niebieskie oko

Jak chronić swoje oczy jesienią?

Artykuł zaktualizowany 26 września 2022

Chociaż jesień wielu osobom kojarzy się z szarugą i deszczową aurą, wcale nie skąpi nam też słonecznych chwil. Mimo że wraz z nadejściem jesieni uroki lata powoli odchodzą w niepamięć, nie powinniśmy zapominać o ochronie oczu przed słońcem i promieniowaniem UV, ponieważ wcale nie znika taka potrzeba. Promieniowanie UV jest równie niekorzystne dla naszych oczu latem, jesienią czy zimą, a najlepszą formą zabezpieczenia przed jego wpływem są dobre soczewki przeciwsłoneczne.

Dlaczego jesienią i zimą należy stosować soczewki przeciwsłoneczne?

Promieniowanie UV jest dla oczu wyjątkowo groźne niezależnie od pory roku, a jedyną skuteczną metodą ochrony oczu przed jego działaniem są okulary przeciwsłoneczne. Warto pamiętać, że tkanki oka w łatwy sposób absorbują promieniowanie słoneczne i chociaż oko dysponuje mechanizmami chroniącymi przed jego wpływem (mrużenie oczu, zwężanie się źrenicy oka), naturalne odruchy to za mało, by przeciwdziałać negatywnym skutkom ekspozycji na UV. Soczewki przeciwsłoneczne z dobrym filtrem, który redukuje zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB, mogą uchronić oczy nie tylko przed przedwczesnym zestarzeniem się, ale i wieloma chorobami. Nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie UV przyczynia się bowiem do rozwoju zaćmy, zwyrodnienia lub uszkodzenia plamki żółtej, nowotworów oka, a także może wywoływać nadmierne wysychanie powierzchni oka, podrażnienia oczu i stany zapalne typowe dla zespołu suchego oka, na który w sezonie grzewczym jesteśmy szczególnie narażeni. Okularowe soczewki przeciwsłoneczne chronią dodatkowo oczy przed światłem słonecznym i olśnieniem, a to decyduje o jakości i komforcie widzenia, więc także o bezpieczeństwie użytkownika okularów.

Jakie przeciwsłoneczne szkła warto wybrać?

Aby barwione szkła przeciwsłoneczne skutecznie chroniły przed słońcem, muszą być wyposażone w dobrej jakości filtry ochronne przed UVA i UVB. To jednak nie wszystko. Światło słoneczne trafia do oka różnymi drogami, również jako światło spolaryzowane i odbite z różnych kierunków. Najskuteczniejszą formą ochrony oczu przed olśnieniem światłem odbitym, np. od jesiennych kałuż będą więc soczewki polaryzacyjne z filtrem UV i powłoką antyrefleksyjną, najlepiej taką, która pokrywa przednią i tylną powierzchnię soczewki okularowej. Tego typu kompleksowo działające szkła przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym tworzy m.in. HOYA, firma znana z innowacyjności, wysokiej jakości i maksymalnej funkcjonalności swoich produktów. HOYA oferuje nie tylko idealne do użytkowania w plenerze okularowe szkła polaryzacyjne, ale również przeciwsłoneczne soczewki barwione w kilku odcieniach, które chronią przed słońcem i podnoszą kontrast, zapewniając jeszcze wyższą jakość widzenia podczas aktywności na świeżym powietrzu. Warto ponadto wiedzieć, że HOYA stworzone przez siebie powłoki antyrefleksyjne z filtrami UV, stosuje na obu powierzchniach soczewki okularowej, a to gwarantuje oczom pełne zabezpieczenie przed olśnieniem, szkodliwym wpływem słońca i jego promieniowania. Osobom, które noszą okulary korekcyjne i chcą skuteczniej chronić swoje oczy jesienią, przydadzą się natomiast szkła fotochromowe, które samoczynnie zmieniają swoje zaciemnienie pod wpływem światła.

Jak dbać o oczy w czasie jesieni?

Okulary przeciwsłoneczne to podstawa ochrony oczu podczas każdej pory roku, ale jesienią, a następnie zimą, warto również pamiętać o innych czynnikach, które mogą źle wpływać na kondycję oczu. W czasie gdy robi się chłodniej i zaczynamy dogrzewać domy i biura, a powietrze staje się w nich wyjątkowo suche, należy koniecznie dbać o właściwy poziom nawilżenia oczu. Pomocne będą nawilżacze powietrza czy krople do oczu o działaniu nawilżającym. Nie można również zapominać o spożywaniu dużej ilości płynów oraz zbilansowanej diecie, bogatej w składniki ważne dla zdrowia oczu. Jesienią na talerzu powinny więc znaleźć się produkty zawierające luteinę obecną m.in. w żółtkach jaj i wielu warzywach, witaminę A, E, C, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 i cynk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *