kobieta naprawia hamulce

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Artykuł zaktualizowany 7 stycznia 2021


Właściciele samochodów są zmuszeni do regularnej wymiany rozmaitych płynów eksploracyjnych. Pominięcie lub znaczne wydłużenie okresu zmiany któregoś z nich może spowodować wiele nieodwracalnych szkód w pojeździe, a nawet zagrozić naszemu bezpieczeństwu na drodze. Jak często wymieniać płyn hamulcowy? Podpowiadamy!


Płyn hamulcowy – co trzeba wiedzieć?

Płyn hamulcowy jest ważny, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Zachowanie odpowiedniego poziomu to priorytet, tak samo jak utrzymanie jego właściwości. Dlaczego? Jego głównym zadaniem jest przenoszenie ciśnienia od pompy hamulcowej, do cylinderka hamulcowego przemieszczającego element cierny, a więc klocek hamulcowy bądź szczękę hamulcową. Wobec tego to kluczowy wręcz element w naszym pojeździe ze względów bezpieczeństwa.

Wysokie temperatury wokół hamulców, zwłaszcza tych tarczowych są niebezpieczne. Mogą spowodować, że dojdzie do „gotowania się” płynu hamulcowego. Wtedy ta ciesz staje się bardziej ściślejsza, a to wpływa na zdecydowanie niższą siłę, dlatego nacisk będzie niewystarczający by skutecznie hamować. Osłabienie tego procesu jest jednym z najczęstszych skutków „gotowania się” płynu hamulcowego. Niestety, w ten sposób o tragedie na drodze bardzo łatwo.

Pamiętaj, że płyn hamulcowy się starzeje, mało tego chłonie wodę. W ten sposób obniżają się jego parametry! Najlepiej wybierać zatem produkty wysokiej jakości, to ma znaczenie. Im wyższy wskaźnik temperatury wrzenia, tym lepiej, bo podnosimy swoje bezpieczeństwo. Z czasem ta wartość niestety, samoczynnie spada. Co więcej nowy, a więc świeży płyn hamulcowy wyróżniają także korzystniejsze właściwości antykorozyjne. To natomiast przyczynia się do kondycji samych hamulców. Brak wymiany płynu hamulcowego na czas powoduje, między innymi korozję cylinderków oraz pompy hamulcowej. A to z kolei naraża nas na dużo droższe naprawy.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Producenci z reguły zalecają wymianę płynu hamulcowego co 2 lata. Warto jednak wcześniej sprawdzać samodzielnie, czyli we własnym zakresie raz na czas poziom tego środka w układzie. Za mała dawka może świadczyć, na przykład o niekontrolowanym wycieku.

Przy wymianie płynu hamulcowego pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

  • Zawsze wlewaj świeży płyn hamulcowy, a więc z nowej dopiero co otwartej butelki.
  • Nigdy nie mieszaj kilku typów płynu hamulcowego razem, bo to przyniesie więcej szkody niż pożytku.
  • Najlepiej robić wymianę w warsztacie, bo trzeba odkręcić wszystkie koła auta. Tam także mamy możliwość dokładnego spuszczenia starego środka bez ryzyka rozlania niebezpiecznej substancji do gleby. Poza tym mechanik może przy okazji sprawdzić cały układ hamulcowy, od przewodów, po tarcze i bębny.
  • Nowoczesne samochody niekiedy wymagają podczas wymiany płynu hamulcowego podłączenia do specjalnego komputera, takiego z wymaganym oprogramowaniem. Mało kto dysponuje takim profesjonalnym sprzętem we własnym garażu.

Wymiana płynu hamulcowego – znaki, jakie daje auto

Bardzo często samochód będzie dawał pewne sygnały, że należy przyjrzeć się bliżej płynowi hamulcowemu znajdującemu się w zbiorniczku. Mowa tutaj o:

  • niskiej skuteczności hamowania – choć ona może również świadczyć o innych awariach w pojeździe, na przykład problemach z pompą hamulcową
  • widocznych zabrudzeniach wewnątrz zbiorniczka płynu hamulcowego – łatwo wyłapać przy systematycznej kontroli poziomu.

Co ważne płyn hamulcowy również ma, jak każdy inny produkt datę przydatności, po jej upływie traci on swoje cenne właściwości. Wtedy koniecznością staje się wymiana substancji na nową, czyli na świeży preparat. Kiedy również musimy dokonać zmiany? Jeśli kupujesz pojazd, z tak zwanej drugiej ręki nie mamy pewności ile lat ma płyn. To samo robisz po wymianie elementów układu hamulcowego, między innymi pompy hamulcowej, czy przewodów, zarówno stałych, jak i elastycznych. Zawsze sugeruj się wytycznymi producenta, nigdy nie wlewaj czegoś z odmiennymi parametrami!

Dodaj komentarz