Jak_wybrac_najlepszy_dla_siebie_aparat_sluchowy

Jak wybrać najlepszy dla siebie aparat słuchowy?

Artykuł zaktualizowany 3 grudnia 2020


Kiedy otrzymujemy diagnozę o niedosłuchu, rozpoczynamy poszukiwanie najlepszych aparatów słuchowych. W końcu jest to urządzenie, które będzie towarzyszyć nam każdego dnia przez wiele godzin. Właśnie od niego będzie zależeć jakość naszego słuchu, ale także komfort codziennego funkcjonowania. Jest to powód, dla którego decyzja powinna być świadoma, ale także podjęta w konsultacji ze specjalistą. Jeżeli będzie on dopasowany do indywidualnych wymagań, okaże się znacznym ułatwieniem w komunikacji z całym otaczającym światem. Wyboru można dokonać pomiędzy dwoma rodzajami – zausznymi i wewnątrzusznymi. Czym różnią się one od siebie i dla kogo są przeznaczone?


Zauszne aparaty słuchowe

Są zdecydowanie tym bardziej rozpoznawalnym oraz bardziej powszechnym rodzajem aparatu słuchowego. Dedykowane są w szczególności osobom, które zmagają się z niedosłuchem w jego znaczącym stopniu. Poza tym bez żadnych problemów mogą z nich korzystać osoby z ograniczoną sprawnością manualną. Ich konstrukcja sprawia, że nie trzeba ich montować tak głęboko, jak aparatów wewnątrzusznych. Można je określić jako mniej estetyczne, ale bardziej funkcjonalne. Dzięki ich większym rozmiarom możliwe jest umieszczenie w środku baterii bardziej wytrzymałych. Warto zaznaczyć, że istnieją ich dwa rodzaje.

Pierwszy z nich nazywany także BTE posiada przeźroczysty dźwiękowód, który łączy aparat umieszczony za uchem z dopasowaną do kształtu ucha wkładką. Drugi rodzaj, czyli RITE, cechują się słuchawką podobną do tej, której używamy w celu słuchania muzyki. Jest on nieco mniejszy od poprzedniego, a tym samym bardziej dyskretny. Rzutuje to jednak na rozmiar używanych baterii. Choć aparaty zauszne są umieszczane za uchem, to można sprawić, że nie będą rzucać się w oko. W tym celu warto wybrać obudowę w takim samym odcieniu, w jakim jest skóra. Wówczas całość będzie także bardziej uniwersalna.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

Są to aparaty słuchowe, które są całkowicie niewidoczne nawet z bardzo bliskiej odległości. Jest to zasługa naprawdę niewielkich rozmiarów, a przede wszystkim ich umieszczenia. Jak sugeruje sama nazwa, ten rodzaj aparatów słuchowych umieszczany jest wewnątrz ucha. Można wybrać jeden z aż pięciu rodzajów, które różnią się od siebie wielkością. Najmniejsze są wkładane do przewodu słuchowego i całkowicie znikają z pola widzenia, największe zajmują całą małżowinę. Są robione na zamówienie, ponieważ komfort ich noszenia zależy od dobrego dopasowania do kształtu ucha.

Jednak z ich niewielkimi wymiarami idą także pewne ograniczenia. Nie sprawdzą się w niedosłuchach w znacznym stopniu. Będą one problematyczne, jeżeli nie posiada się pełnej sprawności manualnej, co wynika z konieczności precyzyjnego założenia. Jego zalety docenią w szczególności osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, w tym te uprawiające sport. Trzeba się także liczyć z tym, że ich położenie naraża je na wzmożone działanie wilgoci oraz woskowiny. Jest to powód, dla którego należy często i bardzo dokładnie je czyścić.

Najlepszy wybór

Nie ma wątpliwości co do tego, że najlepsze aparaty słuchowe nie są takie same dla każdej osoby. Powinny być one dopasowane do każdego indywidualnie. Należy przede wszystkim dostosować je do poziomu posiadanego niedosłuchu. W końcu jakość słyszenia powinna być priorytetem, bo od niej zależy możliwość funkcjonowanie w społeczeństwie. Co więcej, źle dopasowany może nie zatrzymać postępowania schorzenia.

Drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest prowadzony tryb życia oraz własne preferencje. Sprawi to, że noszenie aparatu słuchowego nie będzie kłopotliwe i nie utrudni wykonywania żadnych ważnych czynności. Chcąc odnaleźć idealne urządzenie dla siebie, dobrym pomysłem jest konsultacja z protetykiem słuchu lub audiologiem. W końcu mają doświadczenie oraz wiedzę, dzięki czemu ich porady mogą okazać się kluczowe.

Dodaj komentarz