kobieta wzywa pomoc drogowa

Jak znaleźć lawetę w Niemczech po awarii samochodu?


Awaria samochodu na trasie zawsze jest nieprzewidywalnym zdarzeniem. Nawet gdy wszystko dokładnie sprawdziliśmy, to może się zdarzyć wiele rzeczy, których trudno było zaplanować w przypuszczalnym scenariuszu sytuacyjnym. Do tego typu  awarii należą np. pęknięcie opony, coś nagle popsuło się w elektronice,  akumulator wyzionął ducha albo nastąpiła awarii silnika.


Takie sytuacje do przyjemnych nie należą, a szczególnie jak nam to się  przydarzą na autostradzie w Niemczech. Holowanie takiego samochodu za granicą może zrujnować nasz budżet i zepsuć cały wyjazd. Dlatego przed takim wyjazdem warto wykupić stosowne ubezpieczenie, które pozwoli nam w ramach ubezpieczenia sprowadzić lawetę np. z pomoc drogowa Hannover.

Kiedy potrzebna jest nam pomoc drogowa lub holowanie?

Kierowcy na ogół wzywają pomoc drogową i lawetę kiedy:

  • Dochodzi do awarii silnika
  • Gdy nastąpiła awaria w układzie przeniesienia napędu i kół
  • Z powodu awarii akumulatora

Ten rodzaj usterek nie da się usunąć na miejscu i dlatego wymagane jest doholowanie pojazdu do warsztatu.

Co zrobić w przypadku awarii na niemieckiej autostradzie w Niemczech?

Niemieckie prawo określa konkretnie zasady postępowania w razie awarii na autostradzie w Niemczech. Zatem gdy nam się przydarzy taka sytuacja, to należy:

  • Zachować spokój. W zależności od tego, czy jest to możliwe, zjechać na pas awaryjny lub do zatoczki, żeby nie blokować ruchu.
  • Wszyscy pasażerowie powinni wysiąść z samochodu i założyć ostrzegawcze kamizelki. Jeżeli jest to możliwe, to powinni znaleźć się za barierkami bezpieczeństwa do przyjazdu pomocy drogowej.
  • Za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy, aby ostrzec innych użytkowników drogi o wystąpieniu awarii samochodu. Na drodze krajowej trójkąt się umieszcza 100 m za samochodem, a na autostradzie 150 m za samochodem.
  • Jak ustawimy trójkąt ostrzegawczy i znajdziemy się za barierkami bezpieczeństwa, to możemy wezwać  np. pomoc drogową Hannover.

Niemieckie prawo generalnie nie dopuszcza samodzielnej naprawy samochodu na autostradzie, nawet gdy stoimy na jej poboczu. Taka sytuacja może  spowodować, że zostaniemy potrąceni przez inne jadące samochody.

Należy pamiętać, że w Niemczech wymagane jest posiadanie kamizelek ostrzegawczych dla wszystkich pasażerów oraz apteczki pierwszej pomocy. Ich brak jest bezwzględnie karany mandatem.

Jak wezwać pomoc drogową na autostradzie w Niemczech?

Jeżeli nie posiadamy, nie mamy aktywnego własnego telefonu lub nie wiemy gdzie zadzwonić, to mamy dwa rozwiązania:

  • Co dwa kilometry na autostradzie mamy telefon alarmowy. Z niego można bezpłatnie skorzystać w celu uzyskania pomocy. Po nawiązaniu połączenia sami możecie zdecydować, co zrobicie. Jeżeli macie stosowne ubezpieczenie, to o zdarzeniu zostanie poinformowana firma ubezpieczeniowa. Gdy nie mamy ubezpieczenia, to wtedy możemy wezwać pomoc drogową, najlepiej w tym wypadku zdecydować się na polską firmę pomoc drogowa Hannover. Taka usługa będzie nas mniej kosztowała.
  • 0800 668 366 3- to bezpłatny numer alarmowy dostępny przez cały rok. Można z niego wezwać pomoc w razie awarii.

Dodaj komentarz