mezczyzna na motorze

Jak wybrać kombinezon motocyklowy?

Artykuł zaktualizowany 4 kwietnia 2022


Każdy motocyklista powinien zadbać o odpowiedni sprzęt. Jednym z ważny elementów wyposażenia każdego motocyklisty jest kombinezon motocyklowy. Warto wiedzieć, że to ubrania spełnia wiele ról, dlatego jego zakup musi być dobrze przemyślany.


To ubranie chroni motocyklistę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To też ochrona ciała przed obrażeniami, do których może dojść w czasie upadku. Dzięki odpowiednio dobranemu kombinezonowi motocyklowemu możemy uniknąć wielu skaleczeń, otarć oraz złamania kości. Ten rodzaj ubrania posiada liczne wzmocnienia i amortyzuje siłę upadku i tarcie.

Z tego też względu dobry kombinezon motocyklowy powinien przylegać do ciała i nie krępować ruchów. Skóra z czasem się rozciąga i dlatego kombinezon nie powinien być zbyt luźny.

Jakie typy kombinezonów motocyklowych mamy dostępnych na rynku?

Wyróżniamy dwa rodzaje kombinezonów motocyklowych: jednoczęściowe i dwuczęściowe.

Kombinezony jednoczęściowe-  rozpinane są na klatce piersiowej i częściej wybierane są przez profesjonalistów oraz te osoby dużo podróżujące w dalekie trasy motocyklem. Zaletą tego ubrania jest doskonała ochrona. Pokrywają całe ciało i nie mają połączeń. Dzięki temu są odporne na rozdarcia i doskonale chronią podczas upadku na asfalcie. Wadą ich jest to, że są niepraktyczne na krótkich odcinkach tras. Wymagają od nas rozebrania się do bielizny, co dla wielu osób jest bardzo niekomfortowe.

Kombinezony dwuczęściowe- składają się z kurtki i spodni łączonych ze sobą za pomocą suwaka. Te modele są dedykowane osobom traktujące hobbystycznie jazdę na motocyklu. Wygodne w ubieraniu, a przy tym pozwalają na korzystanie tylko z jednego elementu tej garderoby np. z kurtki. Niemniej jednak te kombinezony są mniej wytrzymałe, podczas upadku może dojść do rozdarcia w miejscu łączenia dwóch elementów ze sobą.

Jak dopasować kombinezon motocyklowy?

Niezależnie chcesz kupić kombinezon jedno lub dwuczęściowy, istotnym kryterium jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Luźny kombinezon nie jest nam w stanie zapewnić właściwej ochrony, gdy będziemy mieli upadek. Znów za mały rozmiar spowoduje, że jazda na motocyklu będzie bardzo niekomfortowa. Zatem nie można kupować zbyt dużych i za małych kombinezonów w nadziei, że nasze ubranie z czasem się dopasuje do sylwetki. Specjaliści radzą, aby w sklepach stacjonarnych przymierzyć kilka modeli, zanim zdecydujemy się na konkretny zakup. Gdy kupujemy to ubranie w internecie, to dokładnie sprawdźmy tabelę rozmiarów i wymierzmy nasze wymiary. Można też zamówić taki kombinezon motocyklowy szyty na miarę. Niemniej jednak w tym wypadku musimy liczyć się z większymi kosztami.

Niezależnie od tego jak często jeździsz i na jakie trasy, kombinezon motocyklowy jest podstawowym elementem wyposażenia każdego motocyklisty. Oferta kombinezonów jest obecnie dość bogata, dlatego każdy znajdzie cos dla siebie. Przy czym producenci tej ze odzieży dbają o jej atrakcyjny wygląd i stylizację, będą na czasie.

Dodaj komentarz