Artykuł zaktualizowany 16 listopada 2020
Sporo ludzi sprowadza auta z Niemiec ze względu na konkurencyjną cenę. Niektórzy jednak mają obawy i kompletnie nie wiedzą, w jaki sposób to zrobić. Ty również? Sprawdź, jak sprowadzić samochód z Niemiec bez korzystania z pośredników!
Jak sprowadzić samochód z Niemiec?
Aby sprowadzić samochód z Niemiec trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach zarówno tych prawnych, jak i logistycznych. Na szczęście nie jest to aż tak skomplikowany proces, wobec tego łatwo sobie z nim poradzić nawet jeśli nie mamy w tej kwestii żadnego doświadczenia. To będzie tańsze rozwiązanie niż jakbyśmy mieli to komuś zlecić. Co ważne możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić!
W sieci znajdziesz masę ofert sprzedaży pojazdów z Niemiec. Bardzo niska cena może być pewnego rodzaju haczykiem, bo z reguły tanie auta nie są w najlepszym stanie technicznym, niekiedy to modele po wypadku. Dlatego trzeba się im dokładnie przyjrzeć nim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty. Czasami lepiej poszukać w kilku miejscach, między innymi samemu za granicą, czyli udać się do salonu bądź do komisu bezpośrednio w Niemczech niż korzystać z pośredników, czy jedynie bazować na ogłoszeniach online.
Instrukcja krok po kroku, jak sprowadzić samochód z Niemiec
Kiedy masz już upatrzone konkretne auto jesteś w połowie drogi, bo pozostają już tylko formalności oraz opłaty dodatkowe, między innymi za wydanie dokumentów.
Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku, w jaki sposób sprowadzić samochód z Niemiec do Polski:
- Po wytypowaniu konkretnego auta trzeba dokładnie wypytać o wszystkie szczegóły, czasem uda się również wynegocjować pewną zniżkę u sprzedawcy prywatnego, niestety, ale w komisie rzadko kiedy jest to możliwe.
- Dokładnie przeanalizuj koszty – przelicz koszt pojazdu, jego transport, a także opłaty związane z przebywaniem w Niemczech, czyli wydatek na podróż. Sprawdź wszelkie opłaty w kraju i za granicą, które będą konieczne do uregulowania. Sumę porównaj z modele oferowanym w Polsce.
- Obejrzyj auto – warto umówić się na jazdę testową, a nawet zabrać ze sobą doświadczonego mechanika, który zajrzy pod maskę i wyłapie ewentualne nieprawidłowości. On dokładnie będzie wiedział na co trzeba zwrócić uwagę.
- Warto pojechać z kimś dodatkowo, aby jedna osoba mogła kierować nowo nabytym autem. To zmniejszy koszty, bo tak trzeba by wynająć lawetę, albo skorzystać z usług przewoźnika. Ewentualnie zdecyduj się na dojazd do Niemiec środkiem komunikacji, wtedy samodzielnie możesz prowadzić zakupiony samochód.
- Przeanalizuj dokumenty – najlepiej, aby umowa i inne papiery były napisane w wersji polsko-niemieckiej. To ułatwi nam rozwiązanie ewentualnego sporu, a także załatwienie spraw w Polsce.
Oprócz umowy powinniście otrzymać także masę innych zaświadczeń przede wszystkim:
- dowód własności
- dowód rejestracyjny
- potwierdzenie przeglądu stanu technicznego
- analizę składu spalin
- książkę serwisową
- kartkę pojazdu, jeśli była wydana
- dowód sprowadzonego samochodu jeśli był kupiony poza terenem Niemiec.
Kiedy transakcja została sfinalizowana musimy być gotowi na kolejne procedury, które na nas czekają. Potem konieczne jest załatwienie również formalności, w tym opłat w Niemczech. Trzeba udać się do urzędu komunikacji – wyrejestrowujesz pojazd, dostajesz nowe tablice i tymczasowy dowód, opłacasz tymczasowe OC. Tylko z tymi dokumentami jesteś w stanie wrócić z autem do Polski. Na szczęście załatwienie wszystkiego nie zajmie wiele czasu. Po powrocie do kraju musisz być przygotowany na kolejne prawne formalności. Co robisz? Musisz załatwić klasyczne formalności, ale zanim zarejestrujesz nowo nabyty samochód to:
- opłacasz akcyzę w Urzędzie Celnym
- tłumaczysz dokumenty
- wykonujesz przegląd technicznym
- a na końcu składasz wniosek o rejestracje w odpowiednim urzędzie.
To wszystko generuje koszty sprowadzenia pojazdu z zagranicy jednak po podsumowaniu wartość nie będzie aż tak duża, bo to miej więcej niecały 1000 złotych. Na załatwienie tych formalności w Polsce mamy 30 dni. Aczkolwiek lepiej zrobić to wcześniej i mieć wszystko z głowy.