5 najpiękniejszych miejsc do zwiedzenia w Belgii

Podróżowanie po Belgii przywołuje obrazy średniowiecznych budynków, licznych muzeów, smacznego piwa oraz doskonałych czekoladek. W tym niezwykłym europejskim kraju, czas płynie znacznie wolniej, a mieszkańcy są niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów. Belgia to harmonijne połączenie uroku starego świata z nowoczesną kulturą i trendami. Od zabytkowych zamków, rezydencji, muzeów i kościołów do nowoczesnej architektury, pasaży handlowych i licznych współczesnych rozrywek.

Jeśli planujesz wakacje w Belgii zachęcamy do zapoznania się z naszą listą TOP 5 urokliwych miejsc do odwiedzenia w Belgii.

TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Belgii

Dinant

Dinant to miasto leżące nad rzeką Moza w prowincji Namur w południowej części Belgii. W pobliżu znajduje się granica z Francją. Jaskinie Han i Grota Dinant to niektóre z naturalnych atrakcji, które przyciągają tu turystów. Jaskinie te są jednymi z największych i najpiękniejszych w Europie i znajdują się na terenie Rezerwatu Dzikich Zwierząt. Pierwsza informacja o Dinant pochodzi z VII w. Charakterystycznym punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny. W mieście warto zobaczyć także odrestaurowaną Cytadelę, która góruje nad miastem. Wybudowano ją w XI wieku, aby kontrolować z niej dolinę rzeki Moza. Cytadela została zniszczona w 1703 roku przez Francuzów. Obecny wygląd Cytadela zawdzięcza przebudowie w 1821 roku.

Gandawa

Gandawa w średniowieczu była jednym z najbogatszych i najpotężniejszych miast w Europie. Kiedyś była także uważana za drugie największe miasto na północ od Alp, tuż po Paryżu. Wpływ tej bogatej przeszłości można wyraźnie zobaczyć oglądając imponującą architekturę kościołów i domów bogatych kupców. W całym centrum miasta czuć późnośredniowieczną atmosferę państwa-miasta. Jest to szczególnie widoczne w malowniczym, starym porcie Graslei oraz w wielkich średniowiecznych katedrach i na zamku Gravensteen. Gandawa jest ulubionym miejscem wśród miłośników sztuki i historii. Niesamowity urok i zabytki przyciągają podróżników z całego świata. Ta surrealistyczna mieszanka historii i luźnej atmosfery czyni to miasto jednym z najbardziej uroczych miejsc do odwiedzenia w Belgii.

Brugia

Położona w północno-zachodniej Belgii – Brugia jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Miasto to może poszczycić się urokiem starego miasta i romantyczną atmosferą. Kiedyś był to ważny ośrodek flamandzkiej sztuki i tekstyliów, dziś Brugia jest najbardziej znana z pięknych kanałów wodnych. Co ciekawe, Brugia jest nazywana flamandzką Wenecją.

Stare Miasto otoczone jest malowniczymi kanałami i średniowiecznymi murami. Ta zabytkowa dzielnica pełna jest pięknej, starej architektury, w tym romańskich i gotyckich kościołów, takich jak na przykład Kościół Matki Bożej, w którym znajduje się rzeźba Michała Anioła. Na uwagę zasługuje także Bazylika Świętej Krwi –Heilig-Bloed Basiliek, która posiada relikwie – fiolkę z krwią Jezusa Chrystusa.
Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest dzwonnica na placu Grote Markt. Turyści mogą wspiąć się na tę XIII-wieczną dzwonnicę, aby podziwiać malownicze widoki na miasto. Inne miejsca, których nie można przegapić podczas wakacji w Brugii to rezydencja Gruuthuse i imponujący Szpital Świętego Jana, który został zbudowany w 1188 roku.
Obowiązkowymi atrakcjami w Brugii są także muzea, które prezentują historię, kulturę miasta, tradycje i dzieła sztuki znanych flamandzkich artystów. Spacery po brukowanych ulicach oferują dziesiątki sklepów sprzedających pyszne czekoladki, belgijskie piwo i tradycyjne wyroby koronkarskie. Warto wybrać się na romantyczny rejs po kanałach lub na przejażdżkę konnymi powozami.

Mechelen

Mechelen to tętniące życiem, malownicze miejsce w Belgii, położone nad rzeką Dijle. Jest ono wyjątkowe pod wieloma względami. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z III i IV wieku, wówczas ten teren był zamieszkiwany przez germańskie plemiona. Plemiona te kilka wieków później zostały nawrócone na chrześcijaństwo przez misjonarza pochodzącego z Irlandii – św. Rumolda, który wybudował tu także klasztor.

W Mechelen warto zobaczyć Katedrę św. Rumolda – Sint-Romboutskathedraal, której wieżę wpisano w 1999 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje także wiele innych zabytków, w tym Schepenhuis – najstarszy murowany budynek we Flandrii, który pełnił funkcję siedziby Sądu Najwyższego – Grote Raad z XIII wieku.

De Haan

Miasto De Haan znajduje się w północnej Belgii, we Flandrii Zachodniej, na wybrzeżu Morza Północnego. Jest to malownicza miejscowość, która słynie z 11-kilometrowej plaży, przy której znajdują się wydmy, restauracje, eleganckie kawiarnie, bary i jedne z najlepszych hoteli w Belgii. Drobny, biały piasek i bogate życie nocne to nie wszystko, z czego znana jest nadmorska miejscowość De Haan. Warto wybrać się tutaj na długi spacer po uroczych uliczkach lub wzdłuż wybrzeża. Wiele budynków w De Haan pochodzi z okresu La Belle Époque. Na uwagę zasługuje także wielki ratusz i tutejsze parki rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *