ak nie kupić kradzionego auta

Jak nie kupić kradzionego auta z drugiej ręki?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Przed kupnem samochodu wato nie tylko zapoznać się z jego stanem technicznym, ale również sprawdzić jego stan prawny. Gdy nie dochowamy należytej staranności, możemy natrafić na auto pochodzące z kradzieży.

Na polskim rynku znajduje się wiele używanych samochodów pochodzących nie tylko z krajowej dystrybucji, ale również sprowadzanych z innych krajów. Kupując auto, powinniśmy patrzeć nie tylko na jego stan, ale również zapoznać się z dokumentami, które pozwolą nam ocenić, czy jego pochodzenie jest legalne.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Dokumenty, które pomagają w określeniu legalności pojazdu, to przede wszystkim: dowód osobisty sprzedającego, dowód rejestracyjny samochodu, książka serwisowa, a także rachunki. Jeśli nie otrzymamy tych dokumentów do wglądu lub też samochód będzie miał podejrzanie niską cenę w stosunku do pojazdów z tego samego rocznika, możemy stać się ofiarą oszustwa. Również możemy sprawdzić legalność pojazdu w internecie. W tym celu możemy wykorzystać stronę internetową HistoriaPojazdu.gov.pl, która wydaje bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W tym celu potrzebujemy numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Gdy okaże się, że samochód jest kradziony, wtedy w raporcie pojawi się taka informacja. Oczywiście, najlepszym zabezpieczeniem jest kupno auta w bezpiecznym miejscu. Przykładowo samochody Ford możemy kupować bez ryzyka w salonach dealerskich marki – znajdziemy w nich też modele używane.


Co wtedy, gdy kupimy kradzione auto?

Jeśli jednak przez przypadek zakupimy auto kradzione i prawda ta wyjdzie na jaw, samochód wróci do prawowitego właściciel. Może również przejść na własność zakładu ubezpieczeniowego, gdy to on dokonał wypłaty odszkodowania z tytułu AC. Z kolei od sprzedającego możemy wtedy domagać się zwrotu zapłaconej ceny – niestety, nie zawsze jest to możliwe. Złodzieje często korzystają z podstawionych ludzi. Niestety, możemy narazić się też na zarzut paserstwa. Musimy więc udowodnić, że zakupiliśmy pojazd kradziony bez wiedzy o jego nielegalnym pochodzeniu.


 

Dodaj komentarz