opony zimowe

Opony zimowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Artykuł zaktualizowany 9 listopada 2023

Nadeszła jesień a wraz z nią coraz trudniejsze warunki pogodowe. Niskie temperatury, deszcz, zalegające na drodze liście – to tylko początek wyzwań, z jakimi będą musieli zmagać się kierowcy. Chcąc zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na drodze już dziś warto pomyśleć o oponach zimowych. Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór ogumienia, które dobrze radzi sobie w niesprzyjających warunkach. Jak jednak wybrać najlepsze opony zimowe dla swojego auta i nie przepłacać? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego opony zimowe to konieczność?

Choć świadomość tego, że opony zimowe zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze powoli rośnie nie da się ukryć, że wiele osób wciąż nie wie dlaczego tak się dzieje. Mówiąc najprościej, opony zimowe lepiej radzą sobie w warunkach zimowych, ponieważ wykonane są z innego rodzaju mieszanki gumowej niż opony letnie. Dzięki temu, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza są w stanie zachować elastyczność, podczas gdy opony letnie robią się twarde i nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniej przyczepności do podłoża. Opony zimowe posiadają również głębsze bieżniki o innym ułożeniu, dzięki czemu są w stanie skuteczniej odprowadzać wodę i błoto pośniegowe zmniejszając ryzyko wystąpienia aquaplaningu, czyli zjawiska, które może doprowadzić do poślizgu auta. Aby jednak opony zimowe zapewniały nam bezpieczeństwo warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, o których piszemy poniżej.

Rozmiar opony

W dzisiejszych czasach większość samochodów skonstruowana jest tak, że może posiadać felgi w dwóch a nawet trzech rozmiarach. Większośc kierowców wybiera większe felgi, ponieważ prezentują się one bardziej efektownie i nadają samochodom sportowego charakteru. Warto jednak mieć świadomość, że opony montowane na większych felgach mają mniejszą wysokość, łatwiej ulegają uszkodzeniom oraz nie chronią felg tak dobrze. Dlatego też zimą, kiedy warunki do jazdy są trudne warto zastanowić się nad montażem mniejszych felg i wyborem mniejszych opon. Przykładowo, jeśli do tej pory jeździliśmy na felgach 17 może okazać się, że opony zimowe 15 będą lepszym wyborem. Nie sposób nie wspomnieć mniejsze opony zimowe są również tańsze, dzięki czemu możemy zaoszczędzić.

Bieżnik opony

To jaki bieżnik posiadają opony zimowe ma ogromne znaczenie dla ich zdolność do radzenia sobie w trudnych warunkach zimowych. Istnieje kilka różnych rodzajów bieżnika, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Najczęściej spotykamy jednak dwa rodzaje bieżników: kierunkowy oraz asymetryczne. Opony zimowe 16 najczęściej wyposażone są w bieżnik kierunkowy.  Charakteryzuje się on głębokimi rowkami biegnącymi w jednym kierunku, zazwyczaj od środka opony na zewnątrz. Ten rodzaj bieżnika zapewnia doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie oraz skuteczne odprowadzanie wody. Drugim rodzajem bieżnika jaki możemy znaleźć na oponach zimowych jest bieżnik asymetryczny. Składa się on z rowków o różnej długości. Dłuższe skutecznie odprowadzają wodę poza oponę zaś krótsze, znajdujące się po wewnętrznej stronie opony zapewniają dobrą przyczepność do podłoża.

Klasa opon

Ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu opon zimowych jest ich klasa. Przykładowo: opony zimowe 17 dostępne są w klasie premium, średniej oraz ekonomicznej. Opony premium często wykorzystują najnowsze technologie i materiały, co przekłada się na doskonałe osiągi zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Są najbardziej wydajne lecz jednocześnie także najdroższe. Opony klasy średniej są odpowiednie dla większości kierowców i stanowią dobre połączenie jakości i umiarkowanej ceny. Opony klasy ekonomicznej to najtańsza opcja, musimy jednak pamiętać, że nie zapewnią nam one skutecznej ochrony w trudnych, zimowych warunkach i powinny być wykorzystywane głównie do jazdy po mieście.

Producent i renoma

Wybierając opony zimowe do swojego auta warto zwrócić uwagę na to, przez jaką firmę zostały zaprojektowane. Obecnie na rynku możemy znaleźć opony stworzone przez producentów z całego świata. Zastanawiając się, które wybrać warto sprawdzić jaką renomą cieszy się dana marka opon. Wiele redakcji motoryzacyjnych przeprowadza niezależne testy i recenzuje poszczególne modele opon. W sieci znajdziemy również opinie innych kierowców, które mogą podpowiedzieć nam, czy dany model opon jest godny naszego zaufania. Warto również postawić na wyroby producentów, którzy działają w branży od lat. Bardzo często bowiem udoskonalają oni swoje metody produkcji wprowadzając coraz lepsze i bardziej wydajne mieszanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *