samochód na tle górskiego pejzażu

Jak kupić samochód używany, aby nie wpaść w kłopoty?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zakup auta używanego wbrew pozorom nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Pomimo że samochody używane w Krakowie oraz innych, dużych miastach są dostępne niemalże od ręki od setek sprzedających, to znalezienie egzemplarza, który nie będzie sprawiał kłopotów, może być relatywnie trudne.


Do zakupu auta należy podejść na różne sposoby, w zależności od tego, jakim kapitałem się dysponuje oraz od tego, jakie ma się oczekiwania. Szczegółowe określenie swoich potrzeb jest kluczowe, aby kupić auto używane, porządne i względnie tanie. Bardzo ciekawą opcją na zakup samochodu używanego w Krakowie jest udanie się do autoryzowanego dilera i zapoznanie się z ofertą aut niewykupionych po skończeniu się umowy leasingowej.

Można w ten sposób kupić względnie nowe auto, które ma od dwóch do pięciu lat, ale jest w pełni sprawdzone przez salon samochodowy. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że biorąc auto w leasing, musi być ono ubezpieczone, a także jest na gwarancji. To oznacza, że żadne z bieżących części eksploatacyjnych nie było w nim wymieniane na tańsze zamienniki, a wszelkie naprawy oraz przeglądy były robione przez rzetelnych specjalistów. Daje to pewność, że auto nie będzie jeżdżącą skarbonką, w której większość części okaże się do wymiany zaraz po zakupie.

Co sprawdzić przed zakupem samochodu używanego?

Kupując samochód używany w Krakowie lub innych, dużych miastach trzeba dokładnie sprawdzić jego historię. W takich miejscach jest dużo osób, które chcą szybko sprzedać auto i oferują przystępne ceny, jednak to nie zawsze jest opłacalne dla klienta.

Samochód w dobrym stanie musi swoje kosztować, a to oznacza, że okazjonalna cena może być spowodowana ukrytymi wadami, takimi jak:

  • Stłuczki i wypadki, o których właściciel nie wspomniał
  • Wyeksploatowany silnik oraz inne części mechaniczne
  • Ukryte korozje na przykład w podwoziu

Chcąc wykluczyć te wszystkie kwestie, najlepiej jest poprosić o pomoc jakiegoś mechanika, który będzie potrafił łatwo wychwycić podstawowe mankamenty auta. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można zawsze podjechać na stację diagnostyczną, aby mechanicy zrobili ogólne oględziny. Warto sprawdzić auto przynajmniej miernikiem lakieru oraz zajrzeć pod podwozie, aby sprawdzić, czy elementy konstrukcyjne nie są nazbyt skorodowane. Zaniechanie sprawdzenia takich kwestii może sprawić, że kupujący narazi się na bardzo duże koszty naprawy.


Samochody używane w Krakowie – gdzie szukać?

Chcąc kupić auto z drugiej ręki, klient ma dwie możliwości. Albo poszukać na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych prywatnych ofert, albo udać się do komisu samochodowego. Teoretycznie zakup w auta w komisie jest nieco bezpieczniejszy, gdyż komis jako legalnie działająca firma nie może pozwolić sobie na zbyt daleko posunięte niedopowiedzenia dotyczące stanu faktycznego auta, ale jednak trzeba się liczyć, że takie rozwiązanie będzie nieco droższe.

Samochody używane w Krakowie można w ten sposób kupić praktycznie od ręki, gdyż na terenie miasta funkcjonuje wiele komisów z używanymi autami, zarówno kilku letnimi, jak i kilkunastoletnimi. Przed wybraniem się do komisu, warto jednak przejrzeć oferty prywatne. Po obejrzeniu kilku ofert i oględzinach aut, jeśli nie znajdzie się samochodu w satysfakcjonującym stanie, wtedy można dopiero udać się do komisu. Przy odrobinie szczęścia, kupując od osoby prywatnej, można zaoszczędzić nawet 10-20% wartości auta, którą zainkasuje komis jako swoją prowizję.


 

Dodaj komentarz