podobnie jak porzeczka czerwona, czyli nieco później niż inne owoce. Dzięki temu jest mniej narażona na wiosenne przymrozki. Krzewy porzeczki białej muszą być sadzone lekko nachylonych stokach, w słonecznych miejsca. W zacienieniu krzaki porzeczki będą rosnąć, jednak będzie wtedy słabo owocować.
Roślinę należy sadzić na glebach żyznych o odczynie lekko kwaśnym. Na lżejszych, przy odpowiedniej pielęgnacji również powinna rosnąć dobrze. Wtedy trzeba pamiętać o jej nawodnieniu. Gleba pod krzaczkami zawsze powinna być lekko wilgotna. Z drugiej strony porzeczka biała nie wyrośnie na glebach gliniastych, bardzo ciężkich i podmokłych.
Jak chronić porzeczkę białą przed szkodnikami?
Porzeczka biała wybierana jest do amatorskiej uprawy, ponieważ w mniejszym stopniu atakują ją szkodniki lub choroby. Krzewy warto spryskiwać co jakiś czas gnojówką, wyciągiem z cebuli lub pokrzywy. Do jej pielęgnacji nie potrzeba zaawansowanych środków ochrony roślin. Naturalne substancje pomogą na mszyce porzeczkowo-czyściecowe, wielkopąkowce porzeczkowy i zwójki. Co więcej, naturalne preparaty pomagają w ochronie przed chorobami spowodowanymi przez grzyby. Jeśli na listkach pojawiają się oznaki jakiejś infekcji, niezwłocznie należy je usunąć.