bialy lakier samochodowy

Ile schnie lakier samochodowy? Od czego to zależy?

Artykuł zaktualizowany 1 grudnia 2020


Zdarzają się drobne rysy, wgniecenia, czy stłuczki, choć powodów, dla których trzeba położyć nowy lakier jest wiele.  Można wykonać taki zabieg samodzielnie, albo skorzystać z pomocy lakiernika. Ile schnie lakier samochodowy? Sprawdź koniecznie od czego zależy czas!


Co trzeba wiedzieć o lakierze samochodowym?

Lakier ma za zadanie chronić pojazd przed korozją, poza tym nadać mu odpowiednią barwę. Ten środek to substancja powłokotwórcza. Kombinacji nałożenia jest kilka. Z reguły zaczyna się od podkładu, warstwy malarskiej, a kończy powłoką nabłyszczającą. Ten proces trwa długo i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz kilku preparatów.

Na rynku znajdziemy kilkanaście rodzajów lakierów w szerokiej gamie barw. To nie tylko standardowe rozwiązania, dlatego że istnieją unikatowe odcienie, czy lakiery matowe i jednocześnie metaliczne. Co ważne one są zdecydowanie droższe niż te popularne, czyli ogólnodostępne.

Mamy aż kilka typów lakierów samochodowych, między innymi:

  • Lakier monokolorowy, czyli najprostszy niemetaliczny. Jest bardzo trwały, jednak najbardziej podatny na utlenianie.
  • Lakier metaliczny – ma lekki połysk, a to ze względu na domieszkę proszkowanego aluminium. Jest równie popularny co typ niemetaliczny.
  • Lakier perłowy – to produkt pomiędzy metalicznym, a niemetalicznym. Jest jednak zdecydowanie mniej trwały niż pozostałe rodzaje. Choć ma charakterystyczny niespotykany efekt różnorodnych odblasków, a to dlatego że kryształki górskie otaczają cząsteczki aluminium.

Oprócz tych klasycznych propozycji znajdziesz jeszcze specjalistyczne lakiery dające niepowtarzalny efekt. Będzie to, między innymi:

  • kameleon, który zmienia odcień w zależności od natężenia światła słonecznego oraz kąta patrzenia
  • neon – na jego stosowanie musisz mieć odpowiednie zezwolenie urzędowe.

Lakiery różnią się pomiędzy sobą także składem, mamy tutaj wariant:

  • akrylowy, który jest dwuczęściowy, bo nakłada się jednorazowo, ale utwardza chemicznie
  • bazowy – jednoczęściowy, doskonale łączy się z lakierem bezbarwnym.

Po nałożeniu lakieru musimy go odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej sprawdzi się do tego powłoka ceramiczna, tudzież kwarcowa. Ta druga nie tylko chroni kolor, ale i go pogłębia. Dodatkowo nadaje cudowny połysk. Niestety, nie jest bez wad, bo ten typ utrzymuje się tylko przez około rok. Natomiast ceramiczna powłoka ma cechy hydrofobowe, poza tym gwarantuje ochronę koloru i większy połysk. Co więcej to trwalsze rozwiązanie, które zachowuje swoje zalety przez około 5 lat.

Ile schnie lakier samochodowy? Różne rodzaje

Tak naprawdę czas wysychania zależy od wielu czynników, między innymi od ilości warstw, czy produktu jaki stosowaliśmy. Pogoda też ma tu znaczenie, podobnie jak korzystanie ze specjalnych lamp. Pod uwagę należy zatem wziąć aż kilka aspektów.

Typ dwuczęściowy ma dokładne informacje na opakowaniu przez ile czasu schnie.  Inne przypadki wyglądają następująco:

  • Bezbarwny lakier przy 20 stopniach Celsjusza wysycha przez około 16 godzin przy warstwie o grubości 50-60 μm. Przy pomocy profesjonalnych lamp można zmniejszyć ten okres do 30 minut.
  • Strukturalny, czyli lakier przeznaczony do plastików działa szybko. Już po około 20 minutach pozwala nam na nałożenie kolejnej warstwy. Tu trzeba wykonywać zabieg prędko, ale również bardzo dokładnie!
  • Gotowe mieszanki bazowe z reguły są dwuwarstwowe. Po pierwszej czekamy 15 minut wtedy lakier osiąga pyłosuchość, a po 30 minutach suchość dotykową. Ważne jest, aby przy drugiej warstwie zachować 10 minut przerwy zanim zaczniemy aplikować kolejną! Taki wynik uzyskamy przy 20 stopniach Celsjusza.
  • Akrylowy typ – mocno kryje, do tego szybko schnie. Już po 20 minutach pozwala uzyskać pierwszy stopień utwardzenia, kolejny dopiero po godzinie. Aczkolwiek po 12 godzinach mamy pełen etap utwardzenia powłoki! Dodatkowo pojawia się piękny wysoki połysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *