opony zimowe w samochodzie

Opony zimowe – czym sugerować się podczas ich wyboru?

Artykuł zaktualizowany 6 października 2023

Nadeszła jesień a wraz z nią częstsze opady oraz obniżenie temperatur. Choć do zimy pozostało nam jeszcze trochę czasu bardziej zapobiegliwi kierowcy poszukują już opon zimowych, które zapewnią im bezpieczeństwo na drodze w czasie trudnych warunków pogodowych. Na rynku możemy znaleźć obecnie szeroki wybór opon tego typu. Z jednej strony daje nam to sporo możliwości wyboru, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy na co się zdecydować. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który odpowie na pytanie: na co warto zwracać uwagę podczas wyboru opon zimowych?

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Nie da się ukryć, że wciąż wiele osób uważa, że zakup opon zimowych jest niepotrzebnym wydatkiem. To błąd, który naraża nas na niebezpieczeństwo. Musimy mieć świadomość, że opony letnie nie tylko nie są przystosowane do odprowadzania większej ilości wody i błota pośniegowego ale również robią się twarde pod wpływem niskich temperatur, przez co nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniej przyczepności. Czym więc wyróżniają się opony zimowe. Przede wszystkim zastosowaniem innego rodzaju mieszanki gumowej. Opony takie jak opony zimowe Dębica wykonane są z materiałów, które pozostają elastyczne nawet w czasie ujemnych temperatur. To jednak nie wszystko. Kolejną charakterystyczną cechą opon zimowych jest bieżnik, który jest głębszy i bardziej rozbudowany, co pozwala na lepsze trzymanie się na śliskiej nawierzchni. Ponadto, opony zimowe często zawierają specjalne lamelki zapobiegające zjawisku aquaplaningu.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

W niektórych krajach obowiązują terminy, do których kierowcy mają obowiązek wymiany opon na zimowe. W naszym kraju nie ma jednak przepisów, które to określają. Dlatego też wielu kierowców zastanawia się kiedy zmienić opony na zimowe. Zasada jest prosta – na zmianę opon decydujemy się gdy temperatura spada poniżej 7°C. Opony letnie tracą wówczas na elastyczności, co wpływa negatywnie na przyczepność i skrócenie drogi hamowania. Jeśli temperatury utrzymują się poniżej 7 stopni Celsjusza zarówno w dzień jak i w nocy – jest to najwyższy czas na zmianę ogumienia. Opony zimowe warto założyć również jeśli obserwujemy pogorszenie warunków pogodowych. Jeśli prognozowane są przymrozki, oblodzenia oraz intensywne opady warto założyć opony zimowe, nawet jeśli okresowo temperatury są wyższe niż wspomniane 7 stopni.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu opon zimowych?

Wybierając opony zimowe warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest klasa opon. Popularne modele takie jak opony zimowe Kormoran produkowane są zazwyczaj w trzech klasach: ekonomicznej, średniej oraz premium. O ile poruszamy się jedynie po mieście, klasa ekonomiczna może pozwolić nam zaoszczędzić, o tyle musimy mieć świadomość, że opony tej klasy będą niewystarczające w przypadku trudniejszych warunków w terenie. Warto także zapoznać się z głębokością i kształtem bieżnika. Większość opon zimowych posiada bieżniki kierunkowe, które skutecznie radzą sobie z odprowadzaniem wody. Wśród innych parametrów, którym warto przyjrzeć się podczas zakupu wymienić możemy także: efektywność paliwową, poziom generowanego hałasu oraz zakres przyczepności na mokrej nawierzchni oraz klasę oporu toczenia.

Sprawdź testy i recenzje

Poszukując opon zimowych poza sprawdzeniem ich parametrów technicznych warto upewnić się również jak radzą sobie w praktyce. Możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zapoznanie się z testami opon. Przykładowo, opony zimowe Nokian regularnie poddawane są testom przeprowadzanym przez samego producenta. Również redakcje portali motoryzacyjnych przeprowadzają własne, niezależne testy i recenzje poszczególnych modeli opon. Znajdziemy w nich cenne informacje na temat hałasu generowanego przez opony czy skuteczności hamowania. Drugim rozwiązaniem jest zapoznanie się z opiniami klientów, którzy zdecydowali się na zakup konkretnego modelu opon. Osoby te bardzo często zostawiają swoje opinie w sklepach internetowych oraz porównywarkach cen. Ich doświadczenia mogą być dla nas źródłem cennych informacji na temat danych opon.

Podsumowując, zmiana opon na zimowe jest niezwykle ważną kwestią, o której nie powinniśmy zapominać. Wybór wysokiej jakości opon zwiększy przyczepność auta i sprawi, że nawet w bardzo trudnych warunkach jazda będzie bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Na szczęście, w dzisiejszych czasach na rynku możemy znaleźć wiele dobrej jakości opon zimowych, które spełnią nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz